741
چهارشنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۸
4
موسسه سعودی: نفت به 325 دلار می‌رسد

بازار سیاه نفت با بسته‌شدن تنگه هرمز

قانونی که پس از 10 سال اجرای موقت، دائمی می‌شود

مالیات بر ارزش‌افزوده؛ قانونی بر دوش تولید‌کننده

پس از 10 سال اجرای قانون موقت مالیات بر ارزش‌افزوده، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد که لایحه اصلاح و دائمی مالیات بر ارزش‌افزوده در دو هفته آینده به صحن علنی مجلس می‌رود و به‌طورنهایی تصویب می‌شود.

صبح نو

موسسه سعودی: نفت به 325 دلار می‌رسد

بازار سیاه نفت با بسته‌شدن تنگه هرمز

مرکز مطالعات و تحقیقات نفتی عربستان اعلام کرده است در صورت بسته‌شدن طولانی‌مدت تنگه هرمز قیمت نفت از 325 دلار در هر بشکه عبور خواهد کرد.
در پی تحولات اخیر منطقه، رسانه‌های خارجی احتمال اقدام ایران به بستن تنگه هرمز به روی نفتکش‌ها را مورد توجه قرار دادند تا جایی‌که راشاتودی در گزارشی به تأثیر بسته‌شدن تنگه هرمز توسط ایران بر قیمت نفت پرداخته است که در ذیل می‌آید:
تهران نشان داده که در صورتی که نتواند نفت خود را صادر کند به کشورهای متحد آمریکا نیز اجازه صادرات نفت را نخواهد داد.
باید گفت ایرانی‌ها خاطره تحریم نفت سال‌های 1951 تا 1953 که به سرنگونی دولت انتخاب شده مردمی به نخست‌وزیری محمد مصدق که توسط سازمان جاسوسی سیا انجام شد و به سرنگونی مصدق و به قدرت رسیدن محمدرضا پهلوی منجر شد را فراموش نکرده‌اند.
هر گونه اقدام ایران در بسته تنگه هرمز تأثیر بسیار شدیدی بر بازار جهانی نفت خواهد داشت.
تأثیر بسته شدن تنگه هرمز بر قیمت نفت در بازار جهانی در واقع نسبت مستقیم با میزان نفتی دارد که از محل بسته شدن این تنگه از ورود به بازار جهانی باز مانده است و البته مدت اختلال در عرضه نفت از خلیج فارس نیز در این مسأله اثرگذار است.  بر همین اساس چند سناریو را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
یک سناریوی خیلی خوش‌بینانه این است که تنگه هرمز برای مدتی کوتاه به روی کشتی‌های تجاری بسته شود. در این صورت شاهد تأثیر محدود آن بر بازار نفت خواهیم بود اما با این وجود به‌دلیل از بین رفتن اطمینان به روند عرضه پایدار نفت به بازار جهانی شاهد بالا رفتن قیمت به بیش از صد دلار خواهیم بود که البته پس از مدتی قیمت‌ها کاهش خواهند یافت. 
در صورتی که تنگه هرمز به‌طور کامل بسته شود مجموع 20.7 میلیون بشکه نفت و محصولات نفتی از عرضه نفت به بازار جهانی کاسته خواهد شد؛ اما با در نظر گرفتن ظرفیت صادرات روزانه چهار میلیون بشکه خط لوله نفت شرق به غرب عربستان و همچنین خط لوله نفت ابوظبی به فجیره شاهد جبران بخشی از این کسری عرضه خواهیم بود.
از طرف دیگر عربستان مقدار نامشخصی از نفت خود را که البته احتمالاً میزان آن قابل توجه نیست، در برخی انبارهای نفت در اروپا،‌ چین و خلیج مکزیک در آمریکا ذخیره کرده است.
در سناریوی بدبینانه طی دو ماه نخست بسته شدن کامل تنگه هرمز شاهد واکنش شدید بازار از طریق بالا رفتن قیمت به این اتفاق خواهیم بود که این مسأله به افزایش شدید قیمت نفت برای مدت زمانی طولانی منجر می‌شود. 
در چنین شرایطی البته می‌توان روی ذخایر نفتی کشورهای مختلف جهان حساب کرد اما میزان کاهش عرضه نفت روزانه به بازار به‌دلیل بسته شدن تنگه هرمز همچنان یکی از اصلی‌ترین چالش‌ها باقی خواهد ماند.
مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد در ماه نخست بسته شدن تنگه هرمز، ذخایر کشورهای عضو آژانس بین‌المللی انرژی می‌تواند روزانه 14.4 میلیون بشکه نفت و فراورده‌های نفتی روانه بازار کند و این رقم در ماه دوم به 12.5 میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت و این در حالی است که در ماه اول و دوم بسته شدن تنگه هرمز میزان نفتی که از عرضه به بازار کاسته می‌شود به ترتیب 16.9 و 15.5 میلیون بشکه خواهد بود.
بنا به تحقیق انجام‌شده توسط مرکز تحقیقات و مطالعات نفتی ملک عبدالله عربستان که در آوریل 2018 انجام شد در صورتی که جهان توانایی عرضه بیشتر نفت به بازار را از دست دهد که یکی از احتمالات این مسأله بسته شدن تنگه هرمز است، قیمت نفت می‌تواند به بیش از 325 هزار دلار در هر بشکه افزایش یابد. 
از جمله فرضیات این مطالعه این است که در طول بسته شدن تنگه هرمز آژانس بین‌المللی انرژی بتواند 60 میلیون بشکه از ذخایر خود را روانه بازار کند. اما بدترین سناریو این است که در قالب یک درگیری نظامی شاهد آسیب دیدن جدی زیرساخت‌های نفتی و گازی و همچنین تاسیسات صادراتی در خلیج فارس باشیم و از طرف دیگر مدت زمان بسته ماندن 
تنگه هرمز به بیش از سه ماه برسد. در این شرایط قیمت نفت به میزان نامعلومی افزایش شدیدی یافته و در اصطلاح منفجر خواهد شد و تا وقتی که اقتصاد جهانی با سر به رکود عمیقی سقوط کند، قیمت نفت کاهش نخواهد یافت. تنها یک حمله مستقیم به تاسیسات میدان نفتی بقیق عربستان می‌تواند برای یک سال یا بیشتر و تا زمان اتمام تعمیرات این تأسیسات، هفت میلیون بشکه از عرضه نفت به بازار جهانی بکاهد. تأثیر این مسأله در کنار آسیب دیدن دیگر تاسیسات در خلیج فارس می‌تواند با ورود 40 درصد ذخایر استراتژیک نفت جهان به بازار به همراه 200 میلیون بشکه ذخیره‌شده نفت عربستان به میزان کمی جبران شود که البته فرض این طرح این است که تاسیسات صادرات نفت عربستان آسیب ندیده باشند.

captcha
شماره‌های پیشین