sobhe-no.ir
736
چهارشنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۸
6
تابستان، روزگار پردردسر اوقات فراغت

برنامه‌ریزی؛ نیازمند همراهی همه ارگان‌هاست

صف متهمان بانک سرمایه، شخصیت‌های سرشناس را در خود جای داده است

فساد فامیلی

برخورد با فساد اقتصادی از اقدامات مهمی است که در ماه‌های اخیر با جدیت بیشتری از سوی قوه‌قضاییه مورد رسیدگی قرار گرفته است. یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های این‌چنینی هم به بانک سرمایه بازمی‌گردد. پرونده این بانک که هم‌اکنون در دادگاه مورد رسیدگی قرار گرفته است، بنا بر اعلام دادستان 400 متهم دارد. رقم این پرونده نیز بسیار قابل‌توجه است. حیف و میل 14 هزار میلیارد تومان رقمی است که در دادگاه مطرح شده؛ اما غیر از این، 31 متهم اصلی که در دادگاه‌های پرونده بانک سرمایه حضور دارند، تقریبا همگی دارای ارتباطات گسترده سیاسی و جناحی هستند. آقای هادی‌رضوی یکی از این متهمان است که با توجه به اینکه داماد محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، بیشتر از دیگر متهمان مورد توجه قرار گرفته؛ اما در میان متهمان معروف این پرونده می‌توان به آقای محمدعلی هادی‌نجف‌آبادی نیز اشاره کرد.

