sobhe-no.ir
738
یکشنبه، ۱۶ تیر ۱۳۹۸
1
رییس فراکسیون «اقدام پیش‌دستانه برای مقابله با آمریکا» از جزییات طرح مجلس به «صبح نو» گفت

طرح اخذ عوارض در تنگه هرمز

پس از تشدید اقدامات خصمانه آمریکا علیه ایران طی ماه‌های اخیر، لازم می‌نمود ایران نیز برای مقابله به‌مثل، سازوکاری تعبیه کند. یکی از نهادهایی که می‌توانست در این زمینه گام بردارد، مجلس شورای اسلامی ‌بود. شکل‌گیری فراکسیون «اقدام پیش‌دستانه برای مقابله با آمریکا» در اردیبهشت سال جاری، ازجمله این اقدامات بود.

«صبح‌نو» روند نظارت بر حفاظت از جنگل‌های هیرکانی در شمال کشور را بررسی می‌کند

تخریب میراث جهانی دربرابر چشمان بین‌المللی

ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی یکی از مهم‌ترین اخبار این روزهای کشور است؛ جنگلی که یک سوی آن در شمال‌شرقی کشور قرار دارد و سوی دیگرش به شمال‌غربی ایران و جنوب کشور آذربایجان می‌رسد. به‌نظر می‌رسد ثبت جهانی این اثر می‌تواند نظارت را برای صیانت از این سرمایه ملی بیشتر کند؛ اما باید دید شیوه نظارت و حفاظت از جنگل‌ها پس از این ثبت جهانی چگونه خواهد بود.

«صبح‌نو» از وضعیت مدارس آسیب‌دیده در استان‌های سیل‌زده گزارش می‌دهد

کلاس‌های درس در انتظار فصل بازگشایی

سیل اخیر در استان‌های مختلف کشور سبب آسیب‌های فراوانی به مدارس کشور شد. مدارسی که در این استان‌ها از قبل هم به بازسازی نیاز داشتند، حالا با وقوع سیل به‌طورکامل تخریب شده یا به تعداد مدارس فرسوده افزوده‌اند؛ به‌طوری‌که رییس اداره آموزش‌و‌پرورش استان لرستان از تخریب 333 مدرسه در این استان در جریان سیل اخیر خبر داد. با‌این‌حال، سازمان نوسازی مدارس با کمک خیران مدرسه‌ساز تلاش می‌کند به وضعیت این مدارس رسیدگی کند. حال باید دید تغییرات در سطوح بالای وزارت آموزش‌و‌پرورش اجازه این اقدامات را به مدیران می‌دهد یا خیر.

کمک 270میلیارد تومانی خیران مدرسه‌ساز

گفت‌وگوی«صبح‌نو» با وحیدرهبانی،بازیگرسریال‌پرمخاطب شبکه سه

ورود «گاندو» به حریم ممنوعه

مجموعه تلویزیونی پرمخاطب «گاندو» به روزهای پایانی خودش نزدیک می‌شود؛ اما همچنان خبرساز است. جذابیت پرونده‌ای امنیتی که مردم اخبار آن را همین سال قبل شنیده‌اند، باعث شده مخاطب به‌دنبال حوادث سریال باشد.

دادگاه بدوی، محمدرضا خاتمی را به جرم نشر اکاذیب به دو سال حبس تعزیری محکوم کرد

تاوان بلوف

روز گذشته در خبرها آمد دادگاه بدوی حکم محمدرضا خاتمی، مدعی تقلب 8میلیونی در انتخابات ریاست‌جمهوری 88 را اعلام کرده است. این حکم شامل دو سال حبس تعزیری به جرم نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی بود.

افشین علا علیه دزدی دریایی انگلیسی‌ها شعر سرود

نباید به دشمنی‌ها بی‌تفاوت ماند

افشین علا نامش برای اهالی فرهنگ آشناست. برای مخاطب روزنامه «صبح‌نو» هم آشناست. چند باری از او و شعرهایش نوشتیم؛ آن‌هنگام که علیه شعر چهل‌سالگی خوانندگان لس‌آنجلسی واکنش نشان داد. حضور بهنگام و سریع و به‌موقع وی در این عرصه باعث شد حتی رهبر انقلاب هم از او تقدیر کند. این‌بار هم افشین علا بعد از دزدی دریایی انگلیسی‌ها در تنگه جبل‌الطارق علیه نفتکش حامل نفت ایران شعری علیه انگلیسی‌ها سروده که در کادر زرد آن را خواهید خواند. ما هم در «صبح‌نو» تماسی با آقای افشین علا گرفتیم و کمی با او درباره این مسأله گپ زدیم.

رییس سازمان بازرسی کل کشور از انبار 160 هزار خودرو به‌دلیل کمبود قطعه خبر داد

خودروسازی در جاده خاکی

بازار خودرو یکی از بازارهای پرمشتری در کشور است که در یک‌سال گذشته همانند بسیاری اقلام و دیگر اجناس شاهد افزایش قیمت بیش از صددرصدی بوده است. این در حالی است که شرکت‌های خودروساز در این چند ماه در مظان اتهام بوده‌اند؛ چه آنکه بارها تصاویر و فیلم‌های مختلفی از وجود انواع خودرو در انبار دو خودروساز بزرگ کشور منتشر شده است. همین امر نیز موجب شده تا شرکت‌های خودروسازی در این‌باره توضیحاتی را به مشتریان ارائه دهند. با این وجود، بازار خودرو همچنان دارای فراز و نشیب است و بسیاری بر این اعتقادند که بازار خودرو هنوز آرام نشده است.

با صاحب آثار غرفه «دود» در «تیرآرت» گفت‌وگو کردیم

قطعات شعر «ممد نبودی» روی پوست «سیگار بهمن»!

دومین دوره آرت‌فر تهران با عنوان رویداد «تیرآرت» هفته گذشته به‌پایان رسید؛ رویدادی که حدود 20 گالری را کنار هم جمع کرد تا درکنار حراج ملی و حراج تهران، اتفاقی دیگر را در حوزه اقتصاد هنرهای تجسمی رقم بزند. با‌این‌حال، هیچ رویداد هنری‌ای نیست که ابعاد فرهنگی و اجتماعی آن عمیق‌تر و مهم‌تر از ابعاد اقتصادی‌اش نباشد. یکی از غرفه‌های حاضر در تیرآرت با نام «دود» (Cloud) آثاری از آقای محمود بخشی را با کیوریتوری آقای ایمان صفایی به‌نمایش می‌گذاشت که بخشی از اینستالیشن این هنرمند با ایده مرکزی «سیگار بهمن» در سال‌های دورتر ۸۸-8۷ بوده و حالا با گزینشی چالش‌برانگیز، پیش روی مخاطبان داخلی و خارجی قرار گرفته است. درادامه با صاحب این آثار درباره تلفیق عجیب دو محتوای «سیگار بهمن» و قطعاتی از سرود خاطره‌انگیز و دفاع مقدسی «ممد نبودی» به گفت‌وگو نشستیم.

سر مقاله

پشتوانه گام دوم

شماره‌های پیشین