sobhe-no.ir
735
سه شنبه، ۱۱ تیر ۱۳۹۸
7
«صبح‌نو» از میزان شادمانی سالمندان در ایران گزارش می‌دهد

شادی سالمندان کم شده است

نظرسنجی‌های ایسپا می‌گوید میزان شادمانی در افراد سالمند طی سه سال گذشته به میزان چشمگیری کاهش داشته است. عوامل متعددی می‌توانند دلایل این موضوع باشند. یک روانشناس و کارشناس حوزه سالمندان در این خصوص به «صبح‌نو» می‌گوید: «سالمند به خاطر تغییر الگوهای سبک زندگی خود نیازمند حمایت از سوی خانواده و نسل پایین‌تر است، چرا که احساس طردشدگی به آن‌ها دست می‌دهد؛ همچنین عوامل محیطی و اجتماعی در روحیه‌ آن‌ها تاثیرگذار است که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند.» جالب است بدانید بیش از 6 میلیون نفر در ایران در سنین سالمندی قرار دارند.

6 هزار میلیارد تومان اعتبار برای فراهم‌آوردن 200 هزار فرصت شغلی

از هر ۱۰ ایرانی نزدیک به ۶ نفر احساس شادمانی می‌کنند

صبح نو

از هر ۱۰ ایرانی نزدیک به ۶ نفر احساس شادمانی می‌کنند

نظرسنجی‌های دیگری نیز در ایسپا صورت گرفته و بر این اساس در خرداد ۱۳۹۷ از مردم پرسیده شده است که «شما در روز گذشته احساس شادمانی کرده‌اید؟» که طبق اعلام مرکز ایسپا،5/75 درصد مردم در پاسخ به این سؤال گفته‌اند در روز قبل از اجرای طرح حاضر، آن‌ها احساس شادمانی کرده‌اند و در مقابل 4/42 درصد مردم گفته‌اند در روز گذشته احساس شادمانی نداشته‌اند.
نتایج یکی از نظرسنجی‌های دیگر ایسپا نیز نشان می‌دهد 7/63 درصد جوانان خیلی شاد و به نسبت شاد هستند. بدین‌ترتیب در نظرسنجی ملی اسفند مرکز افکارسنجی (ایسپا) این‌گونه اعلام شده که 7/63 درصد جوانان ۱۸ تا ۲۹ ساله خیلی شاد و به نسبت شاد هستند. یکی دیگر از نظرسنجی‌های ملی ایسپا که در اسفند انجام گرفته، نشان می‌دهد زنان ایرانی شادتر از مردان هستند. این نظرسنجی می‌گوید ۶۰ درصد زنان ایران به نسبت شاد و خیلی شاد هستند. علاوه بر آن نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد ۵۱ درصد مردان خیلی شاد و به نسبت شاد هستند.

captcha
شماره‌های پیشین