sobhe-no.ir
739
دوشنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۸
11
کتاب روایت رهبری رونمایی شد

توصیه‌های رهبری به رییس‌جمهوری ونزوئلا

طی مراسمی که روز گذشته در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد از کتاب «روایت رهبری» که از سوی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب اسلامی در ایام سالگرد انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری منتشر شده بود، رونمایی شد. روایت رهبری در سه فصل و ۶۲۰ صفحه، به موضوعاتی چون «رسمیت و قانونیت یافتن رهبری حضرت امام خمینی رحمه‌الله با مصوبه مجلس خبرگان قانون اساسی»، «تعیین آیت‌الله منتظری به رهبری آینده توسط مجلس خبرگان رهبری و سپس عزل وی» و در نهایت «تعیین حضرت آیت‌الله خامنه‌ای توسط مجلس خبرگان به رهبری انقلاب اسلامی» پرداخته است. در این کتاب برخی خاطرات منتشرنشده سیاسی و مهم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای هم در میان مباحث مطرح شده است.

خبر

صبح نو

کتاب روایت رهبری رونمایی شد

توصیه‌های رهبری به رییس‌جمهوری ونزوئلا

طی مراسمی که روز گذشته در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد از کتاب «روایت رهبری» که از سوی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب اسلامی در ایام سالگرد انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری منتشر شده بود، رونمایی شد. روایت رهبری در سه فصل و ۶۲۰ صفحه، به موضوعاتی چون «رسمیت و قانونیت یافتن رهبری حضرت امام خمینی رحمه‌الله با مصوبه مجلس خبرگان قانون اساسی»، «تعیین آیت‌الله منتظری به رهبری آینده توسط مجلس خبرگان رهبری و سپس عزل وی» و در نهایت «تعیین حضرت آیت‌الله خامنه‌ای توسط مجلس خبرگان به رهبری انقلاب اسلامی» پرداخته است. در این کتاب برخی خاطرات منتشرنشده سیاسی و مهم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای هم در میان مباحث مطرح شده است.