بهروز ریخته‌گران بازداشت شد

صبح نو

تابستان، روزگار پردردسر اوقات فراغت

برنامه‌ریزی؛ نیازمند همراهی همه ارگان‌هاست

تابستان فصل سردرگمی بسیاری از خانواده‌ها از بابت راه سرگرم‌کردن فرزندان‌شان است. کودکان و نوجوانانی که ایام سال تحصیلی را درس خوانده‌اند با رسیدن روزهای تابستان به‌دنبال ساعاتی برای جنب‌و‌جوش و بازی هستند اما دیگر نه خانه‌ها مثل قدیم حیاط دارند و نه کوچه‌ها امنیت؛ پس باید برای اوقات فراغت دانش‌آموزان فکری کرد. البته با وجود تمام سیاست‌گذاری‌هایی که در حوزه استفاده بهینه از اوقات فراغت دانش آموزان انجام شده است باز هم فقط 25 درصد از دانش‌آموزان در برنامه‌های 700 پایگاه تابستانی تهران شرکت می‌کنند. این آمار مربوط به شهر تهران است و میزان بهره‌مندی دانش‌آموزان از برنامه‌های تفریحی-آموزشی وزارت آموزش‌و‌پرورش به مراتب کمتر از این میزان است.
همان‌طور که آقای عبدالرضا فولادوند، مدیرکل آموزش‌و‌پرورش شهر تهران تاکید می‌کند اکنون زمان آن است که تجدیدنظری در مباحث اوقات فراغت داشته باشیم، به اعتقاد او 40 سال است این برنامه را اجرا می‌کنیم ولی به بازتعریف آن نپرداخته‌ایم؛ هر پنج تا 10 سال در کشور جریاناتی شکل می‌گیرد که نیاز است مسیر فرهنگی را با توجه به وضعیت آن دوره بازتعریف کنیم. به اعتقاد او با اوقات فراغت کنونی که وجود دارد، دانش‌آموز همان کاری را که در  9 ماه گذشته انجام می‌داد، انجام می‌دهد؛ لذا باید دانش‌آموز در کنار اینکه وقفه‌ای در دوران تحصیلش به وجود نیاید، نفسی تازه کند؛ به عبارتی هم بتواند به تفریح و اوقات فراغت بپردازد و هم اینکه در این دوران از جریان تحصیل فاصله پیدا نکند. فولادوند می‌گوید: دانش‌آموزی که بخواهد در همه کلاس‌ها شرکت داشته باشد نمی‌تواند استعداد خود را به خوبی کشف کند؛ پس باید برای ورود دانش‌آموزان به فضاهای فراغتی نیاز و رغبت آنان را مدنظر قرار دهیم که متاسفانه برخی خانواده‌ها برای اینکه دانش‌آموز در خانه تنها نماند، وی را به انواع کلاس‌ها بدون توجه به نیازهایش می‌فرستند. در این دورانی که برخی شبکه‌ها و فضاهای مجازی، برنامه‌های متضاد با برنامه علمی ارائه می‌کنند، ما باید کیفیت و تداوم آموزش و برنامه‌ریزی داشته باشیم. بنده بارها با نمایندگان مجلس در زمینه اختصاص اعتبارات صحبت کرده ولی به جایی نرسیده‌ام.
همان‌طور که مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران می‌گوید: ارگان‌های مختلفی باید با آموزش‌و‌پرورش همراه شوند. تا همین چند سال قبل شهرداری تهران در تجهیز وسایل ورزشی به مدارس کمک می‌کرد اما اکنون شهرداری در اجرای برنامه‌های فرهنگی دانش‌آموزان همکاری نمی‌کند. آقای علی رمضانی، مدیرکل فرهنگی و هنری آموزش‌و‌پرورش می‌گوید: شهرداری بنگاه‌داری می‌کند ولی در اجرای برنامه‌های فرهنگی دانش‌آموزان همکاری نمی‌کند. او می‌افزاید: اکنون 182 کانون و 14 میلیون دانش‌آموز عضو داریم ولی در برنامه‌های پنجم و ششم توسعه ریالی اعتبار به آنان اختصاص نیافته است. ما انتظار داریم شرکای تربیتی و سایرین، بودجه‌های مورد نیاز را ارائه کنند زیرا 30 هزار پایگاه وجود دارد و برای ادامه فعالیت آنان درخواست می‌کنیم حداقل ماهانه یک میلیون تومان بودجه به این پایگاه‌ها ارائه کنیم.
عبدالرسول کریمی، معاون پرورشی و فرهنگی آموزش‌و‌پرورش شهر تهران هم در مراسم افتتاحیه بهبود اوقات فراغت دانش‌آموزان تهران با اشاره به اینکه سال گذشته در شهر تهران بالغ بر ۲۶۶ هزار دانش‌آموز از برنامه‌های ۶۵۰ پایگاه تابستانی استفاده کردند، تاکید می‌کند: امسال تعداد پایگاه‌های ما به ۷۰۰ پایگاه رسید و برای بیش از ۳۰۰ هزار دانش‌آموز از اواخر دی جلسات متعددی در حوزه‌های فرهنگی، هنری، قرآنی و... برگزار شد که طی همفکری با وزارت آموزش‌و‌پرورش در اواخر فروردین بخشنامه بهبود وضعیت اوقات فراغت دانش‌آموزان صادر شد.
او می‌گوید: اولین برنامه تابستانی، اجرای ۶ دوره اردوی متمرکز است که در شهر رامسر در حال برگزاری است و اکنون دو دوره اول این اردو به دانش‌آموزان استان لرستان اختصاص یافته است؛ همچنین فردا دانش‌آموزان استان خوزستان وارد اردوگاه می‌شوند و تعداد ۲۰۰۰ نفر از آنان توسط شهر تهران به این اردو می‌روند. ما ۱۵ دوره اردویی برای دانش‌آموزان در اردوگاه شهید چمران اجرا خواهیم کرد که چهار مهارت به تعدادی از دانش‌آموزان آموزش داده خواهد شد.
کریمی خاطرنشان می‌کند: طی روزهای آینده ۴۵۰۰ دانش‌آموز از باغ‌موزه دفاع مقدس بازدید می‌کنند تا نسل سوم و چهارم ما با ارزش‌های انقلاب آشنا شوند و دانش‌آموزان تاریخ زرین انقلاب اسلامی را ورق بزنند؛ در برنامه‌ای که سپاه حضرت محمد رسول‌الله؟ص؟تدارک دیده است، ۵۰۰۰ نفر از دانش‌آموزان شرکت داشتند و هم‌افزایی را تجربه کردند. وی ادامه داد: اکنون اتحادیه انجمن‌های اسلامی طرح کانون تربیت محله را دنبال می‌کند و ما با پلیس راهور و فاتب طرح «همیار گردشگر» و «همیار پلیس» را برای بالا بردن ضریب ایمنی خواهیم داشت.

captcha
شماره‌های پیشین