sobhe-no.ir
739
دوشنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۸
3
نجفقلی حبیبی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: محوریت جلسات مشترک اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان موضوعات دانشگاهی است

بزرگ‌نمایی گعده‌های دانشگاهی

درگذشت هاشمی‌رفسنجانی در بهمن سال 95، آنچنان برای اصلاح‌طلبان گران آمد که این جریان را وادار کرد برای گریز از به محاق رفتن از عرصه سیاسی، ذیل لفاظی‌هایی نظیر آشتی ملی، خود را در افکار عمومی محک بزنند. لفاظی‌هایی که البته به ثمر ننشست و ضمن این توجیه نخبگانی که اساساً در کشور، قهری وجود ندارد که نیاز به آشتی باشد، با پاسخ منفی جریان اصول‌گرایی مواجه شد. اکنون یک عضو جریان اصلاحات با بزرگ‌نمایی از یک گعده چندنفره، مدعی برگزاری سلسله‌نشست‌هایی میان دو طیف سیاسی با موضوعات کلان کشوری شده است.

خطاهای گذشته را با خطا جبران نتوان کرد

یادداشت عباس سلیمی‌نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران

صبح نو

نجفقلی حبیبی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: محوریت جلسات مشترک اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان موضوعات دانشگاهی است

بزرگ‌نمایی گعده‌های دانشگاهی

درگذشت هاشمی‌رفسنجانی در بهمن سال 95، آنچنان برای اصلاح‌طلبان گران آمد که این جریان را وادار کرد برای گریز از به محاق رفتن از عرصه سیاسی، ذیل لفاظی‌هایی نظیر آشتی ملی، خود را در افکار عمومی محک بزنند. لفاظی‌هایی که البته به ثمر ننشست و ضمن این توجیه نخبگانی که اساساً در کشور، قهری وجود ندارد که نیاز به آشتی باشد، با پاسخ منفی جریان اصول‌گرایی مواجه شد. اکنون یک عضو جریان اصلاحات با بزرگ‌نمایی از یک گعده چندنفره، مدعی برگزاری سلسله‌نشست‌هایی میان دو طیف سیاسی با موضوعات کلان کشوری شده است.

ادعاهای یک اصلاح‌طلب
از آخرین مورد از گفت‌وگوهای میان‌جناحی آغاز می‌کنیم. محسن رهامی از چهره‌های شناخته‌شده جریان اصلاح‌طلب، اخیراً در مصاحبه‌ای با روزنامه سازندگی ارگان مطبوعاتی حزب کارگزاران، از برگزاری جلساتی گفت که مدتی است میان افرادی نظیر نجفقلی حبیبی از جناح اصلاحات و محمدمهدی زاهدی و سیدمحمدحسینی از جناح اصول‌گرا، با موضوع گفت‌وگوهای ملی، در حال برگزاری است. طبق ادعای رهامی این گفت‌وگوها به مدت دو سال و هر چند وقت یک‌بار در بیت رهبری برگزار می‌شود. این ادعا فوراً توسط خود روزنامه تکذیب شد. سازندگی در این‌باره نوشت: «پیگیری‌های سازندگی حاکی است جلسات آقای ابوترابی در دفتر شخصی و به ابتکار خود ایشان تشکیل می‌شود، نه در بیت رهبری و این جلسات هیچ ارتباط تشکیلاتی با دفتر رهبری ندارد».

محوریت جلسات، موضوعات دانشگاهی است
روزنامه «صبح‌نو» برای روشن شدن دقیق‌تر این جلسات به سراغ نجفقلی حبیبی رفته است. او در این گفت‌وگو درباره ماهیت این جلسات گفت: در این جلسات درباره موضوعات کلی گفت‌وگو می‌شود. دو، سه جلسه یا شاید هم بیشتر، درباره موضوعات مرتبط با آموزش عالی به گفت‌وگو نشستیم. در مجموع موضوعات مورد بحث، آنچنان مهم نیست که به سطح جامعه بکشد».
وی با بیان اینکه این جلسات حدوداً دو سالی هست که در حال برگزاری است، گفت: این جلسات معمولاً یک هفته در میان برگزار می‌شود. من اجازه ندارم بگویم که دقیقاً چه موضوعاتی در این جلسات 
مطرح می‌شود.
تأیید اظهارات حبیبی
چهره دیگری که در این جلسات به نمایندگی از جریان اصول‌گرایی حضور دارد و نخواست نامش فاش شود، در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» جزئیات بیشتری از این جلسات در اختیار قرار داد. وی با بیان اینکه این جلسات در دفتر حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد برگزار می‌شود، گفت: بنا نبود که این جلسات رسانه‌ای شود. محوریت این جلسات بیشتر ارائه پیشنهاد برای حل مشکلات حوزه دانشگاه است و بعضی اوقات هم مسائل کلان کشور مطرح می‌شود. این عضو اصول‌گرای حاضر در جلسات این را هم تاکید کرد که اصلاح‌طلبان مشغول بزرگ‌نمایی از چنین نشست‌هایی هستند.

بزرگ‌نمایی رهامی
آن‌طور که از اظهارات حبیبی و چهره اصول‌گرا برمی‌آید، بزرگ‌نمایی صورت‌گرفته درباره ماهیت جلسات مزبور، از سوی رهامی بوده است. برخلاف اظهارات محسن رهامی، این جلسات نه در بیت رهبری بلکه در دفتر نماینده پیشین مجلس برگزار می‌شود. از سوی دیگر، موضوعات مطروحه در این جلسات، نه گفت‌وگوی کلان ملی بلکه بیشتر حول موضوعات دانشگاهی است.

