sobhe-no.ir
736
چهارشنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۸
3
دکتر ناصر، عضو حرکت اسلامی نیجریه در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: شیخ باید فورا به خارج از کشور منتقل شود

غربت مظلومانه شیخ زکزاکی

«اگر می‌خواهید من را بکشید، بکشید اما خانه‌ای را که در آن زندگی می‌کنم، منفجر نکنید، زیرا بچه‌ها و مادرم هم در آنجا هستند و هیچ گناهی نکرده‌اند. اگر می‌خواهید من را دستگیر کنید به من بگویید من خودم را به زندان می‌رسانم، اگر هم من را بکشید، سنت شماست!» این اظهارات شیخ زکزاکی در نیجریه خطاب به حکومت این کشور که سال‌هاست این مبارز خستگی‌ناپذیر مکتب اهل بیت ؟ع؟ را در بند کرده است.

مسأله سربازی در الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت

یادداشت دکتر سید‌محمد مهدی‌غمامی عضو هیات علمی دانشگاه امام‌صادق ؟ع؟

زنگنه:اروپا درباره فروش نفت هیچ همکاری با ما نکرد

صبح نو

دکتر ناصر، عضو حرکت اسلامی نیجریه در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: شیخ باید فورا به خارج از کشور منتقل شود

غربت مظلومانه شیخ زکزاکی

«اگر می‌خواهید من را بکشید، بکشید اما خانه‌ای را که در آن زندگی می‌کنم، منفجر نکنید، زیرا بچه‌ها و مادرم هم در آنجا هستند و هیچ گناهی نکرده‌اند. اگر می‌خواهید من را دستگیر کنید به من بگویید من خودم را به زندان می‌رسانم، اگر هم من را بکشید، سنت شماست!» این اظهارات شیخ زکزاکی در نیجریه خطاب به حکومت این کشور که سال‌هاست این مبارز خستگی‌ناپذیر مکتب اهل بیت ؟ع؟ را در بند کرده است.

