sobhe-no.ir
737
شنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۸
3
دولت انگلیس در اقدامی خلاف قواعد بین‌المللی، کشتی حامل نفت ایران را توقیف کرد

دزدان دریایی انگلیسی

پنجشنبه 13تیر، انگلیس نفتکش حامل محموله نفتی ایران را توقیف کرد؛ اقدامی غیرقانونی و مغایر با حقوق بین‌الملل که هدف آن محروم‌کردن مردم جنگ‌زده سوریه از انرژی است.

نظرسنجی چَتهام ‌هاوس و راهبرد مقاومت

یادداشت مهدی فضائلی

واکنش ظریف به احتمال قرارگرفتن  در فهرست تحریم آمریکا

صبح نو

واکنش ظریف به احتمال قرارگرفتن  در فهرست تحریم آمریکا


دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران، در مصاحبه‌ای با یکی از روزنامه‌های آمریکایی که پنجشنبه منتشر شده، به احتمال قرارگرفتن در فهرست تحریم‌های آمریکا واکنش نشان داد. استیون منوشین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، دوشنبه هفته گذشته گفته بود: روز جمعه، نام وزیر خارجه ایران را به فهرست تحریم‌ها اضافه خواهد کرد. رییس‌جمهور آمریکا در این روز با امضای فرمانی اجرایی، تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران اعمال کرد و گفت واشنگتن به فشار اقتصادی به ایران ادامه می‌دهد. ظریف در مصاحبه با روزنامه «نیویورک‌تایمز» درباره اینکه مقام‌های دولت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، از احتمال قراردادن او در فهرست تحریم‌ها سخن گفته‌اند، گفت: «هرکس که من را می‌شناسد، می‌داند که من یا خانواده‌ام ملکی در خارج از ایران نداریم. من شخصا حتی حساب بانکی هم در خارج از ایران ندارم و ایران کل زندگی و تنها تعهد من است؛ بنابراین، مشکل شخصی با تحریم‌های احتمالی ندارم.»
چند روز پیش «وال‌استریت ژورنال» گزارش داد دولت‌های اروپایی در تلاش‌اند از دولت آمریکا اطلاعات بیشتری درباره تحریم‌ها علیه دکترظریف کسب کنند؛ اطلاعاتی که می‌تواند بر فعالیت‌های دیپلماتیک وزیر خارجه کشورمان اثرگذار باشد. مقام‌های دولت‌های خارجی به وال‌استریت ‌ژورنال گفته‌اند امیدوارند تحریم‌ها علیه ظریف «جزئی» باشد و توانایی او برای تعامل با غرب را محدود نکند. دکترظریف در مصاحبه با نیویورک‌تایمز گفت: «تنها تأثیر و احتمالا تنها هدف قراردادن من در فهرست تحریم، محدودکردن توانایی من برای برقراری ارتباط است و شک دارم که این امر کمکی به کسی بکند. مطمئنا این کار احتمال تصمیم‌گیری از روی آگاهی در واشنگتن را محدود خواهد کرد».

captcha
شماره‌های پیشین