sobhe-no.ir
737
شنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۸
3
دولت انگلیس در اقدامی خلاف قواعد بین‌المللی، کشتی حامل نفت ایران را توقیف کرد

دزدان دریایی انگلیسی

پنجشنبه 13تیر، انگلیس نفتکش حامل محموله نفتی ایران را توقیف کرد؛ اقدامی غیرقانونی و مغایر با حقوق بین‌الملل که هدف آن محروم‌کردن مردم جنگ‌زده سوریه از انرژی است.

نظرسنجی چَتهام ‌هاوس و راهبرد مقاومت

یادداشت مهدی فضائلی

واکنش ظریف به احتمال قرارگرفتن  در فهرست تحریم آمریکا

صبح نو

نظرسنجی چَتهام ‌هاوس و راهبرد مقاومت

یادداشت مهدی فضائلی

وقتی ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد، گفت به‌دنبال توافقی بزرگ‌تر و بهتر با ایران است؛ توافقی که باید درزمینه برنامه هسته‌ای، موشکی و سیاست‌های ایران در منطقه تغییراتی ایجاد کند.
اندیشکده سلطنتی چَتهام ‌هاوس (Chatham House) انگلیس که از آن به‌عنوان مهم‌ترین اندیشکده غیرآمریکایی جهان یاد می‌شود، درباره این اظهارنظر ترامپ از ۷۵ تحلیلگر و سیاستگذار در آمریکا، ایران، انگلستان، فرانسه، آلمان، 
رژیم صهیونیستی، روسیه، چین، امارات و عربستان سعودی این سوال را کرده است: «طرح بلندپروازانه ترامپ تا چه حد اجراشدنی است؟» پاسخ این تحلیگران و سیاستمداران درخورتوجه است.
ارزیابی اکثر شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی این بوده که سیاست «فشار حداکثری» ترامپ برای بازگرداندن به میز مذاکره ناموفق بوده و کمتر از ۲۰درصد پاسخگویان احتمال داده‌اند معامله بزرگ با ایران دستیافتنی باشد. البته، این عده اندک هم این معامله بزرگ را در صورتی تحقق‌پذیر می‌دانند که آمریکا بتواند با تضمین امنیتی و رفع تحریم‌های جامع، ایران را به پذیرش خواسته مدنظرش مجاب کند.
تقریبا همه پاسخگویان به نظرسنجی چَتهام هاوس بر این باورند که آمریکا مقاومت ایران را دست‌کم گرفته و ارزیابی‌اش از توان امنیتی و جهان‌بینی این کشور نادرست است. همچنین، تقریبا همه پاسخگویان محاسبه درخواست‌های احتمالی ایران از آمریکا را نادرست و شکست‌خورده دانسته‌اند؛ درخواست‌هایی مانند تضمین امنیتی، برداشتن تحریم‌ها و عقب‌نشینی نیروهای آمریکا از غرب آسیا.
اکثر این تحلیلگران معتقدند دولت ترامپ نمی‌تواند بدون پذیرفتن حقوق ایران به مذاکره برگردد. درمجموع، تحلیلگران و سیاستمداران مخاطب مؤسسه چَتهام هاوس باورشان این است دولت ترامپ باید استراتژی‌اش دربرابر ایران را دوباره ارزیابی کند و به‌جای تحریم‌های یکجانبه که هنوز نتیجه معناداری نداشته، به‌دنبال تدارک مشوق‌هایی باشد که ممکن است ایران را برای مذاکره قانع کند. صرف‌نظر از ارزیابی جزء‌به‌جزء پاسخ‌های داده‌شده به این مؤسسه مطرح انگلیسی، آنچه به‌عنوان جمع‌بندی نظر این صاحبنظران می‌توان گفت، این است که دستگاه محاسباتی آمریکا درباره ایران مرتکب اشتباهات راهبردی است و آمریکا با چنین اشتباهاتی که او را در حد معلول ذهنی تنزل می‌دهد، صلاحیت جایگاهی را ندارد که در آن قرار گرفته است.
نَفْس این اشتباهات راهبردی صرفنظر از پیامدهای ویرانگرش برای آمریکا، نشانه مهم دیگری از افول ابرقدرتی آمریکاست؛ چراکه مگر می‌شود مدعی ابرقدرتی اینقدر اشتباهات مهم و راهبردی مرتکب شود و همچنین ابرقدرت باشد یا بماند؟ شایان ذکر است پاسخ‌های مذکور جایگاه و توانمندی‌های فراوان جمهوری اسلامی ایران را نشان می‌دهد و در یک کلام، همه این پاسخ‌ها و تحلیل‌ها پیام بسیار مهمی دارد و آن صحیح و کارآمد بودن «راهبرد مقاومت» ایران عزیز است.

captcha
شماره‌های پیشین