sobhe-no.ir
735
سه شنبه، ۱۱ تیر ۱۳۹۸
2
رییس دستگاه قضا خبر داد

تشکیل کمیته ضدفساد در قوه‌ قضاییه

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عبور ذخایر اورانیوم ایران از مرز 300 کیلو گرم را تأیید کرد

شمارش معکوس برای گام دوم ایران

روز دوشنبه بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعد از توزین روز چهارشنبه هفته گذشته، مجدداً وزن تولید مواد غنی‌شده ایران را اندازه‌گیری و عبور ذخایر اورانیوم از سقف 300 کیلوگرم را تایید کردند. با این تحول، عملاً یک بخش از گام اول بیانیه شورای عالی امنیت ملی در توقف برخی تعهدات برجامی ایران ذیل بندهای 26 و 36 این توافق، محقق شده است.

صبح نو

رییس دستگاه قضا خبر داد

تشکیل کمیته ضدفساد در قوه‌ قضاییه

حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی در جلسه مسوولان عالی قضایی، با اشاره به پشت‌سرگذاشتن هفته قوه قضاییه، شاخص‌ترین برنامه این هفته را دیدار مسوولان و کارکنان دستگاه قضایی با مقام معظم رهبری دانست و با بیان اینکه تأکیدات حکیمانه رهبر معظم انقلاب باید در همه بخش‌ها و زوایای قوه ‌قضاییه اجرایی شود، گفت: نخستین گام در ارتباط با تحول دستگاه قضایی، مسأله شناخت قوه ‌قضاییه و بررسی دقیق کاستی‌ها و نواقص است که این بررسی میدانی در بخش‌های قضایی، نظارتی و سازمان‌های تابعه قوه ‌قضاییه در حال انجام است. گام دوم عبارت است از اجرای برنامه تحول در سه بخش کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت که بحمدالله بخش‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت این برنامه تحولی با برگزاری جلسات فشرده ابلاغ شده است.
رییس قوه ‌قضاییه برنامه بلندمدت تحول را نیازمند کار و پیگیری بیشتر دانست و افزود: ستاد اجرای تحول در دستگاه قضایی زیرنظر معاون اول قوه ‌قضاییه و با دبیری معاون راهبردی به‌منظور پایش روند اجرای برنامه‌ها و رفع موانع اجرایی فعال خواهد شد تا هم مردم و هم مسوولان، دست‌اندرکاران و اجزای خودِ دستگاه قضایی این تحولات را کاملا لمس کنند و از نتایج آن بهره‌مند شوند.
آیت‌الله رئیسی محور دوم تأکیدات رهبر معظم انقلاب را که دغدغه همه مسوولان قضایی است، مسأله فساد در قوه ‌قضاییه عنوان کرد و گفت: فساد درون قوه قضاییه به‌هیچ‌وجه تحمل‌کردنی نیست و نخستین مدعی فساد نیز خود قضات شریف و مسوولان قضایی هستند. قاضی، وکیل، کارشناس، ضابط و همه افراد درگیر در پرونده‌های قضایی مشمول امر خطیر مبارزه با فساد هستند. در‌این‌زمینه با همکاری همه بخش‌های نظارتی داخل قوه ‌قضاییه نظیر مرکز حفاظت اطلاعات و دادسرای انتظامی قضات و بخش‌های بیرونی ازجمله نیروی انتظامی، دستگاه‌های امنیتی و... کمیته‌ای فعال خواهد شد که البته جلسات ابتدایی آن برگزار شده است.
رییس قوه ‌قضاییه ادامه داد: در این مسیر، باید همکاری فعال همه بخش‌های مرتبط با پرونده‌ها ازجمله کانون وکلا، کانون کارشناسان رسمی دادگستری، مرکز مشاوران قوه ‌قضاییه و سایر بخش‌ها را شاهد باشیم. می‌خواهیم واقعا همه حس مبارزه با فساد را داشته باشند و هیچ‌کس در این میدان غایب نباشد. کمیته مذکور با حضور همه بخش‌ها تشکیل خواهد شد تا موضوع فساد را مجدّانه دنبال کنند و مردم هم مطمئن باشند در برخورد با فساد داخل قوه ‌قضاییه هیچ رحمی نخواهیم داشت.
