sobhe-no.ir
738
یکشنبه، ۱۶ تیر ۱۳۹۸
4
صادرات 5/2میلیارد دلار کالا به عراق در ۱۰۰ روز

امکان توسعه تجارت تهران-بغداد  تا 20میلیارد دلار

دادگاه بدوی، محمدرضا خاتمی را به جرم نشر اکاذیب به دو سال حبس تعزیری محکوم کرد

تاوان بلوف

روز گذشته در خبرها آمد دادگاه بدوی حکم محمدرضا خاتمی، مدعی تقلب 8میلیونی در انتخابات ریاست‌جمهوری 88 را اعلام کرده است. این حکم شامل دو سال حبس تعزیری به جرم نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی بود.

صبح نو

دادگاه بدوی، محمدرضا خاتمی را به جرم نشر اکاذیب به دو سال حبس تعزیری محکوم کرد

تاوان بلوف

روز گذشته در خبرها آمد دادگاه بدوی حکم محمدرضا خاتمی، مدعی تقلب 8میلیونی در انتخابات ریاست‌جمهوری 88 را اعلام کرده است. این حکم شامل دو سال حبس تعزیری به جرم نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی بود.

واکنش سخنگوی قوه قضاییه به پرونده خاتمی
آقای غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، در نشست خبری خود در روز سه‌شنبه 11تیر، با اشاره به سرانجام دادگاه‌های محمدرضا خاتمی گفت: این پرونده با حضور متهم و وکلا در دادگاه رسیدگی شد و دادگاه رأی صادر کرده است. این رأی باید در این هفته ابلاغ می‌شد؛ اما به‌دلیل اینکه قاضی در مرخصی است، هنوز رأی به‌صورت تایپی ابلاغ نشده است. این رأی قطعی نیست؛ به‌همین‌دلیل، از بیان جزئیات معذورم.

دو سال حبس تعزیری برای بلوف تقلب
روز گذشته، خبرگزاری «فارس» در خبری اعلام کرد: «براساس اطلاعات به‌دست‌آمده، مشخص شد حکم دادگاه امروز به خاتمی ابلاغ شده و خاتمی در دادگاه بدوی به تحمل دو سال حبس تعزیری به جرم نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی محکوم شده است». ساعاتی پس از اعلام این خبر، خاتمی و وکیلش در گفت‌وگوهایی جداگانه ابلاغ رأی را رد کردند. آقای امیرحسین آبادی، وکیل مدافع محمدرضا خاتمی در گفت‌وگویی اظهار کرد: حکم صادر شده؛ اما هنوز ابلاغ نشده است. خود محمدرضا خاتمی نیز مدعی شد: حکمی به دست من و وکلایم حتی به‌صورت الکترونیک نرسیده است. پس‌از‌این، خبرگزاری «میزان»، رسانه قوه قضاییه، در خبری اعلام کرد: ظهر امروز (شنبه) حکم دادگاه بدوی خاتمی، نایب‌رییس مجلس ششم، ازطریق سامانه خدمات الکترونیکی قضایی (ثنا) ابلاغ شده است.

اسمش را تقلب بگذارید یا تخلف
محمدرضا خاتمی، از فعالان سیاسی اصلاح طلب، ۱۳آذر۹۷ برای ارائه پاره‌ای از توضیحات به دادستانی احضار شد. دلیل احضار خاتمی، حضور در برنامه‌ای اینترنتی بود که در آن، در پاسخ به پرسشی درباره انتخابات ۸۸، مدعی تقلب 8میلیونی شد. در‌همین‌باره، سه جلسه دادگاه برای رسیدگی به پرونده محمدرضا خاتمی به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی در شعبه ۱۰۵۷ دادگاه دوم کیفری مجتمع ویژه رسیدگی به جرایم کارکنان دولت برگزار شد.
محمدرضا خاتمی سال گذشته در گفت‌وگو با یکی از برنامه‌های اینترنتی، از تقلب گسترده ۸‌میلیونی در انتخابات ریاست‌جمهوری دهم سخن گفت و پس‌ازآن، برای اثبات ادعاهای خود راهی دادگاه شد. بر‌این‌اساس، دادگاه‌های محمدرضا خاتمی در سه نوبت به‌ترتیب در 10اردیبهشت، 11خرداد و 28خرداد سال جاری برگزار شد. در سومین و آخرین جلسه از این دادگاه‌ها، نماینده دادستان اظهاراتی علیه مدعیات محمدرضا خاتمی عنوان کرد. خاتمی در این جلسه، درباره نوع چاپ و توزیع تعرفه‌های رأی و مهندسی انتخابات ادعاهایی مطرح کرد.
نایب‌رییس مجلس ششم درباره تعرفه‌های رأی چاپ‌شده در انتخابات 88 گفت: براساس آمار رسمی مسوولان انتخابات و اظهارات مسوولان استان‌ها که فقط به ۱۱ استان دسترسی داشتم و به بقیه استان‌ها دسترسی پیدا نکردم، حداقل بیش از ۳میلیون تعرفه رأی چاپ شده؛ اما به دست‌شان نرسیده است. این در حالی است که مسوولان انتخابات می‌گویند حتی یک برگه رأی در تهران باقی نمانده و همه آن‌ها را به شهرستان‌ها فرستاده‌اند و تکلیف این ۳‌میلیون رأی مشخص نشد.
بحث چاپ تعرفه، مورد ادعایی دیگر محمدرضا خاتمی بود. او دراین‌باره چنین گفت: اظهارات صریح مسوولان انتخابات تا ۳۰خرداد۸۸ این است که ۵۸میلیون‌وخرده‌ای تعرفه چاپ کرده‌ایم، چه قبل از انتخابات و چه در روز انتخابات. باوجوداین، آماری که نهایتا شورای نگهبان منتشر کرد، می‌گوید ۶۰میلیون تعرفه چاپ شده که مشخص نیست این ۲میلیون تعرفه محل اختلاف بین ۵۸میلیون تا ۶۰میلیون کجا چاپ شده است.
در این جلسه نماینده دادستان درباره مسأله تعرفه‌های چاپ‌شده به‌مقصدنرسیده که خاتمی ادعا کرده بود، چنین گفت: خاتمی نقل‌قولی از یکی از مقام‌های مسوول درباره میزان تعرفه‌های توزیع‌شده در برخی شهرها ذکر کرده و درنهایت، با جمع‌زدن آن‌ها نتیجه گرفته تکلیف بقیه تعرفه‌های مازاد روشن نیست؛ درحالی‌که اولا در آن انتخابات همه تعرفه‌ها ته‌برگ و شماره‌سریال داشتند و برهمین‌اساس نیز رهگیری‌شدنی بوده‌اند. علاوه‌براین، اگر در متهم صداقت وجود داشت، حتی از همان افرادی که درباره میزان تعرفه‌ها نقل‌قول کرده، در روز انتخابات، نقل‌قول‌های تکمیلی در ساعات بعدیِ اخذ رأی وجود دارد؛ اما احتمالا چون این بخش از داستان در خدمت روایت کذب متهم نبوده، آن‌ها را ذکر نکرده است.

