sobhe-no.ir
741
چهارشنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۸
2
طی پیامی

رهبر انقلاب درگذشت آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی را تسلیت گفتند

تغییر مسیر نفتکش انگلیسی از ترس اقدام تلافی‌جویانه ایران

سرلشکر باقری: توقیف نفتکش ایرانی بی پاسخ نمی ماند

امروز فرستاده فرانسه با دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار می‌کند

تب‌و‌تاب الیزه برای میانجیگری

فرانسه مدتی است با تغییر مشی سیاسی خود، قصد کرده ایران را درباره نیات خیرخواهانه خود مجاب کند. این نقاب رئوفانه البته چهره‌ای نه‌چندان دلپذیر در پسِ خود دارد؛ تصویری که در حافظه ما ایرانیان با عنوان «پلیس بد» ثبت شده است. گزارشی که می‌خوانید، بیانی کوتاه از کردار و رفتارِ پاندولیِ الیزه‌نشینان درقبال کشورمان است.

صبح نو

امروز فرستاده فرانسه با دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار می‌کند

تب‌و‌تاب الیزه برای میانجیگری

فرانسه مدتی است با تغییر مشی سیاسی خود، قصد کرده ایران را درباره نیات خیرخواهانه خود مجاب کند. این نقاب رئوفانه البته چهره‌ای نه‌چندان دلپذیر در پسِ خود دارد؛ تصویری که در حافظه ما ایرانیان با عنوان «پلیس بد» ثبت شده است. گزارشی که می‌خوانید، بیانی کوتاه از کردار و رفتارِ پاندولیِ الیزه‌نشینان درقبال کشورمان است.

پلیس بد
فرانسه به‌واسطه اتخاذ سیاست‌های مانع‌تراشانه در جریان مذاکرات برجام، به پلیس بد شهره شد. برای درک بهتر موضوع درباره نوع نقش‌آفرینی فرانسه در پرونده هسته‌ای ایران، به 
سه برهه زمانی مهم اشاره خواهیم کرد. برهه نخست مربوط به زمان انجام مذاکرات برجام در وین است؛ جایی‌که وزرای خارجه 1+5 به‌همراه وزیر امورخارجه ایران، به هتل «کوبورگ» وین رفته بودند تا آخرین توافقات درباره بستن پرونده هسته‌ای ایران را انجام دهند؛ اما ناگهان یک اتفاق بازی را برهم زد و کار را تا خروج نمایندگان ایران از محل مذاکرات و موکول‌شدن ادامه مذاکرات به روزهای بعد پیش برد. این اتفاق چیزی جز برهم‌زدن بازی به‌وسیله لوران فابیوس، وزیر امورخارجه وقت فرانسه نبود؛ فردی که می‌کوشید شرایط ایران پس از توافق را متزلزل‌تر از هر زمان دیگری نگه دارد و همین خواسته باعث شد مذاکرات چندین نوبت متوقف شود. وی پیش‌تر نیز در فروردین۱۳۹۴، یعنی فقط ۹ روز پس از انعقاد تفاهم هسته‌ای لوزان، حین سفری رسمی به ریاض، ضمن تهدید ایران، عنوان کرد: در جریان مذاکرت لوزان، اصرار کردم تحریم‌های ایران به‌صورت تدریجی لغو شود؛ مسأله‌ای خلاف خواست ایران مبنی بر لغو دفعی و بالمره تحریم‌ها بود.

انتفاع اقتصادی فرانسه
نقش بعدی فرانسه پس از امضای توافق برجام شکل گرفت؛ نقشی که می‌توان از آن به‌عنوان پلیس خوب یاد کرد؛ جایی‌که این کشور و شرکت‌های تجاری‌اش به‌واسطه توافق هسته‌ای، توانستند قراردادهای بزرگی با ایران منعقد و سود زیادی از این مسیر عاید خود کنند. این سودآوری به‌حدی بود که با وجود هماهنگی فرانسه با سیاست‌های آمریکا، این کشور تلاش زیادی برای حفظ برجام و شرایط موجود کرد.