رییس قوه قضاییه با اشاره به موضوع رفع اطاله دادرسی، اظهار کرد: عموم پرونده‌ها با مشکل اطاله دادرسی مواجه نیستند؛ اما بعضی پرونده‌ها در برخی استان‌های خاص به‌دلیل کثرت ورودی و کمبود نیروی انسانی به این مشکل دچار هستند. معتقدیم این نگرانی دغدغه‌مندان دادرسی عادلانه باید با انجام کار جدی کارشناسی و مطالعات دقیق هرچه‌زودتر رفع شود.
رییس قوه ‌قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه قوه ‌قضاییه علاوه‌بر صبغه سلبی و برخوردی، واجد چهره‌ای ایجابی در بخش دفاع از عدالت و آزادی‌های مشروع است، بر لزوم فراهم‌ساختن سازوکارهای لازم برای این امر تأکید و یادآوری کرد: از معاونت حقوقی می‌خواهم سازوکار این بند مهم از اصل 156 قانون اساسی را فراهم کنند که مقام معظم رهبری نیز بر آن تأکید کرده‌اند تا گسترش عدل و دفاع از آزادی‌های مشروع به‌شکلی قاعده‌مند و مشخص به مرحله اجرا درآید.
آیت‌الله رئیسی با تأکید بر عزم جدی همه اجزای قوه قضاییه برای اجرای رهنمودهای مقام معظم رهبری ابراز کرد: امروز اولویت اول کشور مقاومت و ایستادگی، رونق تولید، معیشت مردم و صیانت از ارزش پول ملی است. بر‌این‌اساس، از همه به‌ویژه مسوولان دستگاه‌های مختلف می‌خواهم ضمن پرداختن به این اولویت‌ها، از هرگونه حاشیه‌سازی پرهیز کنند. طرح برخی مسائل در سطح افکار عمومی هیچ مشکلی رفع نمی‌کند؛ بلکه صرفا موجب نگرانی بی‌جهت مردم می‌شود؛ بنابراین، اگر مسأله‌ای هم وجود دارد، بین مسوولان قوا و دستگاه‌ها در دیدارها و جلسات باید مطرح شود تا راه‌حل‌ها نیز به‌درستی بررسی شود.
شایان ذکر است پیش‌ازاین، سخنگوی دستگاه قضا از تغییر ساختار دستگاه قضا خبر داده بود. آقای غلامحسین اسماعیلی در مراسم تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل گفت: «ساختار جدید قوه ‌قضاییه به تصویب رییس قوه ‌قضاییه رسیده و برخی از معاونت‌ها و سازمان‌ها باهم ادغام می‌شوند. ۴۰درصد ستادهایی که مستقیم با رییس قوه ‌قضاییه در ارتباط بودند، تغییر کرده‌اند و ۲۰درصد پست‌های سازمانی حذف و نیروهای شاغل در قوه ‌قضاییه به مراجع قضایی منتقل می‌شوند».
وی درباره تحولات در قوه ‌قضاییه اعلام کرد: «از شنبه هفته آینده، ساختار جدیدی در قوه ‌قضاییه اجرا خواهیم کرد و همان‌طورکه عرض کردم، هم کوچک‌سازی ستاد و هم چابک‌سازی آن را شاهد خواهیم بود؛ یعنی معاونت فرهنگی و امور اجتماعی در هم ادغام و به معاونت پیشگیری فرهنگی و امور اجتماعی تبدیل می‌شود».
طبق این تحولات ساختاری، مرکز آمار و فناوری قوه ‌قضاییه در معاونت راهبردی؛ و معاونت راهبردی و فناوری قوه ‌قضاییه اداره کل حفظ حقوق شهروندی در بازرسی ویژه قوه ‌قضاییه؛ و اداره کل امور بین‌الملل در معاونت امور بین‌الملل و ستاد حقوق بشر و چند مرکز امور نمایندگان در معاونت حقوقی قوه ‌قضاییه ادغام شدند.

captcha
شماره‌های پیشین