sobhe-no.ir
735
سه شنبه، ۱۱ تیر ۱۳۹۸
3
سفر رییس جمهوری فرانسه به ایران واپسین تلاش آمریکایی‌ها برای عادی‌سازی روابط خود با جمهوری اسلامی است

مکرون؛ آخرین تیر ترامپ

پس از سفر بی‌حاصل شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن به ایران، گویا حالا نوبت امانوئل مکرون شده تا بخواهد در نقش به‌اصطلاح میانجی میان ایران و آمریکا ظاهر شود. مکرون از تمایلش به سفر به ایران گفته و ترامپ هم از این تمایل ابراز خرسندی کرده؛ بااین‌حال، سفر سکان‌دار الیزه با موانع عمده‌ای رو‌به‌روست.

فتوای حیرت‌انگیز

یادداشت محسن مهدیان

روایت ظریف از حذف معاملات دلاری در چند کشور مهم

35 درصد از معاملات ترکیه با ایران  با ارز ملی انجام می‌شود

صبح نو

روایت ظریف از حذف معاملات دلاری در چند کشور مهم

35 درصد از معاملات ترکیه با ایران  با ارز ملی انجام می‌شود


محمدجواد ظریف روز گذشته با حضور در مراسم بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن با اشاره به اینکه فشارهایی که امروز به ایران وارد شده، فشارهایی از سوی آمریکا نیست بلکه به‌خاطر شکست‌های مستمر این کشور در برابر ایران در منطقه است، اظهار کرد: با توافق برجام ما توانستیم در منطقه به دستاوردهای مهمی دست پیدا کنیم و قدرت ایران در منطقه افزایش پیدا کرد، به‌نحوی که همین موضوع عاملی شد تا آمریکا در عرصه بین‌المللی هر روز منزوی‌تر شود.
ظریف در ادامه صحبت‌های خود راجع به حوزه اقتصادی که امروز به‌عنوان یک حربه از سوی آمریکا برای فشار به ملت ایران اعمال می‌شود، گفت: در بخش بازار ارز آن‌ها می‌خواستند فشارهای زیادی را با نابسامانی بازار به اقتصاد کشور وارد کنند که در همین زمینه ایران و سایر کشورها درصدد هستند وابستگی خود را به دلار کاهش دهند، به‌نحوی که 35 درصد از معاملات ترکیه با ایران با ارز ملی انجام شده است. در امارات و هند به‌عنوان متحدان اصلی هند نیز از دلار در بخشی از معاملات استفاده نمی‌شود که این موضوع نشان می‌دهد آن‌ها می‌خواهند سطح وابستگی خود را به دلار کاهش دهند. وی درباره اینستکس گفت: هرچند اروپایی‌ها تصمیم گرفتند با این ابزار بخشی از مشکلات اعمال تحریم‌ها علیه ایران را کاهش دهند اما این پاسخی به درخواست ایران برای اجرای تعهدات اتحادیه اروپا نیست اما یک راهبرد مناسب به‌شمار می‌آید. وزیر امور خارجه اضافه کرد: ما باید با تکیه بر توانمندی داخلی بر توسعه تولید ملی، سطح وابستگی خود را به کشورهای دیگر کاهش داده و روند توسعه را در پیش بگیریم. وزیر امور خارجه با اعلام اینکه در حوزه میدانی شرایط ایران در منطقه بسیار مثبت است، گفت: در عراق و سوریه، آمریکا اقدامات متعددی برای حضور پررنگ خود در این کشورها انجام داد، حتی در سوریه، تمام قدرت‌ها متعهد شدند تا حکومت این کشور را سرنگون کنند اما نتوانستند. در لبنان نیز نخست‌وزیر یک کشور را زندانی کردند تا به اهداف خود برسند. این موضوعات نشان می‌دهد آمریکا برای به‌زانو درآوردن ایران از تمام ابزارهای خود استفاده کرده ولی نه‌تنها حضور ایران در منطقه کاهش پیدا نکرده بلکه در سطح بین‌المللی ایران حضوری بسیار فعال دارد.

captcha
شماره‌های پیشین