سال‌هاست که شیعیان نیجریه توسط ارتش این کشور شهید یا به اسارت برده می‌شوند. آن‌ها بارها کشتارهای وحشیانه حکومت را تجربه کرده‌اند؛ آنجا که برای حمایت از رهبر دینی‌شان به خیابان‌ها می‌آیند و با سربازان ارتش که روی زمین زانو زده و آماده تیراندازی هستند، روبه‌رو می‌شوند؛ اما آن‌ها ترجیح می‌دهند شجاعانه و بی‌رحمانه کشته شوند تا آنکه در ترس و ذلت زندگی کنند.
شیعیان نیجریه در شهرهای لاگوس، زاریا و کانو سکونت دارند که کانون فعالیت آن‌ها در حسینیه بقیه‌‌الله شهر زاریاست. آذر 94 بود که بیش از1000 نفر از مسلمانان شیعه در حمایت از رهبرشان به حسینیه آمده بودند و به شهادت رسیدند. هیچ شاهدی زنده نماند تا ماجرا را به‌درستی تعریف کند، حتی اجساد را باقی نگذاشتند.
آن‌ها حمله خود را تا آنجایی پیش بردند که هر کسی را که می‌دیدند، می‌کشتند. حسینیه را تماماً نابود کردند. حملات آن‌ها به منظور دستگیری نبود بلکه قصد کشتار و پاک‌سازی داشتند، حتی حمله بی‌رحمانه و شلیک بی‌هدف گلوله‌ها در منزل شیخ زکزاکی نیز به امید کشتن او در زمان حمله بود. آن‌ها چهار گلوله در بدن رهبر شیعیان به جای گذاشته، خانه او را به آتش کشیده و هر کسی را که آنجا بود، از جمله سه نفر دیگر از پسران شیخ زکزاکی را با سنگدلی به گلوله بستند و از نارنجک و بولدوزر برای تخریب خانه‌های شیعیان استفاده کردند.
اما این خون‌ها نه‌تنها موجب سکوت و عقب‌نشینی نشد بلکه جنبش اسلامی را در رسیدن به هدف و حمایت از رهبرشان استوارتر کرد. 
با وجود حملات وحشیانه نیروهای امنیتی و کشته شدن اعضای برجسته جنبش اسلامی، شیخ زکزاکی همواره بر تعهد پرهیز از خشونت این گروه تاکید کرده است.
دشمنان شیخ ابراهیم زکزاکی، وی را «نصرالله نیجریه» می‌نامند، در حالی که این عنوان بیش از همه به حفظ وحدت ملی در نیجریه کمک می‌کند و اگر دولت آبوجا به‌دنبال حفظ منافع ملی خود باشد، اتفاقاً باید از شیعیان این کشور و شیخ ابراهیم زکزاکی حمایت کند، چرا که تفکر شیعی، همواره دفاع از وطن و حفظ وحدت ملی را مهم می‌داند؛ موضوعی که به روشنی در سیاست‌های سیدحسن نصرالله ثابت شده است.حال چند سالی است که از حبس خانگی شیخ زکزاکی و همسرش می‌گذرد و هر روز وضعیت سلامت جسمانی او وخیم‌تر می‌شود. 
دکتر ناصر از اعضای حرکت اسلامی نیجریه در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» درباره وضعیت جسمانی شیخ زکزاکی گفت: همان‌طور که می‌دانید در اواخر آوریل امسال یک گروه دکتر از خارج نیجریه برای بررسی وضعیت سلامت شیخ و همسرشان آمدند و دولت محدودیت قبلی را برداشت و به آن‌ها اجازه داد که آزمایش‌های لازم را انجام بدهند. آن‌ها در گزارشاتشان این‌گونه نتیجه‌گیری کردند که شیخ و همسرشان مشکلات متعددی دارند.
وی افزود: مبتنی بر همین بررسی‌ها و نشانه‌ها، این تیم پزشکی چنین دریافتند که شیخ مشکل مسمومیت دارد و پس از آزمایش خون متوجه شدند که میزان این مسمومیت بسیار بالاست و بدن شیخ دارای مقادیر قابل توجهی سرب و کادمیوم است. بررسی‌ها نشان داد که میزان سرب حداقل 20 برابر بیشتر از میزان نرمال است.حتی اگر شخصی میزان کمتری از این سرب را در بدن داشته باشد باید بلافاصله بستری شده و تحت مراقبت‌های اورژانسی قرار بگیرد و باید به بیمارستان تخصصی مناسب منتقل شود و این یک مراقبت و درمان پاک‌سازی بسیار پیچیده و تخصصی است چون خیلی از چیزهای دیگر نیز باید همزمان مورد نظارت قرار بگیرند. 
این عضو جنبش اسلامی نیجریه ادامه داد: در مورد کادمیوم هم مشاهده شد که میزان آن در بدن شیخ حداقل 20 برابر ماکزیمم حد کادمیوم در بدن است. اشخاص با کادمیوم بسیار کمتر از این مقدار نیز باید تحت درمان پاک‌سازی اورژانسی قرار بگیرند. الان میزان کادمیوم در بدن شیخ حداقل سه برابر کسی است که باید بلافاصله به اورژانس منتقل شود و تحت درمان پاک‌سازی سم قرار بگیرد؛ لذا پنج بخش از مشکلات که قبلاً ذکر شد و دو مورد هم این میزان خطرناک سرب و کادمیوم در بدن شیخ مورد توجه است و این وضعیتی است که نیازمند رسیدگی کاملاً فوری بوده و باور این برای من هم سخت است چون چنین کسی باید به زودی بمیرد در حالی که شیخ هنوز زنده مانده است. 
دکتر ناصر گفت: بر اساس این مسائلی که گفتم، می‌خواهم مساله سرب و کادمیوم را دوباره مورد توجه قرار بدهم چون سرب عنصری است که به همه سیستم ارگانیزم بدن آسیب می‌زند و هیچ فایده‌ای برای بدن ندارد. سرب در یک نقطه بدن نمی‌ماند و به همه قسمت‌های بدن می‌رود، به مغز آسیب می‌زند، میزان کلسیم را در استخوان‌ها، میزان آهن را گلبول‌های قرمز خون و میزان مس بدن را کاهش می‌دهد. و بر اساس میزان سرب در خون، مشکلات مختلفی ایجاد می‌شود؛ مشکلات سیستم عصبی با مقادیر کمتر از آنچه در بدن شیخ هست، شروع می‌شود. همچنین از بین رفتن کبد، از بین رفتن پروتئین و افزایش کراتین، ضعف در عضلات، درد در زانوها و استخوان‌ها و مشکلات جدی برای خانم‌های باردار و... و در مقادیر بالاتر که شیخ در این وضعیت هست، احتمال سکته مغزی، به کما رفتن و ... نیز هست. خطر کادمیوم هم شامل مشکلات متعددی در بدن می‌شود که از جمله آن‌ها سرطان است. کادمیوم کبد را نابود می‌کند، به دستگاه تنفس آسیب می‌زند و موجب سرطان ریه و خطرات دیگری می‌شود.
وی با اشاره به وضعیت خطرناک جسمانی شیخ و همسرش تاکید کرد: ضرورت دارد که فوراً شیخ به بیمارستانی در خارج از کشور که بتواند همه این مشکلات را مدیریت کند، منتقل شود. بیمارستان‌های تخصصی برای این کار در هند وجود دارند که شناسایی هم شدند. پاک‌سازی سم در این وضعیت نیازمند کنترل مشخصه‌های متعددی به‌طور همزمان است و طبق تحقیقات بنده، صادقانه باید بگویم که ما مرکزی با این تخصص در نیجریه نداریم و فقط دو مرکز برای سم‌زدایی‌های حجم بالای سرب و کادمیوم هستند که یکی در شهر انکا هست و این مرکز درمان را فقط برای کودکان زیر پنج سال انجام می‌دهد و یکی هم در نیجر که آن هم ویژه کودکان زیر پنج سال است؛ لذا آنچه مسلم است جایی که بتواند همه این هفت بخش مشکلات را با هم کنترل کند، نداریم و اگر هم هست مایلم که ببینم. ولی تنها گزینه باقیمانده برای شیخ و همسرش انتقال به یک بیمارستان در هند است که می‌توانند همه‌ مشکلات را با هم کنترل کنند. این را همه باید بدانند که الان در موقعیتی هستیم که هر اتفاقی در هر لحظه‌ای ممکن است برای آن‌ها بیفتد و نمی‌توانیم دست روی دست بگذاریم و آن‌ها باید فوراً برای درمان منتقل بشوند؛ جان آن‌ها واقعاً در خطر است. 

captcha
شماره‌های پیشین