گفت‌وگو بین جناح‌ها، نه آشتی ملی
مورد دیگری که می‌توان از آن با عنوان گفت‌وگوهای میان جناحی یاد کرد، به اظهارات اخیر محمدرضا باهنر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام مربوط می‌شود. باهنر روز گذشته(یکشنبه) در نشست خبری خود با اشاره به گفت‌وگوی میان دو جناح سیاسی گفت: ما گفت‌وگوی بین جناح‌ها را مفید و لازم می‌دانیم و بر این باوریم که ما با هم رقابت داریم اما در بسیاری از مسائل چون رونق اقتصادی، خروج از رکود و مقابله با آمریکا، مواضع ما با یکدیگر منطبق است و دلیلی ندارد که چون در دو جناح مختلف هستیم، در زمینه همه مسائل ریز و درشت با یکدیگر مقابله کنیم. او همچنین، نیمه دوم خرداد سال جاری در گفت‌وگویی، از جلسات مدون خود با برخی چهره‌های اصلاح‌طلب، مانند عارف، محمد صدر و مجید انصاری گفت و این را هم اضافه کرد که چنین محافلی نه «گفت‌وگوی ملی» است و نه «آشتی ملی»؛ هدفش هم اقدام برای «ائتلاف سیاسی» نیست.

شکار اهداف سیاسی به بهانه «آشتی ملی»
طی سال‌های اخیر قاطبه جریان اصلاح‌طلب بارها و بارها ذیل مفهوم‌پردازی‌هایی نظیر «آشتی ملی» سعی کرده‌اند، ضمن اضطراری نشان‌دادن وضعیت وحدت در کشور، رقبای جناحی خود را به جلسات گفت‌وگوهای فی‌مابین کشانده تا بلکه از بطن چنین جلساتی، به اهدافِ معمولاً سیاسی خود، نایل شوند. درگذشت هاشمی‌رفسنجانی به‌عنوان پدر ذی‌نفوذ اصلاح‌طلبان در ساختارهای رسمی کشور، مزید 
بر علت شد تا این جریان، سیاست اصلی خود را بر مبنای گفت‌وگو با رقیب، آن هم با موضوع انحرافی «آشتی ملی» قرار بدهد.
آن‌طور که اصلاح‌طلبان، مدعی گفت‌وگو با عنوان آشتی ملی بودند، نمی‌توانست نتیجه‌ای مطلوب و به‌صلاح در پی داشته باشد چون وقتی جریان یا گروهی خاص، بخواهد تحت عنوان «آشتی ملی» با طرف مقابل خود به مصاحبت مشغول شود، یعنی اساساً پذیرفته که در کشور، جنگ و بحرانی لاینحل وجود دارد که کلید گشایش آن، در گرو آشتی است، در حالی‌که در کشور ایران، شاید بشود از اختلافات و زاویه‌های فکری و روشی میان سلایق و سیاق‌های مختلف سیاسی سخن گفت، اما نوعاً بحران و بن‌بستی که نشود از پس آن برآمد، وجود ندارد. آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب چند سال پیش که «آشتی ملی» به مُد اصلاح‌طلبان تبدیل شده بود، با اشاره به وقایع تلخ سال 88 که همین مدعیان آشتی ملی، آتش‌بیار معرکه آن بودند، گفتند: چرا می‌گویید آشتی؟ مگر مردم باهم قهر هستند؟ مردم با آن کسانی که روز عاشورا آمدند وسط خیابان و با قساوت و بی‌حیایی، جوان بسیجی را در خیابان لخت کردند و کتک زدند، قهر هستند و آشتی هم نمی‌کنند.

بهتر است بگوییم گفت‌وگوی میان جناحی
آنچه در حال حاضر میان برخی چهره‌های اصلاح‌طلب و اصول‌گرا در حال انجام است، در حقیقت نوعی گفت‌وگوی میان جناحی با هدف تلاش برای همزیستی مطلوب جهت رفع همدلانه مشکلات کشور است. به بیان بهتر، گفت‌وگوی میان جناحی، عنوان با مسمایی بوده که یقیناً جایگزین مناسبی برای اصطلاح غلط‌انداز و بی‌معنای آشتی ملی است؛ گفت‌وگوی میان جناحی، در شرایطی که حل مشکلات، نیازمند وحدت رویه بیشتر میان چهره‌های مسوول در کشور است، می‌تواند به الگوی درخور فراعصری، برای فعالان سیاسی تبدیل شود؛ فعالانی که برای آن‌ها، رفع گره مشکلات، در مقایسه با پیشرفت انتفاعات سیاسی، ارج و مرتبت بیشتری دارد.
به نظر می‌رسد بزرگ‌نمایی‌های انجام‌شده از سوی اصلاح‌طلبان درباره برخی محافل مشترک با اصول‌گرایان، هدفی جز مشروعیت‌بخشی به خود ندارد؛ امری که به‌ویژه با توجه به در پیش بودن انتخابات مجلس و لزوم حضور حداکثری کاندیداهای اصلاح‌طلب، قابل هضم و توجیه است.
 

captcha
شماره‌های پیشین