آقا گفت نگاه‌تان به مردم باشد
حجت‌الاسلام محسن قمی، عضو مجلس خبرگان رهبری و معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری، در این مراسم اظهار کرد: «کتاب روایت رهبری» به لحاظ دقت،کیفیت و حتی سرعت اثری خوبی شده است. بحث این کتاب مناسبت جمهوریت و اسلامیت است؛ اینکه اساساً جمهوری اسلامی یعنی چه؟ این موضوع با ترجمه امروزین یعنی رابطه دموکراسی و حقیقت. قدما از گذشته میان جمهوری و دموکراسی تفاوت قائل بوده‌اند. مشی حضرت امام؟ره؟ از همان ابتدا توجه به مسأله مردم بود. امام می‌توانستند قانون اساسی بنویسند و همه آن را بپذیرند اما امام از مردم دعوت کرد تا پای صندوق‌های رأی بیایند، رأی بدهند و خبرگان را انتخاب کنند تا خبرگان قانون را بنویسند. نگاه امام خمینی؟ره؟ همیشه به مردم بود. این نگاه به حدی بود که در طول ۴۰ سالی که از انقلاب می‌گذرد، ما ۳۶ انتخابات را پشت سر گذاشته‌ایم؛ حتی در بحبوحه جنگ امام فرمودند بدون وقفه یک‌روزه انتخابات را برگزار کنید.
حجت‌الاسلام قمی در ادامه به خاطره‌ای در زمان تصدی‌اش در نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: من زمانی که نماینده ایشان در دانشگاه‌ها بودم، افرادی می‌گفتند رفراندوم جمهوری اسلامی در دانشگاه بگذارند و به جمهوری اسلامی رأی آری یا نه بدهند. برخی از این ناراحت بودند و مقام معظم رهبری فرمودند راه‌حل اینکه عده‌ای بخواهند در دانشگاه صندوق بگذارند و برای جمهوری اسلامی رفراندوم بگذارند درگیری نیست بلکه برادران و خواهران انقلابی هم صندوق بگذارند و بگویند جمهوری اسلامی آری. من گفتم اگر در جاهایی این نشود چه؟ ایشان فرمودند بروید آنجا را درست کنید و فعالیت کنید. در جمهوری اسلامی وقتی مردم رأی می‌دهند، رای‌شان مورد احترام است و باید حفظ شود و مسوولیت شخص رأی‌دهنده بعد از رأی‌گیری تمام نمی‌شود.
 قمی در ادامه این جلسه بازهم به ذکر مثال‌هایی عینی از شیوه رهبری پرداخت و به حضور نیکلاس مادورو، رییس‌جمهوری ونزوئلا در ایران و رهنمود رهبری اشاره کرد: این رییس‌جمهوری دیداری با رهبر انقلاب داشت و در آن گلایه‌هایی را از توطئه آمریکایی‌ها مطرح کرد. آقا در پاسخ این رییس‌جمهوری فرمودند: مردم را داشته باشید. نگاه‌تان همیشه به مردم باشد. به گفته قمی، امام خمینی؟ره؟بود که از مردم خواستند به خیابان‌ها بیایند. بشار اسد، رییس‌جمهوری کنونی سوریه قبل از حوادث سوریه خدمت حضرت آقا رسیدند. آقا به اسد فرمودند: از زبان عربی استفاده کنید و به روشنگری بپردازید اما مردم را داشته باشید. حکومت ما مبتنی بر مردم پیش می‌رود؛ اگر مردم را نداشتیم کجا می‌توانستیم پیشرفت‌های علمی و هسته‌ای داشته باشیم؟ ما می‌گوییم انتخابات، رأی مردم، لیبرال‌دموکراسی هم می‌گوید انتخابات و رأی مردم؛ فرق این دو در آن است که در انتخابات لیبرالیسم وقتی اکثریت رأی داد، این سؤال که رأی‌شان صحیح بوده یا نه بی‌معناست، اما در نظام جمهوری اسلامی وقتی مردم رأی می‌دهند، رای‌شان ارزشمند است. پس از رأی دادن مسوولیت مردم تمام نمی‌شود و هر لحظه باید رصد کنند چون فاصله بین شخص یا جریان با حقیقت نزدیک یا دور است.
وی با تاکید بر اینکه در نظام جمهوری اسلامی، مجلس خبرگان رهبری بین جمهوریت و اسلامیت تجمیع ایجاد کرده، گفت: خبرگان دو وظیفه دارند؛ اول، انتخاب رهبر و دوم، رصد دائمی فرد انتخاب‌شده. مجلس خبرگان مجلس در لحظه است که تصمیماتی سرنوشت‌ساز می‌گیرد. یکی از امتیازات نظام ما مبتنی بودن بر آرای مردمی است و دشمن سعی می‌کند این ارزش مثبت ما را به ارزش منفی تبدیل کند. مراقب فریب دشمن باشیم و بدانیم برخی دوستان ناآگاه ما گاهی اظهارنظر می‌کنند و آب در آسیاب دشمن می‌ریزند. آن‌ها باید اجازه دهند در مسائل تخصصی صاحبان اندیشه صحبت کنند، نظام جمهوری اسلامی مردمی‌ترین نظام در کره زمین است.

