sobhe-no.ir
741
چهارشنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۸
6
دادستان کل کشور:

کشف حجاب، جرم مشهود و مستوجب پیگرد است

«صبح‌نو» برنامه حفاظت از جنگل هیرکانی در برابر پسماندهای شهری را بررسی می‌کند

جنگل زباله‌ها

جنگل‌های هیرکانی پس از سال‌ها پیگیری به ثبت جهانی رسید، اما هنوز هم حامیان محیط‌زیست نگرانند؛ نگران زباله‌های رهاشده در جنگل، ساخت‌و‌سازهای بی‌رویه و جنگل‌خواری، معضلاتی که سال‌هاست جنگل‌های کشور را به مرز نابودی کشانده‌اند. حال سوال اینجاست که آیا با ثبت جهانی هیرکانی، نظارت‌ها بر جنگل بیشتر خواهد شد و آیا اقدام موثری برای امحای زباله‌ها صورت خواهد گرفت؟‌

صبح نو

دادستان کل کشور:

کشف حجاب، جرم مشهود و مستوجب پیگرد است

دادستان کل کشور گفت:‌ «افرادی که کشف حجاب می کنند یا عامل کشف حجاب هستند، جرم مشهود مرتکب شده‌اند و نیروی انتظامی و دستگاه قضایی مطابق آموزه‌های اسلامی و قرآن مکلف به برخورد با آنان است».
حکایت حجاب، گشت ارشاد و سخن از اینکه ما در‌این‌زمینه کم‌کاری کرده‌ایم، سال‌هاست به یکدیگر گره خورده‌اند؛ ماجرایی که هرازچندگاهی با بهانه‌ای تازه به موضوع روز جامعه تبدیل می‌شود و مشکلاتی بین مردم ایجاد می‌کند. گاهی در قالب برخورد با بی‌حجابی طرح‌هایی ابلاغ و فشارهایی اعمال می‌شود، گاهی کمپین‌هایی برای مقابله با همین فشارها، گاهی برخورد و جمع‌آوری فروشندگان لباس‌هایی با پوشش نامناسب و گاهی ارشاد و گل هدیه‌دادن به بدحجاب‌ها و گاهی برخوردهای بسیار آرام و گاهی تند و بازداشت و جریمه.
روز گذشته، حجت‌الاسلام محمدجواد منتظری درپایان نشست شورای اداری شهرستان ساوه در جمع اصحاب رسانه گفت: «کشف حجاب و ترویج بی‌عفتی در جامعه از ترفندهای دشمنان برای شکستن خطوط قرمز نظام اسلامی است. افرادی که حجاب را رعایت نمی‌کنند در جامعه انگشت‌شمارند و نباید این موضوع را بزرگ‌نمایی کرد؛ زیرا حجاب مسأله‌ای قرآنی و دینی است که در بطن جامعه نهادینه شده و مردم مسلمان کشور به‌ویژه زنان آن را پذیرفته‌اند». دادستان کل کشور گفت: «حجاب مسأله اعتقادی است؛ اما دشمنان با اجیرکردن عده‌ای غافل و صرف هزینه می‌کوشند رفتارهای هنجارشکنانه را در جامعه ترویج دهند و دستگاه قضایی با قاطعیت تمام با متخلفان این حوزه برخورد می‌کند. نظام اسلامی دربرابر این ترفندهای دشمن منفعل نیست و کوتاه نمی‌آید».

  الزام حجاب برای مردان 
این روزها وقتی از حجاب صحبت به‌میان می‌آید، فقط منظور پوشش بانوان نیست. نوع پوشش مردان نیز ازجمله مواردی است که این روزها زنان آن را مطالبه می‌کنند. خانم مینو اصلانی، رییس بسیج زنان کشور، در گفت‌و‌گویی با «مهر» با بیان اینکه حجاب مختص به زنان نیست و مردان نیز ملزم به رعایت آن هستند، تأکید کرد: به‌همین‌منظور یکی از رویکردهای مهم در هفته حجاب امسال، حضور مردان در رویدادهای مرتبط با این هفته است؛ چراکه استفاده از حجاب برای مردان نیز مطالبه‌ای عمومی است و در برنامه‌های این هفته شاهد حضور پر رنگ مردان نیز خواهیم بود». وی درباره رویکرد این دستگاه‌ها در هفته عفاف و حجاب گفت: «هفته عفاف و حجاب در سال جاری با شعار محوری «حجاب میراث ایرانی، گرایش جهانی» برگزار خواهد شد و مهم‌ترین رویکرد ما بازخوانی تاریخی درباره جایگاه حجاب در تمدن ایران خواهد بود؛ زیرا برخی دانشمندان معتقدند حجاب از ایران به کشورهای دیگر رفته و اقوام مختلف نیز رعایت می‌کرده‌اند و به‌دلیل موضوعیت‌داشتن این امر، در هفته عفاف و حجاب امسال این موضوع را در سطح پایگاه‌های بسیج کشور بازخوانی و بررسی خواهیم کرد».
اصلانی با اشاره به برنامه‌های سازمان بسیج زنان برای این هفته افزود: ازجمله اقداماتی که در هفته پیش رو انجام خواهد شد، برگزاری تجمع‌های بزرگ و سراسری به‌طورهمزمان در ۴۰۰ شهرستان و مراکز استان‌هاست. به‌علاوه، روز چهارشنبه نیز سه برنامه در تهران ازجمله دریاچه خلیج‌فارس با حضور بیش از ۱۵هزار نفر از بانوان و اقشار مختلف جامعه برگزار خواهد شد.

  گردهمایی برای حجاب
رییس بسیج زنان کشور درباره اجتماع دختران در ورزشگاه شیرودی تهران نیز توضیح داد: روز پنجشنبه از ساعت پنج عصر ویژه برنامه‌ای برای دختران در ورزشگاه شیرودی برگزار خواهد شد و در این برنامه به رویکردهای ذکرشده خواهیم پرداخت. به‌علاوه در این روز، از پنج پایگاه بسیج به‌سمت امامزاده صالح؟ع؟ راهپیمایی و در آنجا اجرای برنامه با این موضوع و سخنرانی آیت‌الله قرائتی را خواهیم داشت. رییس بسیج زنان کشور با اشاره بر دیگر برنامه‌های این سازمان در هفته عفاف و حجاب، گفت: برگزاری مسابقات کتابخوانی، فرهنگی، ورزشی و برپایی نمایشگاه با موضوع عفاف و حجاب در سراسر کشور ازجمله برنامه‌های پیش رو خواهد بود. رییس بسیج زنان کشور افزود: در رویدادهای امسال، بحث علمی با موضوع «تأثیر پوشش و حجاب در سیستم عصبی مردان و پیشگیری از اختلالات جسمی» را بررسی کرده و برای آن کلیپ‌ها و مستندات لازم را نیز ساخته‌ایم. در این مستندات، تأثیر مثبت پوشش در ایجاد آرامش و سلامت روانی افراد جامعه، به‌ویژه مردان، اثبات شده است.

captcha
شماره‌های پیشین