sobhe-no.ir
741
چهارشنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۸
15
در روزهای منتهی به فاجعه گوهرشاد نگاهی به دو کتاب سعید تشکری درباره این واقعه کرده‌ایم

گوهرشاد، نظاره‌گر فاجعه گوهرشاد

دهه دوم تیرماه در حافظه جمعی ایرانیان یادآور یک واقعه است، آن‌هم واقعه ای تلخ که در یکی از محبوب‌ترین اماکن متبرکه ایرانیان رخ داده است. قرار است با شما در این صفحه از واقعه گوهرشاد صحبت کنیم؛ اتفاقی که در روزهای ۲۰ و ۲۱ تیر ماه ۱۳۱۴ شمسی در مسجد گوهرشاد مشهد رخ داد و مردم بی‌دفاعی که برای اعتراض به قانون ضداسلام شاه تحصن کرده بودند، به خاک و خون کشیده شدند. اینجا البته ما قرار نیست مستقیم برویم سروقت توضیح واقعه، بلکه قرار است از دو اثر هنری مکتوب که یکی از آن‌ها تازه و داغ است، صحبت کنیم. کتاب‌هایی که دست شمارا می‌گیرد و می‌برد مشهد و مسجد گوهر شاد و اتفاقات و ماجراها را بر شما عیان می‌کند. ابتدا برویم سراغ کتاب «اوسنه گوهرشاد» که تازه منتشر شده و بعد هم سرکی می کشیم به کتاب «پاریس پاریس». هر دو این کتاب‌ها هم نوشته سعید تشکری است که خود ساکن مشهد است.

خبر

قهرمانان حقیقی گوهرشاد 

صبح نو

خبر

چهارمین مجموعه شعر مستقل «رضا نیکوکار» در راه نشر
رضا نیکوکار از چهارمین مجموعه شعر مستقل خود خبرداد و گفت: «ماه آن‌سوی پنجه‌ها» عنوان این مجموعه شعر است که با 40 غزل روانه بازار کتاب خواهد شد. 
این مجموعه احتمالا شهریورماه منتشر و رونمایی خواهد شد. کتاب حاوی اشعاری با مضامین دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم است که قرار است از سوی بنیاد حفظ آثار استان گیلان روانه بازار شود. به گفته نیکوکار، این اثر حاوی ۴۰ شعر در قالب کلاسیک و عموما غزل است که اکنون مراحل پایانی نشر را سپری می‌کند. نیکوکار در جشنواره بین‌المللی شعر فجر در سال ۱۳۹۰ در بخش شعر کلاسیک به‌عنوان شاعر برتر کشور انتخاب شد. «از روزهای قبل»، «خواب مشترک» و «دیده‌ای یک نفر پرنده شود» از آثار نیکوکار است.
 
کتاب «دختر ماه» روی میز نقد باغ کتاب
باغ کتاب تهران به مناسبت دهه کرامت میزبان نشست نقد و بررسی کتاب «دختر ماه» نوشته سارا عرفانی خواهد بود.
نشست و نقد و بررسی کتاب «دختر ماه» با همکاری کانون بانوی فرهنگ روز جمعه، ۲۱ تیر ماه از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در سروستان باغ کتاب تهران برگزار می‌شود. این کتاب روایتی داستانی از زندگی حضرت معصومه؟س؟ محسوب می‌شود که در ۱۸ فصل چاپ و راهی باز نشر شده است. در این نشست، هادی خورشاهیان و ناصر نادری به نقد و بررسی این کتاب می‌پردازند. سارا عرفانی، نویسنده «دختر ماه» هم پاسخگوی سوالات حاضران خواهد بود. مجری کارشناس این برنامه هم آمنه اسماعیلی است و درضمن بخشی از برنامه نیز به خوانش این کتاب توسط هنرمند نوجوان، مطهره موذن‌زاده اختصاص دارد. علاقه‌مندان می‌توانند نقدهای خود را از کتاب «دختر ماه» تا روز پنجشنبه به نشانی الکترونیک: banooyefarhang@gmail.com ارسال کنند. علاوه بر خوانده‌شدن سه نقد برتر ارسال‌شده در این نشست، از نویسندگان آن‌ها تقدیر خواهد شد.
  
رمانی بر اساس فیلم تحسین‌شده «مخمصه»
رمانی به نویسندگی «مایکل مان»، کارگردان فیلم «مخمصه» محصول سال ۱۹۹۵ با اقتباس از شخصیت‌های همین اثر در سال آینده منتشر خواهد شد.
به گزارش ایسنا به نقل از لس‌آنجلس تایمز، این رمان که چندین سال زمان صرف خلق آن شده است، به نویسندگی «مایکل مان» و با همکاری «رید فرل کلمن» نویسنده رمان‌های جنایی از سوی انتشارات «هارپر کالینز» منتشر خواهد شد. فیلم «مخمصه» به کارگردانی و نویسندگی «مایکل مان» که در زمان اکران خود تحسین منتقدان را در برداشت،‌ همواره به عنوان یکی از برترین آثار سینمایی دهه ۹۰ شناخته می‌شود. «مخمصه» داستان یک کارآگاه اهل لس‌آنجلس با بازی «آل‌پاچینو» را روایت می‌کند که درگیر پرونده یک باند سرقت به سرپرستی یک سارق کهنه‌کار با بازی «رابرت دنیرو» می‌شود. «مان» نخستین‌بار از انگیزه‌اش برای نوشتن رمانی بر اساس فیلم «مخمصه» در سال ۲۰۱۶ سخن گفت. «دد لاین»‌ پیش‌تر اعلام کرده بود رمان «مایکل مان»‌ پیش‌درآمدی بر زندگی شخصیت‌های «مخمصه» خواهد بود. هنوز هیچ تاریخ دقیقی از زمان انتشار یا عنوان مشخصی برای این کتاب اعلام نشده است.
 
صخور در جایگاه سوم ایستاد
رمان «صخور» نوشته امید کوره‌چی در کمتر از دو ماه به چاپ سوم رسید. امید کوره‌چی این‌بار در «صخور» حرف‌های جدیدی دارد؛ حرف‌هایی که اگرچه جنس‌شان ماورایی است و باز هم ممکن است شما را بترساند، ریشه در واقعیت‌های عالمی پوشیده از نظر دارد. این کتاب مخاطب را غافلگیر می‌کند. به گزارش فارس، این رمان جلد سوم از مجموعه رمان‌های «هفت‌جن» است که انتشارات کتابستان معرفت آن را منتشر کرده است. پیش از این هم دو جلد دیگر این مجموعه با نام‌های «هفت‌جن» و «لوثیا» با استقبال چشمگیر علاقه‌مندان مواجه شده بود. قیمت پشت جلد چاپ سوم «صخور» ۴۵۰۰۰ تومان است.

captcha
شماره‌های پیشین