حس‌وحالی که با کتاب تمام شد
سخنران بعدی این مراسم، یاسر جبرائیلی، نویسنده کتاب بود. وی در سخنانی گفت: سؤال نخست این است که رهبر در نظام جمهوری اسلامی چه کسی باید باشد و چه کسی نباید باشد و اینکه رهبر چگونه باید یا نباید انتخاب شود. در کتاب سعی شده پاسخ‌های روشنی به این دو سؤال داده شود. سه رویداد در کتاب مطرح شده؛ ابتدا رهبری امام خمینی؟ره؟، دوم درباره آیت‌الله منتظری و سوم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای. امام خمینی؟ره؟پس از انقلاب در جایگاهی بودند که رهبری انقلاب را عهده‌دار بودند اما در ساختار نظام تعریفی برای رهبران نداشتیم، از این رو در فصل اول پس از بیان سیر مربوط به ولایت فقیه اشاره به ولایت فقیه از زمان خلقت بشر شده اما در بخش دیگر مسائل منتهی به تصمیم خبرگان رهبری درج شده است.
جبرائیلی اصافه کرد: حضرت امام؟ره؟از زمان پیروزی انقلاب تا شهریور ۵۸ که اصل ولایت فقیه تصویب شود درباره ولایت فقیه حرفی نمی‌زنند، اما جریان لیبرال با تمام توان ابتدا مقابل جمهوری اسلامی می‌ایستد و پس از اینکه ساختار نظام تعیین شد، سعی می‌کند محتوای نظام را سکولار بخواند. تمام این موارد برای مخاطب نسل سوم انقلاب در کتاب آمده است. دولت موقتی که از سوی امام مأمور به انجام چند کار درباره دوره گذار به نظام جدید بود، پس از تصویب اصل ولایت فقیه جلسه تشکیل داد که مجلس خبرگان را منحل کند اما امام مقابل آن‌ها ایستادند.جبرائیلی با بیان اینکه زوایای پنهانی از دوران و فعالیت‌های آقای منتظری وجود داشت، افزود: مواردی درباره اینکه نقش آیت‌الله منتظری در انتخاب ایشان چه بود، فرایند عزل او توسط امام چه بود و... در این کتاب آمده و سعی کردیم روایت جامعی از مرحوم منتظری روایت کنیم. در این اثر روایت‌های دست اولی بیان شده که از سوی دفتر نشر در اختیار بنده قرار گرفت، اما فصل سوم درباره انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای است. در این فصل مروری بر دوران مبارزات حضرت آقا تا سال ۶۸ صورت گرفت اما مسأله‌ای که برای بنده جالب بود، شخصیت چندبعدی حضرت آقاست، ایشان فردی هستند که در حوزه فرهنگ در حد اعلا قرار دارند، تدابیر نظامی و اقدامات ایشان در دهه ۶۰ در نظام جمهوری اسلامی منحصر به فرد است، در سیاست خارجی یک جامعیتی دارند و در واقع سیاست خارجی انقلاب در شخصیت ایشان متجلی است. یکی از مسائل جالب دیگر خطبه‌های حضرت آقا در دهه ۶۰ است چرا که ایشان در ساحت‌های مختلف فرهنگی، سیاسی و اقتصادی کشور در یک نظام در حال شکل‌گیری، تئوری‌پردازی می‌کنند.
وی با تأکید بر اینکه این ویژگی‌های شخصیتی موجب می‌شود حضرت امام، آیت‌الله خامنه‌ای را برای رهبری صالح بدانند، گفت: پشت جلد کتاب هم نوشته‌ام که روایت رهبری، روایتی جمعی از خواص است که با تبعیت از اشارات امام از این مرحله سربلند خارج می‌شوند. روایت رهبری روایتی است از آنچه باید و آنچه نباید؛ روایتی از آنچه که نباید که الحمدلله نشد و آنچه باید که شد.
وی در پایان با اشاره به حس شخصی خود افزود: در این سه سال تألیف، به‌خاطر انس با ادبیات حضرت آقا 
حس و حالی داشتم که با اتمام کار آن‌هم تمام شد. امروز حسرت آن روزها را می‌خورم و دوست دارم مجدداً به آن دوران بازگردم؛ حسرت آن ایامی را می‌خورم که با حضرت آقا از طریق مطالعه زندگی‌شان همراه بودم.
 

captcha
شماره‌های پیشین