چاپ تعرفه بیشتر محل شُبهه نیست
نماینده دادستان تهران درباره چاپ تعرفه بیشتر که خاتمی به آن اشاره کرده بود، اظهار کرد: چاپ تعرفه بیشتر تابع بررسی‌های فنی و کارشناسی است. چطور متهم چاپ تعرفه بیشتر از ۲۰درصد را نشان از شبهه و دستکاری انتخاباتی می‌داند؛ درحالی‌که در انتخابات سال ۹۶ به‌اذعان استانداران دولت حاضر، ۳۰درصد تعرفه بیشتر دراختیار آن‌ها قرار گرفت. بررسی میزان حضور مردم و آمادگی پیشین برای استقبال از آن را باید قدر دانست، نه آنکه با مچ‌گیری و بهانه‌تراشی آن را مردود دانست.
وی دراین‌باره با بیان اینکه نفس چاپ تعرفه بیشتر هیچ‌گاه محل شبهه نیست، گفت: بررسی صندوق‌های انتخاباتی پیش از شروع انتخابات و پلمب آن در حضور نمایندگان نامزدها و طی روال انتخابات به‌واسطه نمایندگان دستگاه‌های اجرایی، معتمدان محلی و وجود ناظران انتخاباتی، عملا حفاظی چندلایه و نفوذناپذیر پدید می‌آورد.

بازی با آمار چاپ تعرفه
نماینده دادستان تهران تأکید کرد: فرض وقوع تقلب اساسا به مرحله پس از چاپ تعرفه‌ها تعلق دارد؛ بنابراین، معلوم نیست بازی با آمار چاپ تعرفه که به مرحله‌ای قبل رأی‌دهی و اجرای انتخابات بازمی‌گردد، چگونه و با چه منطقی مستمسک ادعای تقلب در انتخابات قرار گرفته است. حداقل از منطق و آشنایی با فرایند انتخابات اقتضا داشت که برای اثبات تقلب جعل آراء، موردادعا قرار می‌گرفت تا چاپ تعرفه؛ زیرا تعرفه سفید، کددار و دارای شماره‌سریال به هر تعداد که چاپ شده باشد، نمی‌تواند وقوع جعل اعم از مادی و معنوی را نتیجه دهد. افزون‌براین، نماینده دادستان تهران با اشاره به این مطلب که اظهارات محمدرضا خاتمی مخدوش و بدون سند است، گفت: پس از بررسی‌های لازم، تخلف در انتخابات هم ثابت نشد، چه رسد به تقلب ۸‌میلیونی.

عدد مهم نیست!
پیش‌ازاین، محمدرضا خاتمی پس از برگزاری جلسه دوم دادگاه خود در روز 11خرداد98، در جمع خبرنگاران با اینکه قبلا گفته بود در انتخابات ۸‌میلیون رأی تقلب شده، اعلام کرد اساسا برایش عدد مهم نیست. این فعال اصلاح‌طلب صراحتا گفت: عددی که به آن رسیده‌ام، بین ۷‌میلیون‌وخرده‌ای تا ۸‌میلیون است و باید بگویم برای من با وجود اینکه عددم را ثابت می‌کنم، عدد مهم نیست؛ بلکه این مهم است که نشان دهم در این انتخابات چقدر جفا هم به مردم و هم به جمهوری اسلامی شده است. او ضمنا در اظهاراتی جالب‌تر گفت: اگر ۲میلیون تقلب هم ثابت شود، موضوع سالم‌نبودن انتخابات سال ۸۸ اثبات شده است.

captcha
شماره‌های پیشین