sobhe-no.ir
736
چهارشنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۸
1
دکتر ناصر، عضو حرکت اسلامی نیجریه در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: شیخ باید فورا به خارج از کشور منتقل شود

غربت مظلومانه شیخ زکزاکی

«اگر می‌خواهید من را بکشید، بکشید اما خانه‌ای را که در آن زندگی می‌کنم، منفجر نکنید، زیرا بچه‌ها و مادرم هم در آنجا هستند و هیچ گناهی نکرده‌اند. اگر می‌خواهید من را دستگیر کنید به من بگویید من خودم را به زندان می‌رسانم، اگر هم من را بکشید، سنت شماست!» این اظهارات شیخ زکزاکی در نیجریه خطاب به حکومت این کشور که سال‌هاست این مبارز خستگی‌ناپذیر مکتب اهل بیت ؟ع؟ را در بند کرده است.

با حکم رهبر انقلاب

جانشین ستاد کل و رییس سازمان بسیج منصوب شدند

نگاهی به سوابق امیر آشتیانی و سردار سلیمانی

پس از گذشت 31 سال از جنایت ناو وینسنس، کاخ سفید هنوز از دولت و ملت ایران عذرخواهی نکرده است

شلیک آمریکا به قلب انسانیت

نیروی هوافضای سپاه پاسداران در روزهای پایانی خرداد، یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی به‌نام «گلوبال هاوک» را سرنگون کرد؛ اما از هدف قراردادن هواپیمای جاسوسی دیگر همراه پهپاد مذکور به‌دلیل داشتن 35 نفر سرنشین خودداری کرد. این در حالی است که 31 سال پیش، ناو موشک‌انداز آمریکایی «وینسنس» هواپیمای مسافربری ایران را با 290 مسافر هدف قرار داد؛ اتفاقی که موجب شهادت همه مسافران شد.

صف متهمان بانک سرمایه، شخصیت‌های سرشناس را در خود جای داده است

فساد فامیلی

برخورد با فساد اقتصادی از اقدامات مهمی است که در ماه‌های اخیر با جدیت بیشتری از سوی قوه‌قضاییه مورد رسیدگی قرار گرفته است. یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های این‌چنینی هم به بانک سرمایه بازمی‌گردد. پرونده این بانک که هم‌اکنون در دادگاه مورد رسیدگی قرار گرفته است، بنا بر اعلام دادستان 400 متهم دارد. رقم این پرونده نیز بسیار قابل‌توجه است. حیف و میل 14 هزار میلیارد تومان رقمی است که در دادگاه مطرح شده؛ اما غیر از این، 31 متهم اصلی که در دادگاه‌های پرونده بانک سرمایه حضور دارند، تقریبا همگی دارای ارتباطات گسترده سیاسی و جناحی هستند. آقای هادی‌رضوی یکی از این متهمان است که با توجه به اینکه داماد محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، بیشتر از دیگر متهمان مورد توجه قرار گرفته؛ اما در میان متهمان معروف این پرونده می‌توان به آقای محمدعلی هادی‌نجف‌آبادی نیز اشاره کرد.

مرتضی حاجی در گفت‌وگوی تفصیلی با «صبح‌نو»:

مردم از دست دولت سردرگم‌اند

قرار گفت‌وگوی‌مان را گذاشتیم طبقه دهم مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان. خودش می‌گوید عضو عادی هیأت‌امنای صندوق است. مرتضی حاجی که حالا یک سالی می‌شود وارد هشتمین دهه از عمرش شده، سوابق سیاسی بلندبالایی دارد؛ ازجمله عضویت در حزب «ملل اسلامی» که در عنفوان دهه ۱۳۴۰ قصد براندازی رژیم تا بن‌دندان مسلح پهلوی با مشتی توپ و تفنگ را داشت؛ هرچند اعضایش قبل از دست به ماشه‌شدن، دستگیر و راهی زاویه زندان شدند. حاجی بعد از انقلاب اسلامی، در جایگاه‌های مختلفی قرار گرفت که زعامت وزارت تعاون و پس‌ازآن، وزارت آموزش‌و‌پرورش در دولت اصلاحات، مهم‌ترین‌شان بوده است. با حاجی درباره موضوعات مختلف روز به بحث نشستیم. او منتقد عملکرد اقتصادی دولت تدبیر است. او معتقد است که دولت برنامه‌ای برای تمشیت معیشت مردم ندارد و مردم را در سردرگمی گذاشته است. درادامه، گفت‌وگوی تفصیلی «صبح‌نو» با این فعال اصلاح‌طلب را از نظر خواهید گذراند.

مروری بر مقاله علمی دکتر قاسم زائری با عنوان «دیرینه‌شناسی بی‌حجابی در ایران»

نقطه صفر بی‌حجابی در ایران چه بود

گاهی از زبان مدافعان کشف حجاب می‌شنویم که انتخاب نوع پوشش «حق طبیعی» زن است. این گفتار بی‌حجابی را یک وضعیت «طبیعی» می‌انگارد؛ اما بواقع حجاب یک پدیده طبیعی است یا بی‌حجابی؟ به زبان فلسفی آیا حجاب، ذاتیِ اجتماع ایرانی است و بی‌حجابی عارض بر آن شده است یا برعکس؟ دکتر قاسم زائری، عضو هیات علمی گروه جامعه‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران مقاله‌ای دارد با عنوان «دیرینه‌شناسی بی‌حجابی در ایران». او در این مقاله بر این باور است که حجاب و به‌تعبیر دیگر «مستوری» ویژگی بنیادین زنان جامعه ایران بوده و بی‌حجابی عارضه‌ای از جهان تجدد است که بر ما عارض شده است. او با همین مبنا به‌دیرینه‌شناسی بی‌حجابی در ایران می‌پردازد و «نقطه صفر» بی‌حجابی را تحلیل و بررسی می‌کند. روش و نوع نگاه او فوکویی است. در این گزارش به مرور ایده علمی او در این خصوص می‌پردازم.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با اوگور گالن، خالق مونتاژهایی از جنگ و صلح

نمونه‌ای واقعی از هنر جهانی

این روزها مونتاژهای دیجیتالی که زندگی در آرامش را با زندگی در جنگ و سختی ترکیب کرده‌اند، در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود. اوگور گالن، خالق این تصاویر، می‌گوید دغدغه اصلی‌اش جنگ و صلح است و شاید به‌همین‌دلیل، بیننده آثار او عمیقا به تفکر در مقایسه این دو مسأله انسانی وادار می‌شود.

سر مقاله

گام دوم ايران

شماره‌های پیشین