sobhe-no.ir
735
سه شنبه، ۱۱ تیر ۱۳۹۸
5
با هدف ترور «جبران باسیل» کاروان وزیر مشاور دولت لبنان مورد سوءقصد قرار گرفت | صفاتاج: آل‌سعود و موساد پس از نشست ناموفق منامه دنبال انتقام از لبنان هستند

آتش‌افروزی آل‌سعود در بیروت

یک هفته از برگزاری نشست ناموفق صهیونیستی - سعودی در منامه نمی‌گذرد که حامیان مرتجع آمریکا درمنطقه به‌دنبال گرفتن انتقام ازکشورهایی هستند که دراین کنفرانس حضور نیافتند یا واکنش منفی نسبت به این نشست نشان دادند. در این میان، لبنان از جمله کشورهایی است که در این نشست ضدفلسطینی حضور نیافت و حتی سعد الحریری، نخست‌وزیر این کشور که مورد علاقه سعودی‌هاست، نسبت به کنفرانس منامه واکنش نشان داد و پس از چند روز از برگزاری نشست، آن را مردود اعلام کرد.

اعتراضات در هنگ‌کنگ از سر گرفته شد

صبح نو

اعتراضات در هنگ‌کنگ از سر گرفته شد

معترضان هنگ‌کنگی در ادامه اعتراضات خود علیه دولت و پارلمان این کشور، شیشه‌های ساختمان پارلمان را دیروز شکسته و با مأموران پلیس درگیر شدند. معترضان که هفته گذشته هم فراخوان تجمعات خیابانی داده بودند، دیروز نیز بر ادامه اعتراضات خود اصرار کردند.
 دلیل ادامه اعتراض‌ها نیز درخواست برای لغو کامل لایحه استرداد و همچنین شروع تحقیق درزمینه استفاده پلیس هنگ‌کنگ از زور علیه معترضان و عذرخواهی دولت هنگ‌کنگ از بروز خشونت‌ها علیه معترضان است. 
معترضان هنگ‌کنگی که به یک طرح پارلمان اعتراض دارند، با تجمع گسترده و زد و خورد با مأموران قصد داشتند وارد ساختمان قانون‌گذاری این منطقه خودمختار شوند.
منطقه خودمختار هنگ‌کنگ (تحت‌کنترل چین) که همواره به‌دلیل مرکزبودن در بازارهای مالی و اقتصادی جهان معروف است، این روزها دستخوش ناآرامی‌های سیاسی و اعتراض‌های خیابانی شده است؛ ناآرامی‌هایی که گفته می‌شود ردپای آمریکا در آن دیده می‌شود و پکن چندی پیش به‌این‌دلیل نفر دوم سفارت آمریکا را احضار کرد. گفته می‌شود آمریکا با تنش‌آلودکردن اوضاع هنگ‌کنگ قصد دارد بازارهای مالی چین را دستخوش ضرروزیان کند.
به نوشته روزنامه گاردین، روز دوشنبه معترضان علاوه بر بستن شاهراه‌های کلیدی منتهی به عمارت پارلمان، شیشه‌های ساختمان آن را شکستند و با مأموران پلیس حاضر در صحنه درگیر شدند.
تعدادی از نمایندگان، با حضور در مقابل درهای پارلمان، از معترضان و افسران پلیس خواستند خونسردی و آرامش خود را حفظ کنند.
با این حال، «لام چوک تینگ» یکی از قانون‌گذاران هنگ‌کنگی گفت: «آن‌ها اصلاً به حرف من گوش نمی‌دهند.»
پلیس از برپاکنندگان تظاهرات خواست آن را مدیریت کرده یا زمان آن را کوتاه کنند اما ساعت سه بعدازظهر دیروز به وقت محلی هزاران معترض وارد خیابان‌ها شدند.
به نوشته روزنامه ایندیپندنت، معترضان با حمله به نیروهای پلیسی که از ورود آن‌ها به داخل ساختمان جلوگیری می‌کردند، تعدادی را مجروح کردند.
