sobhe-no.ir
740
سه شنبه، ۱۸ تیر ۱۳۹۸
1
سفیر انگلیس در تهران برای بار سوم به وزارت خارجه احضار شد

دزدی دریایی «گروه ب»

«صبح‌نو» از تاریخچه خدمت در اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی گزارش می‌دهد

خادمانی در بارگاه آسمانی

شهر مشهد از دیرباز به دلیل وجود بارگاه منور امام علی بن موسی الرضا؟ع؟ به عنوان کانون توجه مسلمانان و شیعیان جهان شناخته می‌شده است. از همان ابتدا برخی علاقه‌مندان حضرت، ارادت خود را در قالب خدمت به زائران این بارگاه منور نشان می‌دادند؛ خدمتی که قدمتی کهن دارد و در طول تاریخ طبق قاعده و روش خاصی شکل گرفته و به مرور زمان تکمیل و گسترش یافته است. آن طور که از اسناد و مدارک موجود بر می‌آید آغاز ایجاد تشکیلات اداری آستان قدس رضوی در حوزه اماکن متبرکه صورت گرفته که بعد از تکمیل بنای صحن عتیق توسط شاه عباس، ایجاد سیستم منظم برای رسیدگی به اموری مانند نذورات، امکانات رفاهی زائران، مرمت و توسعه بناها و ... ایجاب می‌کرده تا تشکیلاتی در قالب کشیک‌ها شکل بگیرد.

سر مقاله

نعمت مشت‌زدن به غول‌های آهنی

گفت‌وگو با رقیه فاضل درباره دلالت‌های سیاسی و تمدنی مسأله حجاب

از سیاسی‌بودن مقوله حجاب فرار نکنیم

عده‌ای برای دفاع از حجاب تمایل دارند آن را از سویه‌های سیاسی خالی کنند. آیا حجاب و بی‌حجابی ماهیتا مقوله‌ای سیاسی است؟ حجاب در تصمیم‌گیری‌های سیاسی ما از چه اولویتی برخوردار است؟ این مسأله را باخانم رقیه فاضل، دانشجوی دکتری علوم تربیتی و فعال فکری-فرهنگی مشهدی در میان گذاشتیم و با او گفت‌وگو کردیم.

بازخوانی یک پرونده

جزئیات مبادله جیسون رضاییان

این روزها سریال «گاندو» از شبکه سوم سیما در حال پخش است؛ داستان پاسداران گمنامی که هیبت سرویس جاسوسی سیا را با انهدام شبکه جاسوسی آن فروریختند. این کار بزرگی بود که با رصد شبکه پیچیده و گران‌قیمت جاسوسی آمریکا به نتیجه نشست و توانستند خائنان به کشور و مردم را شناسایی کنند؛ هرچند کار این سربازان گمنام پایان ندارد و همواره درصدد شکار گاندوهای جدید هستند.

تهدیدهای خارجی و همبستگی ملی

یادداشت دکتر حسین شیخ‌زادهاستادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی

توطئه رژیم اسرائیل برای بمباران حشد الشعبی

یادداشت حسین رویوران

«صبح‌نو» وضعیت مدیریت بحران در کلانشهر تهران را بررسی می‌کند

مدیران مستأصل در برابر مهمانان ناغافل

زلزله ناغافل مهمان شهرمان می‌شود و سیل و طوفان هم منتظر دعوت ما نمی‌مانند؛ به همین دلیل ما باید به فکر مدیریت بحران و بالا بردن آستانه تاب‌آوری شهرهایمان باشیم. تجربه زلزله خفیف دو سال قبل تهران نشان داد که این کلانشهر با کوچک‌ترین اتفاقی دچار آشوب و بحران خواهد شد.

