sobhe-no.ir
739
دوشنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۸
1
بعد از محرز نشدن تحقق وعده های اروپا در مهلت 60 روزه، ایران دومین گام خود را در کاهش تعهدات برجامی برداشت

عبور از مرز غنی‌سازی بالای67/3 درصد

روز گذشته، پایان فرصت 60روزه ایران به اروپا برای عمل به تعهدات برجامی‌اش بود. در این روز، ایران طبق وعده روز 18اردیبهشت خود، وارد مرحله دوم از کاهش تعهداتش در برجام شد؛ اقدامی که به‌قول یکی از مسوولان کشورمان، با هدف حفظ برجام بود. روز گذشته، نشست خبری با حضور آقایان علی ربیعی، سخنگوی دولت، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی و عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه، در ساختمان کوثر نهاد ریاست‌جمهوری برگزار شد.

خطاهای گذشته را با خطا جبران نتوان کرد

یادداشت عباس سلیمی‌نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران

چالش‌های مدیریت فرهنگ و هنر را در گفت‌وگو با حسن بنیانیان بررسی کردیم

وعده دادن سیاسیون؛ بالا رفتن توقع هنرمندان

مدیریت فرهنگی موضوعی است که سال‌ها در گوشه و کنار حوزه‌های مربوطه مورد بحث بوده اما کمتر برای تدوین مباحث اجرایی آن به تجربه مدیران دستگاه‌های مختلف رجوع کرده‌ایم؛ مسأله‌ای که اتفاقا بیش از کتاب‌های ترجمه‌ای مدیریت فرهنگی دانشگاه‌ها می‌تواند دیدی واقعی از مسائل جاری این حوزه در کشور بدهد. حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، یکی از مهم‌ترین نهادهای متولی در ساختار فرهنگی کشور است که نزدیک به یک دهه تحت مدیریت حسن بنیانیان قرار داشته است. اینجا با این عضو فعلی شورای عالی انقلاب فرهنگی به گفت‌وگو نشستیم.

«صبح‌نو» از فراز و نشیب‌های کنکور 98 و انتخاب رشته گزارش می‌دهد

فرار از مهندسی، به‌دنبال پزشکی

کنکور سال 98 هم با همه‌فراز‌و‌نشیب‌هایش به پایان رسید. از سیلی که آمد و تاریخ برگزاری آزمون را جابه‌جا کرد تا دانش‌آموزانی که در ایام نوروز که به دوران طلایی کنکوری‌ها معروف است، با وقوع سیلاب‎ها آرزوهایشان نقش بر آب شد. امسال هم آمار بالای داوطلبان تجربی بیش از هرچیز دیگری به چشم می‌آمد؛ موضوعی که در رخ دادن آن عوامل بسیاری دخیل هستند. صرف نظر از اینکه این موضوع سالانه هزاران داوطلب ناامید و سرخورده را روی دست‌ جامعه می‌گذارد،‌ در درازمدت نیز باعث اختلال در هرم شغلی جامعه خواهد شد.

سر مقاله

گردونه انتخابات

ارتش یمن از موشک جدید و هواپیمای بدون سرنشین صماد3 رونمایی کرد

پهپادهای یمنی،‌ بلای جان سعودی

ارتش یمن دیروز نمایشگاهی از سلاح‌های خود افتتاح کرد که در آن موشک‌های جدیدی را با نام «قدس 1»، پهپاد «صماد 1»، پهپاد «صماد 3» و پهپاد «قاصف k2 » به نمایش گذاشت؛ نمایشگاهی که نشان از دانش و توان بومی نیروهای این کشور داشت.

معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری: اگر در ایستگاه مترو دستفروش ببینیم، رییس ایستگاه برکنار می‌شود

تعقیب‌و‌گریز در تونل‌های مترو

شرایط معیشت و زندگی دشوار شده است. یکی صبح تا شب پشت فرمان ماشین دنده عوض می‌کند و دیگری پشت دخل مغازه نشسته و به‌اصطلاح مگس می‌پراند؛ چون به‌دلیل گرانی مشتری نیست. یکی دیگر هم در گوشه‌ای از پیاده‌رو و خیابانی، بساط دستفروشی پهن کرده است. برخی از همین دستفروشان هم از صبح اول وقت تا آخرین قطاری که طبق برنامه باید مسافران را جابه‌جا کند، تونل‌های پر از مسافر مترو را برای یافتن لقمه‌ای نان انتخاب کرده‌اند.

انتقادات جدید دکتر سهیلا صادقی از باندبازی یک جریان سیاسی در دانشگاه‌ها

غلبه سیاست‌بازی در نهادهای علمی و مراکز پژوهشی

سخنان دکتر سهیلا صادقی، عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در دیدار اساتید دانشگاه‌ها با رهبری و بعد هم تکمیل این سخنان در گفت‌وگوی مشروح با «صبح‌نو» بازتاب‌های زیادی داشته است که نمونه اخیر آن کلیپ‌سازی خبرگزاری دولت علیه وی بود. صادقی روز گذشته هم در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر برخی فشارها و رفتارهای غیرقانونی یک جناح سیاسی در دانشگاه تهران را افشا کرد که خلاصه این گفت‌وگو تقدیم می‌شود.

«صبح‌نو» معضلات اماکن اقامتی بی‌مجوز را بررسی می‌کند

به‌دنبال خانه ایمن در سفر

حکایت خانه‌های مهمانپذیر بدون مجوز، حکایت دیروز و امروز نیست، سال‌هاست که بسیاری از ساکنان مناطق مسافرپذیر کشور در ایام تعطیلات در خانه خود را به روی مسافران می‌گشایند و خانه‌شان به نوعی تبدیل به مسافرخانه یا زائرسرا می‌شود اما هنگام حادثه نه مسافر ایمن است و نه صاحبخانه.

کتاب روایت رهبری رونمایی شد

توصیه‌های رهبری به رییس‌جمهوری ونزوئلا

طی مراسمی که روز گذشته در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد از کتاب «روایت رهبری» که از سوی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب اسلامی در ایام سالگرد انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری منتشر شده بود، رونمایی شد. روایت رهبری در سه فصل و ۶۲۰ صفحه، به موضوعاتی چون «رسمیت و قانونیت یافتن رهبری حضرت امام خمینی رحمه‌الله با مصوبه مجلس خبرگان قانون اساسی»، «تعیین آیت‌الله منتظری به رهبری آینده توسط مجلس خبرگان رهبری و سپس عزل وی» و در نهایت «تعیین حضرت آیت‌الله خامنه‌ای توسط مجلس خبرگان به رهبری انقلاب اسلامی» پرداخته است. در این کتاب برخی خاطرات منتشرنشده سیاسی و مهم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای هم در میان مباحث مطرح شده است.

شماره‌های پیشین