علاوه بر این، به گفته پلیس، مایعی از سوی معترضان به سمت مأموران پرتاب شد که موجب تنگی نفس، ورم و خارش پوست در ۱۳ نفر از نیروهای آن شد.
۱۹ خرداد، شهروندان هنگ‌کنگی در اعتراض به تصویب لایحه‌ای در پارلمان اعتراض کردند. این لایحه اجازه استرداد مجرمین به چین را میسر کرد؛ اما به‌گفته معترضین موجب به خطر افتادن استقلال هنگ‌کنگ می‌شد.
۲۵ خرداد ماه بود که «کری لام» فرماندار هنگ‌کنگ اعلام کرد در واکنش به نارضایتی عمومی گسترده مردم، لایحه پیشنهادی پارلمان را به مدت نامحدود به حالت تعلیق در خواهد آورد. اما این اقدام او موجب فروکش کردن خشم معترضان نشد.
روزنامه‌های پرتیراژ چین، نیروهای خارجی را عامل تحریک تظاهرات در هنگ‌کنگ با قصد ضربه زدن به پکن می‌دانند.
هنگ‌کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ زیر سلطه بریتانیا بود؛ اما در سال ۱۹۹۷ و پس از پایان‌یافتن پیمان پیشین با بریتانیا، به جمهوری خلق چین پیوست. هنگ‌کنگ بیش از هفت‌میلیون نفر جمعیت دارد و یکی از مراکز مهم مالی در منطقه شرق آسیا و جهان به‌شمار می‌رود و از روز یکشنبه هفته گذشته، مردم این منطقه خودمختار در اعتراض به پیشنهاد لایحه‌ای درزمینه استرداد مجرمان و متهمان به کشور چین، دستخوش اعتراض‌ها شده است. این اعتراض‌ها به‌ویژه در روز چهارشنبه گذشته به خشونت منجر شد و پلیس ضدشورش به‌منظور جلوگیری از حمله معترضان به پارلمان این کشور، ساختمان آن را احاطه کرد.
پکن پیش ‌از این، ضمن محکوم‌کردن اعتراض‌ها در هنگ‌کنگ، آمریکا را به مداخله در امور داخلی این کشور متهم کرده بود. وزارت خارجه چین هفته گذشته با گرفتن انگشت اتهام به‌سمت واشنگتن درباره مداخله آمریکا در امور چین و هنگ‌کنگ هشدار داد و اعلام کرد پکن قاطعانه از دولت هنگ‌کنگ در اصلاح قانون استرداد مجرمان حمایت می‌کند و به‌شدت با هرگونه دخالت خارجی در امور قانونی این کشور مخالف است.
پکن در واکنش به چنین مداخلاتی، رابرت فوردن، نفر دوم سفارت آمریکا در پکن را نیز احضار کرد و به واشنگتن مجدداً هشدار داد. اگرچه شاید دخالت نیروهای خارجی در وهله نخست مبهم به‌نظر برسد، درباره چین و آمریکا باتوجه‌به تحولات یک سال گذشته و تنش‌های موجود در روابط دو کشور و رویکرد خصمانه دولت دونالد ترامپ درقبال پکن، دلایل زیادی وجود دارد که می‌توان ردپای آمریکا را در اعتراض‌های هنگ‌کنگ مشاهده کرد. 
گفته می‌شود آمریکا قصد دارد اوضاع هنگ‌کنگ را همچنان تنش‌آلود نگه دارد؛ چراکه تنش در هنگ‌کنگ بازارهای مالی چین را نیز دستخوش ضرروزیان خواهد کرد. این موضوع بیش از همه به‌سود آمریکا به‌عنوان اصلی‌ترین رقیب اقتصادی چین است. علاوه‌براین، آمریکا در ماه‌های گذشته زنجیره‌ای از اقدامات سیاسی و امنیتی را برای به‌دردسرانداختن چین در منطقه شرق و شمال‌شرقی آسیا طراحی و اجرا کرده است.

captcha
شماره‌های پیشین