sobhe-no.ir
741
چهارشنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۸
7
«صبح‌نو» ابلاغیه سیاست‌های کلی خانواده را پس از سه سال پیگیری می‌کند

فرزند بیشتر، زندگی شادتر

حدود پنج سال از ابلاغ سیاست‌های کلی خانواده به‌وسیله رهبر انقلاب می‌گذرد و البته، به‌جز رعایت نیمه‌کاره صداوسیما در چند بند فرهنگی، توجهی به آن نشده است. دکتر کاظمی‌پور، استاد دانشگاه و جمعیت‌شناس، به «صبح‌نو» می‌گوید: «در این چند سال، دولت توجهی به آن نکرده و استدلالش بار مالی این ابلاغیه بوده است؛ اما تمام بندهای این بسته سیاستی باید همزمان باهم انجام شود تا کارایی مدنظر را داشته باشد».

افزایش «اُزن» در شهر تهران و اظهارنظرهای ضدونقیض مسوولان

چه کسی دروغ می‌گوید

صبح نو

افزایش «اُزن» در شهر تهران و اظهارنظرهای ضدونقیض مسوولان

چه کسی دروغ می‌گوید

برابر ماده ۷ قانون هوای پاک، هر طرحی که در حوزه آلودگی هوا اجرا می‌شود، باید باعث کاهش آلودگی هوا شود؛ اما رفت‌وآمد مردم را دچار اخلال نکند. باوجوداین، درباره طرح جدید کاهش آلودگی هوا هنوز هیچ داده مستندی وجود ندارد که مشخص شود آیا این طرح در اجرای مأموریت خود موفق بوده است یا خیر. این روزها میزان آلودگی هوای تهران بازهم در حال افزایش است. معاون شهردار تهران آلودگی هوا را به اُزن نسبت می‌دهد؛ اما معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان تهران معتقد است جوّی ایجاد شده تا اُزن را بسیار خطرناک جلوه دهد؛ درحالی‌که اثرهای این آلاینده مثل ذرات معلق است.
حالا حدود یک ماه از اجرای طرح جدید کاهش آلودگی هوا می‌گذرد و انتقادات از اجرای این طرح بسیار است؛ اما آقای محسن پورسیدآقایی، معاون شهردار تهران، در جلسه دیروز شورای شهر تهران اعلام کرد: طرح کاهش آلودگی هوا از طرح‌های افتخارآمیز است که سبب کاهش آلودگی تهران شد. بااین‌حال، برخی از اعضای شورای شهر این ادعای معاون شهرداری تهران را درست ندانستند و آن را نپذیرفتند.
به‌گزارش «فارس»، آقای حجت نظری با انتقاد از این طرح به آمار کیفیت هوای تهران اشاره کرد و گفت: از ابتدای تیر که طرح جدید ترافیکی آغاز شده، هوا آلوده‌تر شده است. این عضو شورای اسلامی شهر تهران با انتقاد از اینکه توسعه حمل‌و‌نقل عمومی به‌خوبی موردتوجه قرار نگرفته، گفت: باید به این مسأله در جهت کاهش آلودگی هوا توجه شود. باوجوداین، پورسیدآقایی این انتقاد نظری را رد کرد و گفت: موضوع آلودگی هوا به مسأله اُزن برمی‌گردد و ما گزارش جداگانه‌ای در‌این‌زمینه داریم. ازن از ترکیبات ثانویه است و با موضوع تابش ربط دارد. امسال هم گرما و هم تابش بیشتر شده و پمپ‌بنزین‌ها منشأ تولید اُزن هستند؛ همچنین کاتالیست‌های خودروها باید درست کار کنند.
کمی بعد از اظهارنظر پورسیدآقایی، آقای محمد رستگاری، معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان تهران، اظهارنظرکردن درباره این طرح را زود ارزیابی کرد و گفت: هنوز داده‌های ما برای تشخیص موفق بودن و موفق نبودن این طرح کافی نیست. این در حالی است که براساس گزارش منتشرشده شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، تعداد روزهایی از سه‌ونیم ماه اخیر (تا ۱۵تیر) که شاخص کیفیت هوا از ۱۰۰ فراتر رفت، از ۲۰ روز سال ۹۷ به ۱۵ روز امسال رسید. جزئیات این گزارش نشان می‌دهد از ۲۰ روزی که سال قبل هوا برای گروه‌های حساس ناسالم بود، ۱۰ روز ناشی از وجود اُزن و ۱۰ روز دیگر ناشی از افزایش میزان ذرات معلق زیر 
5/2 میکرون بوده است.در تمام ۱۵ روزی که در سال جدید هوا برای گروه‌های حساس ناسالم شد، آلاینده اُزن بیشتر از ۱۰۰ بود. البته در هشت روز از این روزها، ذرات معلق و ۲ NO نیز از عدد ۱۰۰ فراتر رفت. رستگاری با اشاره به ادعای شرکت کنترل کیفیت هوا مبنی بر کاهش میزان آلاینده مونواکسیدکربن اظهار کر:‌ با محاسبه چندروزه طرح، نمی‌توان چنین ادعایی کرد؛ چراکه عوامل آلایندگی هوا بسیار گسترده‌اند. 
معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان تهران با بیان اینکه آلاینده اُزن در روزهای گرم امسال غلظت بیشتری داشته است، خاطرنشان کرد: دوره و زمان آلایندگی اُزن موقت است؛ اما به‌صورت میانگین ازن پایستگی کمتری درمقایسه‌با دیگر آلاینده‌های هوا دارد. مجریان طرح کاهش آلودگی هوا تا به امروز آمار شفافی از کاهش آلودگی هوا ارائه نکرده‌اند و همین امر باعث شد خانم بهاره آروین، عضو شورای اسلامی شهر تهران، در جلسه روز گذشته شورای شهر تهران به پورسیدآقایی گلایه کند و بگوید: این گلایه اعضای شورای شهر گلایه‌ بحقی است که باید شهرداری تهران اعلام کند به‌جای محدودکردن شهروندان چه کرده است.
افزون‌براین، اظهارنظر محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران، در حاشیه جلسه شورای شهر با‌توجه‌به متن قانون هوای پاک،‌ فصل‌الخطاب این اظهارنظرها بود. وی چنین گفت: ترافیک تهران با طرح‌هایی همچون طرح کاهش آلودگی از بین نمی‌رود و باید اقدامات اساسی انجام دهیم تا آلودگی را کنترل کنیم. تولید خودروهای غیراستاندارد از موضوعاتی است که به این آلودگی دامن می‌زند.

captcha
شماره‌های پیشین