فرانسه؛ بازهم پلیس بد
سومین نقش فرانسه درباره پرونده ایران، بازهم نقش پلیس بد است؛ جایی که الیزه‌نشینان به‌ویژه پس از خروج آمریکا از برجام، زیرفشار این کشور پذیرفتند تهدیدهای خود علیه ایران را 
از سر بگیرند. بااین‌حال این مرتبه، به‌دلیل نفع اقتصادی خود از برجام، کاری به این توافق ندارند و از آن حرفی نمی‌زنند؛ بلکه محور فشار خود را معطوف به برنامه دفاعی ایران کرده‌اند؛ بنابراین محور اصلی فشارهای فرانسه علیه کشورمان در حوزه موشکی قرار گرفت و رییس‌جمهوری این کشور به‌همراه وزیر امورخارجه‌شان بارها علیه برنامه دفاعی ایران موضع‌گیری‌های تندی کردند و حتی خواستار برچیده‌شدن برنامه ایران شدند.

تلاش برای واسطه‌گری میان ایران و آمریکا
چند ماه قبل از خروج حتمی ایالات متحده از برجام در اردیبهشت97، ترامپ تلاش کرد مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه را برای ایفای نقش میانجیگری میان آمریکا و ایران مجاب کند. طبق گفته رسانه‌های غربی ازجمله واشنگتن‌پست، شب پیش از سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل در شهریور۹۶، ترامپ به مکرون گفته بود: «شما با ایران رابطه خوبی دارید. می‌توانید به ایرانی‌ها بگویید اگر مایل باشند، آمریکایی‌ها تمایل دارند، با آن‌ها گفت‌وگو کنند». مکرون هم به وی اطمینان داد تلاش خود را برای این موضوع می‌کند. فرانسه به‌دلیل منافع تجاری خود از ایران که پس از امضای برجام فزونی گرفت، سعی کرد با میانداری روابط ایران و آمریکا، از متشنج‌شدن فضا جلوگیری کند تا علاوه‌بر حفظ انتقاعات نام‌برده، شأن و وجاهت دیپلماتیکش را جهان بازیابد. همه این‌ها در شرایطی است که مکرون همواره از اهداف مشترک خود با آمریکا سخن گفته است. او خرداد امسال در دیدارش با رییس‌جمهوری آمریکا اظهار کرد: فکر می‌کنم قطعا اهداف مشترکی درقبال ایران داریم. می‌خواهیم فعالیت منطقه‌ای ایران را مهار کنیم و مطمئن شویم ایران به سلاح هسته‌ای دست نمی‌یابد. سال گذشته در چنین ایامی نیز، ترامپ با اطمینان از سقوط نظام سیاسی در ایران، به همتای فرانسوی‌اش اطمینان داد تا بهمن در ایران خواهند بود و منافع موجود را به‌طور مشترک میان خود تقسیم خواهند کرد.

شوالیه‌های نفوذ
فرانسه علاوه‌بر میدان سیاست، در میدان فرهنگ نیز سرمایه‌گذاری کرده است. فرانسوی‌ها سال‌هاست با زیرنظرگرفتن هنرمندان ایرانی، نشان شوالیه را به آن‌ها تقدیم می‌کنند. نشان هنر و ادب شوالیه را که وزارت فرهنگ فرانسه به هنرمندان و نویسندگان اعطا می‌کند، بیش از 50 سال سابقه دارد و تاکنون تعدادی از هنرمندان و نویسندگان ایرانی این جایزه را ازآنِ خود کرده‌اند. سال 1393 این نشان قرار بود به آقای حسین علیزاده، نوازنده موسیقی ایرانی، اهدا شود که با کناره‌گیری‌ این هنرمند فیصله یافت.
هوای سفر به ایران
هم‌اکنون باردیگر فرانسه قصد کرده نقش پررنگ‌تری درقبال ایران بازی کند. این نقش با تغییر لفظ و بیان سیاسی همراه بوده است؛ به‌گونه‌ای که مکرون اخیرا در اظهاراتی عنوان کرد چنانچه ایران برجام را نقض کند، برنامه‌ای برای بازگرداندن تحریم‌ها نخواهد داشت. البته الیزه چند روز پیش، در واکنش به گام دوم ایران برای کاهش تعهدات برجامی‌اش، به‌شدت آن را محکوم کرد و خواستار پایبندی کشورمان به این معاهده شد.
نمایش نمی‌خواهیم
در کنار این‌ها، مدتی است شائبه سفر قریب‌الوقوع مکرون به ایران شنیده می‌شود. آقای سیدعباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه، روز 16تیر در نشست خبری مشترک خود با آقایان ربیعی و کمالوندی، در واکنش به این شائبه گفت: ما خواهان انجام سفرهای نمایشی نیستیم؛ یعنی نه خواستار سفر نمایشی به ایران هستیم و نه اینکه نمایشی به جایی سفر خواهیم کرد؛ بلکه خواهان سفرها و جلساتی هستیم که به نتیجه و تصمیمی برای تصحیح وضع موجود در برجام منجر شود.

