sobhe-no.ir
737
شنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۸
2
ولایتی از احتمال افزایش درصد غنی سازی براساس نیاز رآکتور بوشهر خبر داد

درصد غنی سازی از 67/3 به 5 درصد افزایش می یابد

«صبح‌نو» محورهای کلیدی اصلاح ساختار بودجه را بررسی کرد

روزشمار خداحافظی با بودجه نفتی

برنامه اصلاح ساختار بودجه از سازمان برنامه به شورای هماهنگی سران قوا فرستاده شده است تا با حضور روسا و نمایندگان قوای سه‌گانه کشور چکش‌کاری شود و گام‌های پایانی برای خداحافظی با بودجه نفتی برداشته شود.

صبح نو

ولایتی از احتمال افزایش درصد غنی سازی براساس نیاز رآکتور بوشهر خبر داد

درصد غنی سازی از 67/3 به 5 درصد افزایش می یابد

دکتر علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر انقلاب اسلامی در امور بین‌المللی در پایان مهلت شصت‌روزه جمهوری اسلامی به اروپا برای جبران تعهدات برجامی آمریکا در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR تاکید کرد: آنچه تاکنون انجام شده این است که ایران به کلیه تعهداتش طبق برجام عمل کرده ولی طرف مقابل اقدامی نکرده و حتی درست در جهت مخالف آن گام برداشته که قبل از برجام چنین اقداماتی سابقه نداشت و گویی فرصتی پیدا کرده باشند که از برجام سوء‌استفاده کنند و موارد اضافه‌ای را هم بر آن افزوده‌اند.
وی افزود: مثلاً اینکه اول آمریکا و بعد اروپایی‌ها مدعی‌اند -و البته اروپایی‌ها کمتر از آمریکایی‌ها- که روی این خواسته غیرقانونی و غیرمشروع تکیه کرده‌اند که ما برای دفاع از خودمان منتظر باشیم که اروپایی‌ها چه نسخه‌ای صادر می‌کنند تا ما سیستم دفاعی خودمان را مطابق همان پیش ببریم یا مثلاً برای حضور ما در منطقه و همکاری با کشورهای همسایه و منطقه برای ما تکلیف تعیین کنند. آن‌ها معتقدند و در این زمینه تبلیغات بسیاری می‌کنند که ایران نباید در منطقه حضور جدی داشته باشد. این‌ها خواسته‌هایی کاملاً غیرقانونی، نامشروع و غیرقابل قبول است؛ بنابراین اگر ما بخواهیم جمع‌بندی کنیم، از رابطه ما و مجموعه ۱+۵، البته اگر روسیه و چین را مستثنی کنیم، بقیه نه‌تنها به تعهد خودشان عمل نکرده‌اند، بلکه مقدار زیادی هم توقعاتشان را بالا برده‌اند. گویی به زعم آن‌ها این گام اول بوده که ایران برداشته و حالا باید گام‌های دیگر را هم بردارد! کاملاً یک حالت زورگویانه.
مشاور رهبر انقلاب  با اشاره به اجماع ملی و اتفاق نظر درباره کاهش تعهدات برجامی در ایران، گفت: گام اول در مورد میزان اورانیوم غنی‌شده برداشته شده و از ۳۰۰ کیلوگرم جلوتر رفته است. گام دوم نیز از شانزدهم تیرماه ۱۳۹۸ آغاز می‌شود و میزان غنی‌سازی اورانیوم از حد 67/3درصد جلوتر خواهد رفت و تا به هر جایی که مورد نیاز فعالیت‌های صلح‌آمیز ما باشد، خواهد رسید.  مثلا برای این که ما بتوانیم از اورانیوم در رآکتور بوشهر استفاده کنیم، باید غلظتش حدود ۵ درصد باشد و این کاملا یک هدف صلح‌آمیز است که ما از رآکتور ساخته‌شده‌ی مشترک ایران و روسیه برق استحصال کنیم.
