735
سه شنبه، ۱۱ تیر ۱۳۹۸
5
با هدف ترور «جبران باسیل» کاروان وزیر مشاور دولت لبنان مورد سوءقصد قرار گرفت | صفاتاج: آل‌سعود و موساد پس از نشست ناموفق منامه دنبال انتقام از لبنان هستند

آتش‌افروزی آل‌سعود در بیروت

یک هفته از برگزاری نشست ناموفق صهیونیستی - سعودی در منامه نمی‌گذرد که حامیان مرتجع آمریکا درمنطقه به‌دنبال گرفتن انتقام ازکشورهایی هستند که دراین کنفرانس حضور نیافتند یا واکنش منفی نسبت به این نشست نشان دادند. در این میان، لبنان از جمله کشورهایی است که در این نشست ضدفلسطینی حضور نیافت و حتی سعد الحریری، نخست‌وزیر این کشور که مورد علاقه سعودی‌هاست، نسبت به کنفرانس منامه واکنش نشان داد و پس از چند روز از برگزاری نشست، آن را مردود اعلام کرد.

اعتراضات در هنگ‌کنگ از سر گرفته شد

صبح نو

با هدف ترور «جبران باسیل» کاروان وزیر مشاور دولت لبنان مورد سوءقصد قرار گرفت | صفاتاج: آل‌سعود و موساد پس از نشست ناموفق منامه دنبال انتقام از لبنان هستند

آتش‌افروزی آل‌سعود در بیروت

یک هفته از برگزاری نشست ناموفق صهیونیستی - سعودی در منامه نمی‌گذرد که حامیان مرتجع آمریکا درمنطقه به‌دنبال گرفتن انتقام ازکشورهایی هستند که دراین کنفرانس حضور نیافتند یا واکنش منفی نسبت به این نشست نشان دادند. در این میان، لبنان از جمله کشورهایی است که در این نشست ضدفلسطینی حضور نیافت و حتی سعد الحریری، نخست‌وزیر این کشور که مورد علاقه سعودی‌هاست، نسبت به کنفرانس منامه واکنش نشان داد و پس از چند روز از برگزاری نشست، آن را مردود اعلام کرد.

سکوت و تأخیر سعد حریری در اعلام مواضع لبنان در مورد معامله قرن شاید به‌دلیل فشارهای عربستان بر متحدان منطقه‌ای در تأیید معامله قرن صورت گرفت اما اکنون با مردود دانستن نشست منامه از سوی سعد الحریری، این عربستان‌سعودی است که به‌دنبال انتقام از بیروت در منطقه است، کما اینکه این اقدام را دو سال پیش هم از سوی سعودی‌ها در پنهان‌کردن سعد الحریری و نگه‌داشتن و سخنرانی اجباری وی در رسانه سعودی العربیه شاهد بودیم که در سخنانی مشکوک، انتقاداتی نسبت به ایران و حزب‌الله داشت.
اما هنوز یک هفته از این نشست ناموفق نگذشته است که رژیم صهیونیستی با همراهی آل‌سعود و موساد، دنبال ایجاد تفرقه و فتنه‌ای دوباره در بیروت است تا این کشور همچون گذشته شاهد جنگ داخلی دیگری باشد. از این رو، دیروز شاهد ترور ناموفق وزیر خارجه لبنان در بیروت بودیم.
آن‌گونه که رسانه‌های لبنان گزارش می‌دهند، به‌دنبال حمله به کاروان حامل صالح الغریب، وزیر مشاور دولت لبنان در امور پناهجویان که دیروز روی داد، دو تن از محافظان وی کشته شدند. حمله روز یکشنبه، ۹ تیر وقتی این وزیر «دروزی» از منطقه دروزی‌های رقیب نزدیک «عالیه» در استان جبل لبنان عبور می‌کرد، رخ داد.
صالح الغریب در مصاحبه با تلویزیون الجدید گفت، «آنچه اتفاق افتاد یک کمین مسلحانه و تلاش واضح برای سوء‌قصد» بود.
منابع حزب دموکرات لبنان به رهبری «طلال ارسلان» اعلام کردند: تیراندازی به کاروان صالح غریب با هدف ترور «جبران باسیل» وزیر خارجه این کشور بوده است. منابع حزب دموکرات لبنان که صالح غریب، وزیر امور آوارگان از اعضای ارشد آن است، انگشت اتهام را به سمت حزب سوسیالیست ترقی‌خواه لبنان به رهبری «ولید جنبلاط» نشانه رفتند.
این تیراندازی در شرایطی رخ داد که از صبح یکشنبه منطقه جبل لبنان به علت بازدیدهای جبران باسیل از بخش‌های آن، شاهد تنش‌هایی بود و حتی به دلیل بسته‌شدن راه دهکده «کفرمتی» توسط هواداران حزب سوسیالیست ترقی‌خواه، سفر باسیل متوقف شده و وی در «شملان» باقی مانده بود تا اوضاع آرام‌تر شود.
منبع آگاه حزب دموکرات در این زمینه طی ارتباطی با شبکه تلویزیونی «ال‌بی‌سی» لبنان گفت: هواداران جنبلاط و حزب سوسیالیست ترقی‌خواه گمان می‌کردند کاروان عبوری به جبران باسیل تعلق دارد و از این رو تیراندازی کرده‌اند.
سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان به دنبال این حادثه در تماس با حزب‌های دروزی «دموکرات» و «سوسیالیست ترقی‌خواه»، «جبران باسیل» وزیر خارجه، «صالح غریب» وزیر امور آوارگان و فرماندهان پلیس و واحد اطلاعات ارتش این کشور، ضمن بررسی اوضاع، بر لزوم حفظ ثبات آرامش لبنان تاکید کرد.
 
