sobhe-no.ir
735
سه شنبه، ۱۱ تیر ۱۳۹۸
14

خبر

در گفت‌وگو با مرندی و خوش چشم بررسی کرده‌ایم

آمریکا؛ بازنده رسانه ای پهپاد

در ساعتی که آمریکا فکرش را هم نمی‌کرد، پرنده گران‌قمیت چندمیلیون‌دلاری و رادارگریزش در‌حالی‌که چندکیلومتری حریم هوایی ایران را نقض کرده بود، به‌وسیله سامانه کاملا بومی «سوم خرداد» منهدم شد تا فکر اینکه حتی بخواهد دقت و تمرکز نیروی نظامی کشور را هم بیازماید، از مخیله خویش بیرون کند. این اقدام علاوه‌بر ایجاد باور به توانایی‌های نظامی ایران، بازتاب عجیبی هم در رسانه‌های غربی و افکار عمومی جهان داشت. هرچند رسانه‌های وابسته به جریان غرب تلاش می‌کردند ایران را به ماجراجویی متهم کنند، شرایط به‌قدری حاد شد که این رسانه‌ها نیز نتوانستند ماجرا را به‌طورکامل سانسور کنند و باعث شد صدای وزیر خارجه آمریکا دربیاید که «رسانه‌ها باید روایت ما را از این ماجرا باور کنند نه روایت ایران را». این نشان می‌دهد رسانه‌های غرب هرچند نمی‌خواهند، ناخواسته در القای قدرت نظامی ایران نقش‌آفرین بوده‌اند.

صبح نو

خبر

مردم از تصاویر آرشیوی دیده‌نشده 
استقبال می‌کنند
آقای سیدسلیم غفوری، مدیر شبکه مستند، از ریل‌گذاری برای تولید و پخش مستندهای انقلابی خبر داد و درباره پخش مستندهای آرشیوی و تصاویری که نخستین‌بار این شبکه پخش می‌کند، گفت: نمی‌توان به‌طوردقیق اعلام کرد چه حجمی از تصاویر آرشیوی دیده‌نشده وجود دارد. با‌این‌حال، همین حجم پخش تصاویر دیده‌نشده با استقبال چشمگیری مواجه می‌شود. غفوری در این نشست بر توجه به ایرانگردی و سفر در ایام تابستان در شبکه مستند تأکید کرد و گفت: برنامه همسفر علاوه‌بر معرفی مناطق و شهرها برای سفر، به این نکته می‌پردازد که چطور می‌توان راحت و ارزان سفر کرد. این برنامه هرروز ساعت ۱۸ روی آنتن است. مدیر شبکه مستند مأموریت دوم این شبکه در ایام تابستان را پرداختن به موضوعات محیط‌زیست دانست و درهمین‌زمینه از مستند «قصه‌های آب» نام برد که پنجشنبه‌ها ساعت ۲۲:۳۰ روی آنتن شبکه مستند خواهد بود. مأموریت سوم شبکه مستند در تابستان۱۳۹۸، مستندسازی در حوزه حیات‌وحش عنوان و دراین‌زمینه به برنامه «به اضافه مستند» اشاره شد.
افزون‌براین، مدیر شبکه مستند اعلام کرد ۶۶ اثر برای حضور در جشنواره مستند انتخاب شده که در قالب ۵۰ برنامه به نمایش درخواهند آمد. او گفت: از هفته آینده، هرروز ساعت ۱۹ اکران آثار جشنواره در شبکه مستند آغاز می‌شود. امسال آثار ازلحاظ کیفی و کمّی در سطح بالاتری از جشنواره‌های قبل قرار دارند. غفوری با اشاره به مأموریت سیما برای حفظ زبان و ادبیات فارسی گفت: شبکه مستند نیز در‌ این حوزه مستندهایی تولید کرده که قرار است روی آنتن برود. «اینجا میان امواج» یکی از این مستندهاست. همچنین، شبکه مستند مستندهایی در حوزه تولیدات ملی ساخته که برنامه «منهای نفت» یکی از آن‌هاست. این شبکه مستندهایی هم درباره کسب‌وکارهای وطنی تولید و پخش می‌کند.مدیر شبکه مستند سیما در پایان نشست اعلام کرد: فصل سوم «دربرابر طوفان» را برای دهه فجر ۱۳۹۸ طراحی کرده‌ایم. نمی‌توان به‌طوردقیق اعلام کرد چه حجمی از تصاویر آرشیوی دیده‌نشده وجود دارد؛ با‌این‌حال، شبکه مستند پیش‌ازاین در مجموعه «دربرابر طوفان» حدود ۳۰ تا ۴۰درصد از تصاویر دیده‌نشده استفاده کرد که با استقبال مواجه شد.

رامبد جوان و محمدحسین مهدویان 
مجوز گرفتند
فیلمنامه‌های «چراغ خاموش» به تهیه‌کنندگی آقای کیان باباییان، کارگردانی آقای شاهد احمدلو و نویسندگی آقای مهیار شاهرخی‌اصل، «به دستانم نگاه کن» به تهیه‌کنندگی آقای یوسف صمدزاده و کارگردانی و نویسندگی آقای بیژن موسوی‌کاشانی و «سال نو» به تهیه‌کنندگی، کارگردانی و نویسندگی آقای رامبد جوان از شورای پروانه ساخت مجوز گرفتند.
در این جلسه، با فیلمنامه‌های «بی‌نشان‌ها» به تهیه‌کنندگی آقای امیر سماواتی، کارگردانی آقای احسان صدیقی و نویسندگی آقای عباس صالح‌مدرسه‌ای، «داستان درخت گردو» به تهیه‌کنندگی آقای سیدمصطفی احمدی، کارگردانی آقای محمدحسین مهدویان و نویسندگی مشترک آقایان ابراهیم امینی و حسین حسنی، «شما اینجا هستید» به تهیه‌کنندگی، کارگردانی و نویسندگی آقای عادل یراقی، «زیر زمین» به تهیه‌کنندگی خانم الهام غفوری، کارگردانی آقای سیروس مقدم و نویسندگی مشترک آقایان محسن تنابنده و خشایار الوند و «ملاقات با جادوگر» به تهیه‌کنندگی آقای حمید اعتباریان، کارگردانی آقای جمشید بهرامیان و نویسندگی آقای پیمان عباسی موافقت شد که بررسی آن‌ها از جلسات قبل باقی مانده بود.
 

captcha
شماره‌های پیشین