دومین سفر «بُن» در دو ماه
دو روز پیش، رسانه‌های داخلی و خارجی از دومین سفر ایمانوئل بُن، مشاور دیپلماتیک رییس‌جمهوری فرانسه، در دو ماه اخیر به ایران سخن گفتند. آقای سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، در نشست خبری خود در‌این‌باره گفت: درکنار تحولات دیپلماتیک و برجامی، روابط دوجانبه و پیگیری‌های مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و حضور ایران در صحنه‌های مختلف ادامه دارد. اجلاس عدم‌تعهد را در پیش داریم که ایران در این نشست شرکت خواهد کرد. برخی رفت‌و‌آمدهای دیپلماتیک دوجانبه هم داریم. احتمالا سفر مشاور دیپلماتیک رییس‌جمهوری فرانسه به ایران را در روزهای آتی شاهد خواهیم بود. حال بنابر اعلام منابع خبری، بُن قرار است پیش از ظهر امروز با آقای علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان، دیدار و درباره آخرین وضعیت پیگیری انجام تعهدات کشورهای اروپایی در برجام و مکانیزم های مقابله با تحریم‌های یکجانبه آمریکا بحث و گفتگو کند.
این دومین سفر امانوئل بُن به تهران در چند هفته اخیر است. او چهارشنبه ۲۹خرداد و دو روز پس از اظهارات آقای بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، در اعلام شمارش معکوس ایران برای عبور حجم اورانیوم غنی‌شده 67/3درصد از سقف ۳۰۰ کیلوگرم، به تهران سفر کرده بود. در‌همین‌زمینه، خبرگزاری «رویترز» به‌نقل از کاخ الیزه گزارش داد امانوئل بُن، مشاور دیپلماتیک رییس‌جمهوری فرانسه، در تلاش برای کاهش تنش راهی تهران شده است. همچنین، یکی از منابع دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه نیز در‌این‌باره بیان کرد: این مشاور دیپلماتیک ۱۹ژوئن (۲۹خرداد) به ایران سفر کرده تا با هدف کمک به کاهش تنش در آن منطقه گفت‌وگوهای ویژه‌ای با مقام‌های ایرانی کند.

پیشنهاد برای ورود مجدد آمریکا به مذاکرات
فرانسه به‌منظور افزایش نقش خود در بازی‌های دیپلماتیک میان ایران و آمریکا، چند روز پیش و از زبان رییس‌جمهوری خود، پیشنهاد ورود آمریکا به مذاکرات میان ایران و گروه 1+4 را عرضه کرد. مکرون 15تیر، یعنی یک روز قبل از آغاز گام دوم ایران، در گفت‌وگوی تلفنی با دکترروحانی، پیشنهاد ورود آمریکا به مذاکرات را عنوان کرد. آن‌طورکه عراقچی یک روز پس از آن عنوان کرد، رییس‌جمهوری کشورمان در این گفت‌وگو پیشنهاد رییس‌جمهوری فرانسه را درصورت الغای تحریم‌های این کشور پذیرفته است. هرچند عراقچی گفت گروه 1+5 به‌واسطه خروج یکجانبه آمریکا از برجام، دیگر هرگز شکل نخواهد گرفت و گفت‌وگوها از‌این‌پس فقط در قالب 1+4 ادامه خواهد یافت.
فرانسه در شرایطی بر میزان عمل خود برای نزدیکی با ایران و ایفای نقش میانجیگری میان تهران و واشنگتن افزوده که مشروعیت سیاسی مکرون امروز، به‌ویژه پس از آغاز روند تصاعدی نهضت جلیقه‌زردها در پاریس و دیگر شهرهای این کشور، در کمترین حد خود به‌سر می‌برد. شاید اقدامات رییس‌جمهوری فرانسه به‌منظور پررنگ‌کردن حضور خود در عرصه دیپلماسی، تلاشی با هدف سرپوش‌نهادن بر کاهش مشروعیت خود در میان فرانسویان باشد. یقینا جولان جلیقه‌زردها و نیز بی‌برنامگی و انفعال فرانسه و دیگر شرکای اروپایی‌اش مانند انگلیس و آلمان در برجام، دو مانع عمده بر سر راه تلاش‌های مقام‌های الیزه در نزدیکی به جمهوری اسلامی ایران است که تا حل نشود، اوضاع تغییر محسوسی به‌خود نخواهد دید.

captcha
شماره‌های پیشین