قطعاً ما هیچ کاری را ابتدا نخواهیم کرد، مگر اینکه طرف مقابل این کار را بکند. تاکنون طرف مقابل ما قدم به قدم و آمریکایی‌ها مستقیماً و اروپایی‌ها غیرمستقیم برجام را نقض کرده‌اند، لذا به نسبتی که آن‌ها در جهت نقض برجام پیش بروند، ما هم در همان جهت واکنش نشان خواهیم داد؛ یعنی اگر آن‌ها از تعهدات خودشان کم کنند، ما هم کم می‌کنیم. درست در جهت عکس؛ اما اگر آن‌ها برگشتند به انجام تعهداتی که قبول کرده بودند، ما هم برمی‌گردیم. در غیر این صورت کارها ادامه پیدا می‌کند و یک مجموعه فعل و انفعالاتی با سیر معقول و تدریجی صورت خواهد گرفت.
وی با بیان اینکه مواضع روسیه و چین با چهار کشور دیگر عضو برجام متفاوت است، گفت: آن‌ها ما را تحریم نکرده‌اند و هر نوع همکاری مورد توافق دو طرف را انجام داده‌اند. چین به خرید نفت از ما ادامه داده و خواهد داد که البته میزان آن به توافق بین مقامات چینی و وزارت نفت بستگی دارد، ولی تاکنون رفتارشان دوستانه بوده است. حتی گام اول که توسط جمهوری اسلامی ایران در بالابردن سقف تولید اورانیوم غنی‌شده برداشته شد، مسوولان روسیه علناً و به اشکال مختلف از این اقدام جمهوری اسلامی ایران حمایت کردند و مقصر را آمریکا و نیز غربی‌ها دانستند که موجب عدم انجام این تفاهم‌نامه شده‌اند و در عمل آن را خدشه‌دار کرده‌اند و گامی برای انجام تعهدات‌شان برنداشته‌اند؛ بنابراین جمهوری اسلامی ایران نیز حق دارد چنین اقدامی را انجام دهد؛ لذا موضع‌گیری چین و روسیه صرف‌نظر از بعضی مسائل مقطعی، جمع‌بندی‌اش این است که با ما روابط دوستانه و رو به افزایش دارند؛ هم به لحاظ دوجانبه و هم منطقه‌ای و بین‌المللی. وی با اشاره تاب آوری ایران در برابر تحریم های آمریکا گفت: هیچ تحریمی در دنیا علیه کشوری صورت نگرفته که بتواند کاملاً و مطابق آنچه که طراحی کرده‌اند، عملیاتی شود. حالا چه یک کشوری حقش باشد به لحاظ ‌بین‌المللی که تحریم شود یا ناحق تحریمش کنند. به هرحال کشورها می‌توانند راه‌های متعددی را بیابند. ما هم در این مورد تجربه‌ی طولانی چهل‌ساله داریم. یک زمانی در دوران طولانی جنگ تحمیلی عراق به ایران، ما باید دفاع می‌کردیم و در مقابل گلوله باید گلوله می‌داشتیم و تفنگ و تانک، لیکن کشورهای مختلف شرقی و غربی به عراق کمک و حمایت می کردند، تا اندازه ای که هواپیماهای پیشرفته‌ سوخو۲۴ و میگ ۲۹ و میراژ ۲۰۰۰ به صدام دادند و تانک تی ۷۲ و تی ۸۴ و نیز سلاح‌های شیمیایی آلمانی و هلندی و توپ‌های دورزن انگلیسی و فرانسوی که با پول عرب‌های منطقه مانندسعودی، کویت و دیگران برای عراق خریداری می‌شد. همه نوع عراق را تجهیز کردند؛ حتی به لحاظ آن دسته از تجهیزات جنگی که کاربردش ممنوع و خلاف مقررات ‌بین‌المللی است. لذا از آن زمان یاد گرفتیم که چگونه می‌شود تحریم‌ها را بی اثر کرد. بعد هم توانستیم بخش عمده‌ای را هم با خودکفایی و خوداتکایی به جایی برسانیم که امروز میزان پیشرفت ما در حوزه‌ی دفاعی زبانزد خاص و عام است. آخرین نمونه‌اش هم برخورد با همین هواپیمای فوق پیشرفته‌ی آمریکایی‌ها بود که ساقط شد. بنابراین ما امکان مقابله با این اقدامات و توطئه ها را خواهیم داشت. 

captcha
شماره‌های پیشین