«صبح‌نو» تداوم حقوق‌های نجومی در بین مدیران را بررسی می‌کند

تصویر کدر از اتاق شیشه‌ای

ماجرای حقوق‌های نجومی کمابیش ادامه دارد و این روزها مجلس به‌دنبال شفاف‌سازی از دستگاه‌های مختلف است. محمدرضامنصوری، عضو کمیسیون اصل نود مجلس به «صبح‌نو» می‌گوید: «بسیاری از کارکنان دولتی با مشقت فراوان حقوق‌های پایینی دریافت می‌کنند و این درحالی است که حقوق نجومی برخی مدیران ارشد دولتی تبدیل به یک رویه عادی شده است.» افشای میزان دریافتی برخی مدیران، تبعات و آسیب‌های اجتماعی بسیاری به‌همراه داشت که اثرات آن به مراتب از تخلفات صورت‌گرفته بیشتر و ماندگارتر است.

«صبح‌نو»درباره‌سختی‌های‌تولید«خانواده‌دکترماهان»باکارگردانش‌به‌گفت‌وگونشست

سریال‌سازی‌درجنگل

مجموعه تلویزیونی «خانواده دکتر ماهان» به کارگردانی آقای علی‌محمد قاسمی و تهیه‌کنندگی آقای بهروز خوش‌رزم این شب‌ها از شبکه دو سیما در حال پخش است.

شفافیت حراج تهران را با حراج‌های کریستی و ساتبی مقایسه کردیم

پایمال‌شدن حقوق مشتریان

یازدهمین دوره حراج تهران آخر هفته گذشته در حالی برگزار شد که فقدان شفافیت نه‌تنها هنر و اقتصاد کشور، بلکه مشتریان ناآگاه از حقوق خود دراین‌دست رویدادها را هم تهدید می‌کند. با مطالعه این گزارش در گفت‌وگویی عجیب و تامل‌برانگیز با مسوول روابط‌عمومی حراج تهران، متوجه خواهید شد چرا فقط به تقلیدی کاریکاتوروار از رویدادهای هنری جدی کشورهای سرمایه‌داری اکتفا کرده‌ایم.

حجت‌الاسلام احمد سعیدی مطرح کرد

شکل‌گیری علوم انسانی اسلامی با نقد فلسفه اومانیستی کانت

نشستی با موضوع «نقش سکولاریزم و اومانیسم در شکل‌گیری فلسفه کانت» با ارائه حجت‌الاسلام احمد سعیدی، این هفته در مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار شد. حجت‌الاسلام سعیدی در این نشست براساس دغدغه‌ای معرفت‌شناسانه بنا دارد با نقد مبانی علوم جدید، راهی برای اسلامی‌شدن علم پیدا کند؛ به‌همین‌دلیل، تفکر یکی از اندیشمندان مهم غربی و مبانی اندیشه او را بررسی کرده است.

قسمت‌های پایانی سریال شبکه سه باعث نارضایتی مقامات دولتی شده است

رودر رو با«گاندو»

ماجراهای سریال گاندو به جاهای جالبی می‌رسد. وقتی شما این گزارش را می‌خوانید، قسمت آخر سریال گاندو هم پخش شده و حتما ماجرای تبادل مایکل هاشمیان (جیسون رضاییان) را دیده‌اید. ماجرا از آنجا جالب می شود که بعد از پخش قسمت دستگیری مایکل هاشمیان، عناصر دولتی به شدت به این سریال می‌تازند. چند روز قبل در گزارشی نوشتیم که علت هجمه‌های اخیر به صداوسیما بابت یک برنامه صبحگاهی، عصبانیت دولتی‌ها از افشاگری‌های جالب سریال گاندو درباره نفوذهای پیاپی در دولت است اما ظاهرا کار از این بحث‌ها گذشته است و مقامات دولتی از پخش یک سریال بر اساس واقعیت‌های یک پرونده امنیتی ناراحت هستند تا جایی‌که حسام‌الدین آشنا، مشاور رییس‌جمهوری و رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در توییتر به این مسأله واکنش نشان داد.

شماره‌های پیشین