sobhe-no.ir
737
شنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۸
4
راهکار دولت اردوغان برای تقویت پول ملی

خریداران دلار در ترکیه باید مالیات بدهند

روز ملی آمریکا به صحنه درگیری و رویارویی هواداران و مخالفان ترامپ تبدیل شد

اردوکشی خیابانی جلوی کاخ سفید

رییس‌جمهوری آمریکا پس از هفتاد سال از پشت شیشه ضدگلوله در روز استقلال این کشور با مردم خود سخنرانی کرد تا نبود امنیت و اختلافات داخلی این کشور به ظاهر دارای دموکراسی بیشتر نشان داده شود؛ اختلافاتی که طی آن علاوه بر ترس ترامپ از نبود امنیت در مقابل کاخ سفید و ترس از حضور در انظار مردمش، گروهی از معترضان و تظاهرات‌کنندگان به سیاست‌های دولت آمریکا، پرچم آمریکا را در روز استقلال در مقابل کاخ سفید در واشنگتن آتش زدند تا عمق این اختلافات و نبود دموکراسی واقعی و عدالت و آزادی در این کشور به ظاهر ابرقدرت به وضوح به تصویر کشیده شود؛ دموکراسی‌ای که روز گذشته در مقابل کاخ سفید زیر سؤال رفت و دونالد ترامپ با سخنرانی‌ای که به شکل دلخواه خود برگزار کرد، سؤالات و شبهات زیادی را در اذهان مردم خود باقی گذاشت؛ سخنانی که نشان‌دهنده نبود عدالت اجتماعی و دموکراسی در این کشور به ظاهر مدافع حقوق بشر در روز استقلالش است.