صفاتاج: عربستان و رژیم اسرائیل پس از نشست ناموفق منامه دنبال انتقام از لبنان هستند
«مجید صفاتاج» در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو»، با اشاره به گذر تاریخی به حوادث داخلی لبنان گفت: اگر نگاهی به حوادث تاریخی جهان که منجر به جنگ‌های جهانی یا جنگ‌های بزرگ شده است، بیندازیم می‌بینیم که سرمنشأ بیشتر آن‌ها ترور اشخاص برجسته بوده است، کما اینکه این‌‌گونه حوادث هم قبلاً با ترور معروف سعد از چهره‌های سرشناس در لبنان روی داد و جنگ داخلی این کشور را موجب شد.
وی تصریح کرد: امروزه که لبنان به سمت ثبات و آرامش پیش می‌رود و حزب‌الله پس از جنگ‌های عراق و سوریه به یک ثبات رسیده است و حتی سعد الحریری نتوانست به‌عنوان مهره سعودی‌ها اهداف آن‌ها را در لبنان پیش ببرد، می‌بینیم که دشمنان این کشور تلاش می‌کنند تا این آرامش درونی لبنان را به جنگ تبدیل کنند. از این رو است که اقدام به جرقه‌های لازم ناآرامی در بیروت کردند تا تقابل میان گروه‌های سیاسی و حزبی بیشتر شود و سهم‌خواهی‌های غیروارده فزونی یابد.
 
جنبلاط به دور از ثبات سیاسی
این کارشناس امور لبنان، ادامه داد: اگر نگاه‌های امروز حوادث لبنان به سوی جنبلاط اشاره می‌رود به این خاطر است که وی از ثبات خاصی برخوردار نیست و با رفتارهای غیرمتعارفی که دارد، می‌تواند این جرقه را بیشتر شعله‌ور کند. بی‌ثباتی رفتارهای سیاسی وی را می‌توان در انتخابات چند سال پیش لبنان دید؛ آنجا که با میشل عون ائتلاف می‌کند و زمانی که به مجلس راه می‌یابد، به سمت گروه رقیب میشل عون نزدیک می‌شود. شاید حوادث روزهای اخیر را آقای جنبلاط تکذیب کند ولی می‌توان گفت که افرادی وابسته به گروه او در دولت در این‌گونه اقدامات دست داشته یا دارند.
صفاتاج با اشاره به اینکه دست‌های آل‌سعود و رژیم صهیونیستی در این ترورها در لبنان دیده می‌شود، گفت: آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی که دیدند از اوضاع لبنان بهره‌ای نمی‌برند و حتی در معامله قرن شکست خورده‌اند و حتی سعد الحریری نسبت به نشست منامه واکنش نشان داده و آن را مردود دانسته است، اقدام به چنین حوادثی می‌کنند تا آتش جنگ را به سمت این کشور بکشانند، حتی با ورود تکفیری‌ها به لبنان. آن‌گونه که تحولات و تلاش‌های آل‌سعود در منطقه نشان می‌دهد باید در آینده شاهد ترورهای دیگری از طرفین باشیم و قطعاً موساد با حمایت آمریکا این‌گونه موضوعات را در دست دارد تا آل‌سعود به نتایج خود در این‌باره دست یابد.
 
البناء: آماده‌باش لبنان در دو جبهه سیاسی
روزنامه لبنانی البناء دیروز در گزارشی در همین‌باره نوشت: حوادث استان جبل، لبنانی‌ها را بار دیگر به خاطره‌هایشان درباره نگرانی از صلح داخلی بازگرداند. این نخستین‌بار پس از جنگ داخلی لبنان است که حادثه تیراندازیِ دارای مضمون سیاسی رخ می‌دهد؛ حادثه‌ای که فقط تحقیقات قضایی جدی درباره آن کفایت می‌کند. البناء ادامه داد؛ حادثه خونین در جبل باعث شد لبنان در دو جبهه به حالت آماده‌باش دربیاید. در این حال ریا الحسن، وزیر کشور لبنان به دنبال حادثه تیراندازی به کاروان وزیر امور آوارگان این کشور در منطقه‌ای در استان جبل و پس از پایان نشست شورای عالی دفاع لبنان از آرامش اوضاع خبر داد.
این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که قرار است هفته جاری با میانجیگری «نبیه بری» رییس پارلمان لبنان میان ولید جنبلاط و «سعد الحریری» نخست‌وزیر، آشتی سیاسی انجام شود. اختلافات میان سعد الحریری و ولید جنبلاط زمانی تشدید شد که جنبلاط اخباری مبنی بر توافق الحریری و باسیل برای واگذاری برخی پست‌های این کشور شنید و مدعی شد سهمیه‌ای که به وی در این پست‌ها داده شده کمتر از آن مقداری بوده که انتظارش را داشته است.

captcha
شماره‌های پیشین