sobhe-no.ir
734
دوشنبه، ۱۰ تیر ۱۳۹۸
5
آمریکا باوجود عبور از مرز کره‌شمالی بر ادامه تحریم‌ها تاکید کرد

نمایشنامه ترامپ

دونالد ترامپ دیروز با عبور نمایشی از مرز کره‌شمالی، نخستین رییس‌جمهوری آمریکا بود که قدم به خاک این کشور گذاشت، حال آنکه متقابلا از کیم جونگ برای سفر به واشنگتن دعوت کرد؛ با این حال به گفته ترامپ، تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ تداوم می‌یابد و کسی نمی‌داند اوضاع چطور پیش خواهد رفت.

خالد بن‌احمد: نشست منامه برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل نیست

عقب‌نشینی بحرین

صبح نو

خالد بن‌احمد: نشست منامه برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل نیست

عقب‌نشینی بحرین

با گذشت چند روز از برگزاری نشست منامه، وزیر خارجه بحرین اعلام کرد که نشست منامه برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل نیست؛ این در حالی است که عربستان همچنان برای عادی‌سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی در تلاش است و تماس‌های آشکاری هم در این‌باره برقرار کرده است.
نشست بحرین درباره طرح آمریکایی صهیونیستی «معامله قرن» در حالی در منامه، پایتخت بحرین برگزار شد که بسیاری از کشورهای منطقه عرصه تجمع گروه‌های سیاسی و تظاهرات مردمی در مخالفت با این توطئه ضدفلسطینی بود. هزاران فلسطینی در کرانه باختری و نوار غزه در مخالفت با طرح «معامله قرن» تظاهرات کردند. این تظاهرات که روزهای گذشته هم ادامه یافت با حمله نظامیان صهیونیست مواجه شد. در غزه هم اعتصاب سراسری در اعتراض به نشست بحرین صورت گرفته بود.
اعتراضات به نشست ضدفلسطینی که این روزها توسط شهروندان و مسوولان فلسطینی و برخی کشورهای منطقه (عراق، سوریه، لبنان، بحرین، ایران و...) انجام شده تا آنجا پیش رفت که وزیر امور خارجه بحرین مدعی شد نشست ضد فلسطینی اخیر در این کشور به‌دنبال عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی نیست و تا امروز چیزی درباره طرح سیاسی برای صلح با رژیم صهیونیستی نشنیده‌ایم.
خالد بن احمد، مدعی شد که دولت بحرین به نظر تشکیلات خودگردان احترام قائل است و چنین احترامی متقابل و دوسویه است. تشکیلات خودگردان فلسطین به ریاست «محمود عباس» در کنار سایر گروه‌های فلسطینی نشست اخیر منامه را تحریم و آن را محکوم کرده بود. وزیر خارجه بحرین مدعی شد که کشورش همواره از حق مردم فلسطین در تشکیل دولتشان به پایتختی قدس شرقی حمایت می‌کند. این‌گونه اظهار نظرهای وزیر خارجه بحرین در حالی عنوان می‌شود که شاهد سکوت عربستان و چراغ سبز برای عادی‌سازی با رژیم صهیونیستی در هفته‌ها و ماه‌های اخیر هستیم.
 یک رسانه عربی با اشاره به تلاش نخبگان سعودی برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی نوشت؛ اینکه نخبگان سعودی بیایند و از ضرورت عادی‌سازی با اسرائیل بگویند، نشانه سلیقه سیاسی رهبرانشان است.
به نوشته این رسانه عربی، در طول تاریخ عادی‌سازی روابط اعراب و رژیم صهیونیستی، آن‌هایی که با این رژیم اشغالگر رابطه برقرار کردند، نه در سطح رسمی و نه مردمی، جرأت تمجید و تعریف از اسرائیل را نداشتند و حتی جرأت نداشتند که بخواهند به این رژیم در سرزمین فلسطین حقی بدهند، زیرا از خشم عرب‌ها که عادی‌سازی را خیانت به امت عرب محسوب می‌کند، می‌ترسیدند.
به عقیده نویسنده، خلیج‌آنلاین، جسارت نخبگان سعودی در سخن‌گفتن از روابط اعراب و اسرائیل ادبیات جدید نظام آل‌سعود به رهبری «محمد بن‌سلمان»، ولیعهد سعودی را منعکس می‌کند که در عصر وی روابط نظامی و اطلاعاتی با رژیم اشغالگر اسرائیل توسعه یافت. وی افزود: اینکه نخبگان سعودی بیایند و از ضرورت عادی‌سازی با اسرائیل بگویند نشانه سلیقه سیاسی رهبرانشان است.
گفتنی است طرح معامله قرن، شامل سرمایه‌گذاری به مبلغ 50 میلیارد دلار در نوار غزه، کرانه باختری و کشورهای مجاور فلسطین خواهد بود. برخی کارشناسان این طرح را رشوه‌ای به طرف‌های مرتبط با فلسطین دانسته‌اند تا پروژه‌های اقتصادی در کرانه باختری، نوار غزه، سوریه، لبنان، اردن و مصر اجرایی شود. عمده این پروژه‌ها در جهت ایجاد زیرساخت‌ها مانند آب‌شیرین‌کن، نیروگاه‌های برق، جاده و بزرگراه و نیز ایجاد سازمان‌هایی که شرایط اجتماعی مانند حقوق زنان را تغییر می‌دهد و جامعه مدنی را بر اساس نگاه آمریکا تقویت می‌کند، تعریف شده‌اند؛ موضوعی که فلسطینی‌ها آن را رد می‌کنند و هدف از این نشست را استعمار نهایی سرزمین فلسطین می‌دانند و این‌گونه موارد را بهانه رژیم صهیونیستی برای اشراف بیشتر بر مناطق فلسطین‌نشین توصیف می‌کنند.
طراح معامله قرن، جرد کوشنر، داماد ترامپ است. طرح معامله قرن علاوه برآنکه به اشغالگری رژیم صهیونیستی خاتمه نمی‌دهد، امکان بازگشت فلسطینیان را به سرزمین مادری برای همیشه از میان می‌برد. سازمان ملل متحد و بسیاری از کشورهای فرامنطقه‌ای مانند روسیه و چین و اتحادیه اروپا نیز با فرایند معامله قرن که بر اساس نقض قطعنامه‌های سازمان ملل متحد و مقررات و قوانین بین‌المللی است، مخالف معامله قرن هستند و رسماً این مخالفت را اعلام کرده‌اند.
پایتخت بحرین هفته گذشته و روزهای چهارم و پنجم تیرماه میزبان نشست کارگروه اقتصادی موسوم به «صلح از برای شکوفایی» بود. از این نشست به‌عنوان نخستین گام برای اجرای معامله قرن آمریکا یاد می‌شود. این طرح صلح ادعایی آمریکا که برای پایان دادن به منازعه بین فلسطینیان و صهیونیست‌ها از سوی دونالد ترامپ طراحی شده، ‌دنبال حذف همیشگی بازگشت آوارگان فلسطینی (مطابق آمار 6 میلیون نفر) به سرزمین خود و اسکان آن‌ها در «وطن جایگزین» یعنی کشورهای دیگر است.
 

captcha
شماره‌های پیشین