صبح نو

راهکار دولت اردوغان برای تقویت پول ملی

خریداران دلار در ترکیه باید مالیات بدهند

ترکیه در نظر دارد مالیات خرید ارزهای خارجی توسط افراد از بانک‌ها و مؤسسات بیمه‌ای را دو برابر کرده و از  ۰/1 درصد به ۰/۲ درصد برساند. این اقدام برای محدود کردن گرایش ترک‌ها به خرید دلار و یورو و جلوگیری از افت لیره انجام می‌شود.
در ماه می، برای تقویت لیره در حال سقوط، ترکیه این مالیات را از صفر درصد به   ۰/1 درصد افزایش داده بود. اما این‌بار، برنامه افزایش مجدد این مالیات، شامل معاملات ارزی بانک‌ها نخواهد بود و به این ترتیب به گفته یکی از منابع آگاه، این روش به رییس‌جمهوری اردوغان اجازه می‌دهد این مالیات را از این هم بیشتر کند.
این طرح پیشنهادی توسط وزارت خزانه‌داری و مالی ترکیه، که رهبری آن به عهده داماد اردوغان است، قرار است ظرف چند هفته به پارلمان فرستاده شود و از آن پس می‌تواند در صورت تصویب، به قانون تبدیل شود.
این جدیدترین اقدام دولت ترکیه از سری اقدامات آن برای تقویت نرخ لیره، پس از سقوط مجدد آن در اواخر ماه مارس است.
بررسی نرخ ارز در بازار ترکیه نشان می‌دهد که طی دو سال اخیر لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا 38 درصد ارزش خود را از دست داده است.
بسیاری از مقامات، کارشناسان اقتصادی و حتی گزارش رسانه‌های ترک، افزایش نرخ ارز را فتنه واشنگتن علیه آنکارا عنوان کردند.
شبکه خبر.7 ترکیه پیش از این با انتشار گزارشی در پایگاه اینترنتی خود تحت عنوان «دلار از نرخ پنج لیر گذشت، دلایلش این است» به دلایل بی‌ثباتی در بازار ارز ترکیه به خصوص افزایش نرخ دلار پرداخت و نوشت: دولت ترکیه که با حوادث پارک گزی استانبول، کودتای اقتصادی 17 ـ 25 دسامبر 2013، کودتای 15 جولای 2016 و فتنه مؤسسات بین‌المللی اعتبارسنجی، مقابله و با اتخاذ تدابیر ویژه‌ای از آن مهلکه‌ها عبور کرده بود، بار دیگر از سوی دولت آمریکا به بهانه محکومیت حبس خانگی کشیش برونسون تحت فشار قرار گرفته است.
این رسانه با استناد به اخبار دریافتی از منابع موثق در لندن افزود: ایالات متحده آمریکا برای به زانو درآوردن ترکیه در سیاست خارجی، جنگ اقتصادی جدیدی را از طریق افزایش نرخ ارز و در ادامه ایجاد هرج و مرج در بازار در پیش گرفته است به‌طوری که حتی پیش از اعمال تحریم‌های بی‌اساس علیه ترکیه، چهار روز پیش ارزش هر دلار به بیش از پنج لیر رسید.
بنا بر این گزارش، افت ارزش لیر در برابر دلار از یک‌سو باعث سنگین‌تر شدن فشار بدهی‌های خارجی ترکیه می‌شود و از سوی دیگر بازار بورس رونق خود را از دست می‌دهد.
این رسانه ترک تاکید کرد: تدوام افزایش قیمت دلار، بی‌تردید شرکت‌های تجاری را با ورشکستگی و در ادامه بازار را با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهد کرد.
ترکیه که سیاست جایگزینی پول ملی در تجارت خارجی به جای دلار با سایر کشورها را به صورت جدی دنبال می‌کند، در کنار این هدف راهبردی اقتصادی، سیاست جدیدی را برای مقابله محکم‌تر با افزایش نرخ دلار آغاز کرده و در این راستا تجارت تهاتری خود با سایر کشورها را گسترش 
داده است.
معاملات تهاتری یا به عبارتی مبادله کالا به کالا که در دوره جدید دولت این کشور مد نظر قرار گرفته، می‌تواند تقاضای ارز در بازار داخلی ترکیه را به صورت قابل توجهی کاهش دهد و در حمایت از صادرکنندگان این کشور مؤثر واقع شود.
سال گذشته اردوغان از آغاز فرایند عملیاتی تجارت با پول ملی بین ترکیه، روسیه، ایران و چین خبر داد و هدف از این اقدام را مقابله با اثرات نامطلوب نوسانات نرخ ارزهای مرجع تجارت بین‌الملل در کشور خود اعلام کرد.
رییس‌جمهوری ترکیه که سخنانش از شبکه خبری سی‌ان‌ان ترک پخش می‌شد، گفت: نوسانات نرخ ارز فقط مساله ترکیه نیست و یک معضل بین‌المللی به شمار می‌رود و انجام تجارت با ارزهای ملی بین کشورها یکی از بهترین راهکارهای مقابله با این نوسان نرخ ارز است.
وی بیان کرد: نرخ دلار و یورو در کشورها به طور مستمر دچار نوسان شده و صادرکنندگان و واردکنندگان را دچار مشکل و سردرگمی می‌کند و بر این اساس، مذاکره با روسیه در خصوص اجرای توافق تجارت با پول ملی جریان دارد و این اقدام با طرف ایرانی هم در حال اجراست.
برهمین اساس، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در همایش روز ملی صنعت و معدن در ماه جاری با اعلام این خبر که سال گذشته 
35 درصد تجارت ایران و ترکیه با پول ملی انجام شد، گفت: ایالات متحده از فرصت حاکمیت دلار بر اقتصاد ایران استفاده کرد تا ما را با مشکل مواجه کند اما در درازمدت خواهیم دید که گریبان خودشان را خواهد گرفت.
ظریف با اشاره به اینکه کشورهای امارات و هند نیز ‌دنبال حذف دلار هستند، افزود: در کوتاه‌مدت مجبوریم با تولید داخلی تأثیر دلار بر اقتصاد را کمرنگ کنیم و با کمک صنعتگران و معدنکاران می‌توانیم آمریکا را 
ناکام کنیم.

captcha
شماره‌های پیشین