sobhe-no.ir
735
سه شنبه، ۱۱ تیر ۱۳۹۸
11
بعد از 28 ماه وقفه، سفارت فرانسه به دو چهره ایرانی نشان شوالیه داد

گردش از فرهنگ به آموزش

سفارت فرانسه در دور تازه اهدای نشان شوالیه از اهالی فرهنگ دست کشیده و سراغ چهره‌هایی در حیطه آموزش زبان فرانسه رفته است؛ البته این توجه هم ناشی از بی‌توجهی به فرهنگ نیست چرا که یکی از افراد انتخاب‌شده ضمن اینکه در حوزه آموزش فردی شناخته‌شده است، در برپایی کارهای فرهنگی ید طولایی دارد.

انتقاد شدید صادق کرمیار نویسنده «نامیرا » از سیاست‌های دولت روحانی

بدترین رای

صبح نو

انتقاد شدید صادق کرمیار نویسنده «نامیرا » از سیاست‌های دولت روحانی

بدترین رای

آقای صادق کرمیار، نویسنده و فیلمساز کشورمان، با اشاره به شرایط کشور، در صفحه شخصی خود به‌تندی از دکترروحانی، رییس‌جمهوری کشورمان، انتقاد کرد و این‌طور نوشت:  «من به ایشان رأی دادم و از رأی خود پشیمان نیستم، نه از روی خودخواهی و غرور؛ چون جایگزین‌های ایشان یا برنامه به‌دردبخوری نداشتند یا اگر داشتند نیروسازی نکرده بودند و مدیر و مشاور توانا نداشتند. در به‌قدرت‌رسیدن ایشان هم بیشتر مشاوران چندلایه تأثیر داشتند تا کاریزما، توانایی، صداقت، شجاعت، سلامت و حتی سخنوری ایشان که تصنع تام است».
کرمیار درادامه به خاطره‌ای اشاره می‌کند و می‌نویسد: «یک روزی با جمعی نویسنده و خبرنگار خارجی در جلسه‌ای با رییس‌جمهور قبلی بودیم و یکی از خبرنگاران خارجی اصرار داشت با ایشان عکس دونفره بگیرد و گرفت. از او پرسیدم این همه اصرار برای عکس دونفره برای چه بود؟ گفت همه‌جا این عکس را نشان می‌دهم و می‌گویم من با جالب‌ترین ربیس‌جمهوری جهان عکس گرفتم. آن موقع هنوز ترامپ نیامده بود».
کرمیار اشاره می‌کند: «حالا منم می‌توانم بگویم به بدترین{...} رأی دادم. فقط امیدوارم در دوره بعد هیچ کاندیدایی نتواند رکورد ایشان را بزند. این را عرض کردم برای کسانی که کاندیدسازی می‌کنند تا مراقب باشند که صرفا با مشورت اطرافیان و دوستان خود، کسی را عَلَم نکنند و کمی هم به عیال‌الله بیندیشند. نیاید روزی که این مردم جز خدا هیچ پناهی نداشته باشند».
صادق کرمیار، نویسنده کتاب مشهور «نامیرا»ست؛ همان کتابی که رهبر انقلاب توصیه کردند همگان بخوانند تا بفهمند در فتنه 88 چه گذشت. «نامیرا» درباره عهدشکنی مردم کوفه در کربلاست. از همان دوران انتشار کتاب، کرمیار قصد داشت فیلمی براساس این کتاب بسازد تا اینکه سال گذشته اعلام کرد بودجه ساخت فیلم ازطریق نذورات فرهنگی فراهم شده است. هرچند این مسئله هم راه ساخت این فیلم را هموار نکرد؛ چراکه وی مدتی بعد اعلام کرد شرایط ساخت فیلم منتفی شده است: «دیدم به‌شکلی کاملا اتفاقی در تاریخ 7/10/97 در مصاحبه با خبرگزاری فارس اعلام کردم که می‌خواهم «فیلم سینمایی نامیرا» را بسازم؛ اما درست در روز هشتم همان ماه، کسانی که پیش‌قدم شده بودند بودجه فیلم را تأمین کنند و هشت شبانه‌روز ولیمه می‌دادند تا مرا راضی به این کار کنند، به‌ناگهان پا پس کشیدند و بی‌آنکه دلیلی اعلام کنند، از این کار اعلام انصراف کردند». کرمیار سال گذشته کتاب «مستوری» را برپایه افشای مفاسد اقتصادی نوشت و اخیرا هم قصد داشت رمان «وامانده» را منتشر کند که گویا تا لحظه تنظیم این مطلب، مجوز آن را وزارت ارشاد صادر نکرده است. 
صادق کرمیار زاده ۱۳۳۸ در تهران است و در دوران دفاع مقدس مسئول ویژه نامه «اطلاعات جبهه» در مناطق جنگی بود و از ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۵ مسئولیت صفحه ادبی «جوانه‌های اندیشه» روزنامه اطلاعات و همچنین معاونت سردبیری نشریه سینمایی «مردم و سینما» وابسته به بنیاد سینمایی فارابی را نیز به عهده داشته‌است. کرمیار را مردم با رمان‌هایی مانند «نامیرا» و «دشت‌های سوزان» و نیز سریال‌های «یک روز قبل» و «خاطرات مرد ناتمام» می شناسند. وی که دارای گواهی‌نامه درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، نگارش چندین رمان، فیلمنامه سینمایی و سریال‌های تلویزیونی و نیز کارگردانی چندین فیلم و سریال تلویزیونی را در کارنامه خود دارد. در عین حال، بیش از پنج سال مدیریت ادبی و هنری در سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران را در کارنامه دارد. او از سال 1367 تا سال 1396 بیش از 14 جایزه برای آثارش در جشنواره های متعدد به دست آورده است و از این حیث کاملا توانمندی  هایش اثبات شده است.
 «فریاد در خاکستر» (۱۳۶۹) مجموعه داستان‌های جنگ.«انتقام در اردوگاه» (۱۳۷۰) مجموعه داستان نوجوانان ، نامیرا (۱۳۸۸)، «غنیمت» (۱۳۸۹) ، «دشت‌های سوزان»، «درد» (۱۳۹۲) و «حریم» (۱۳۹۵) از جلمه آثار مکتوب او به شمار می رود.

captcha
شماره‌های پیشین