sobhe-no.ir
733
یکشنبه، ۰۹ تیر ۱۳۹۸
2

خبر

عراقچی از عملیاتی‌شدن کانال تهاتری میان ایران و اروپا خبر داد

امتیاز ناچیز

سیدعباس عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان روز 7 تیرماه 98 در حاشیه نشست کمیسیون مشترک برجام، در حالی از عملیاتی شدن سازوکار کانال اینستکس خبر داد که این کانال، هنوز انتظارات ایران به‌ویژه در حوزه فروش نفت و تبادلات بانکی را برآورده نکرده است. آینده این کانال به ویژه شکل تهاتر میان ایران و اروپا، همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

دکتر مجید شاکری در گفت‌وگو با «صبح نو»:

اینستکس ربطی به تبادلات بانکی ندارد 

صبح نو

عراقچی از عملیاتی‌شدن کانال تهاتری میان ایران و اروپا خبر داد

امتیاز ناچیز

سیدعباس عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان روز 7 تیرماه 98 در حاشیه نشست کمیسیون مشترک برجام، در حالی از عملیاتی شدن سازوکار کانال اینستکس خبر داد که این کانال، هنوز انتظارات ایران به‌ویژه در حوزه فروش نفت و تبادلات بانکی را برآورده نکرده است. آینده این کانال به ویژه شکل تهاتر میان ایران و اروپا، همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

نفت در برابر کالا 
پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام در 18 اردیبهشت سال 97، اروپایی‌ها مدام ضمن ابراز حمایت زبانی از برجام، برای جامه عمل پوشاندن به تعهدات برجامی‌شان و نیز پُرکردن جای خالی ایالات متحده، گفت‌وگوهایی را با ایران آغاز کردند. یکی از وعده‌هایی که مقامات اروپا به ایران دادند، تلاش برای شکل‌دهی به کانال یا مجرای تهاتری با ایران بود. 
اروپایی‌ها و به‌طور مشخص سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس، پس از مدت‌ها کش و قوس و انفعال، نهایتاً در بهمن سال گذشته از سازوکار این کانال رونمایی کردند. همان زمان حمید بعیدی‌نژاد، سفیر کشورمان در انگلیس، در نوشته‌ای انواع محصولات کشاورزی مانند سویا و ذرت، انواع محصولات غذایی، میوه و سبزیجات، سموم کشاورزی، کود و بذرهای گیاهی، غذای دام شامل کنجاله و علوفه، شیرخشک و مواد اولیه، مواد اولیه دارویی، انواع داروهای عمومی و داروهای بیماری‌های خاص، انواع تجهیزات پزشکی و بیمارستانی، دستگاه‌ها و وسایل پیشرفته جراحی و اتاق عمل، تجهیزات پیشرفته پزشکی مانند دستگاه‌های رادیوتراپی و پرتودرمانی برای مقابله با سرطان و انواع واکسن‌های انسانی و دامی را 
به ‌عنوان کالاهای اساسی خواند که در فاز اول اینستکس ایران می‌توانست از اروپا طلب کند؛ اما نکته قابل تأمل در سازوکار مزبور این بود که ایران قرار نبود پولی دریافت کند، بلکه صرفاً نفت را به کشورهای اروپایی می‌داد و در مقابل از آن‌ها، اقلام مورد نیاز خود را دریافت می‌کرد.
با مشاهده لیست اقلام، روشن می‌شود که تهاتر بین ایران و اروپا کاملاً حداقلی بوده و صرفاً به دارو و مواد غذایی محدود بوده است.این درحالی است که از صادرات مواد اولیه، قطعات و تجهیزات تولیدی و صنعتی که اهمیت بسیار بیشتری دارند، صحبتی
 به میان نیامد. 

شرط و شروط تحقیرآمیز
سه کشور یادشده که بار اصلی طراحی سازوکار اینستکس با آن‌ها بود، در نیمه نخست بهمن سال 97 در بیانیه‌ای، ضمن اعلام رسمی سازوکار کانال، برای اجرایی شدن آن، شروطی را ضمیمه کردند. از جمله آن شروط، پذیرش لوایح ذیل گروه ویژه اقدام مالی(FATF) و نیز مذاکره درباره توانایی‌های نظامی ایران بود؛ مساله‌ای که واکنش سریع مقامات کشورمان را در پی داشت. 
آقای صادق آملی‌لاریجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «اروپایی‌ها بعد از 9 ماه تعلل و مذاکره، یک سازوکار با ظرفیت محدود، آن هم نه برای تبادل پول بلکه برای تأمین غذا و دارو ایجاد کرده‌اند. حسب گزارش‌ها دو شرط عجیب نیز گذاشته‌اند؛ یکی اینکه ایران به FATF بپیوندد و دیگری آنکه در زمینه موشکی وارد مذاکره شود. لازم است این کشورها بدانند که جمهوری اسلامی ایران به‌هیچ‌وجه این شروط تحقیرآمیز را نخواهد پذیرفت». 

عراقچی: بدون خرید نفت، اینستکس انتظارات ما را 
برآورده نمی‌کند 
پس از مدت‌ها آمد و شد میان مقامات ایران و اروپا، بالاخره روز 7 تیرماه 98 سیدعباس عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان در حاشیه نشست کمیسیون مشترک برجام، از عملیاتی شدن کانال اینستکس خبر داد. او در این‌باره گفت: «اینستکس الان دیگر عملیاتی شده و ۲ تا ۳ مورد کاری هم الان در حال انجام شدن است و به زودی طی روزهای آینده تبادل مالی از طریق اینستکس انجام خواهد شد». عراقچی با اشاره به وسعت یافتن کار اینستکس در میان دیگر کشورهای اروپایی علاوه بر سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان گفت: «کشورهای اروپایی در نظر دارند اعتباراتی را برای اینستکس در نظر بگیرند و الان، در حال حاضر به روی همه کشورهای اروپایی باز است و آن‌ها می‌توانند از طریق آن با ایران معامله انجام دهند». معاون وزیر خارجه همچنین این را گفت که «بدون اینکه خرید نفت از ایران صورت بگیرد یا اعتبارات خاصی برای اینستکس در نظر گرفته شود، اینستکس نمی‌تواند به صورت کامل انتظارات ما را برآورده کند؛ بنابراین ما انتظار داریم کشورهای اروپایی به شکل جدی بحث فروش نفت ایران را هم در نظر داشته باشند».
هلگا اشمیت، معاون موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در حاشیه این نشست به خبرنگاران گفت: «اینستکس هم‌اکنون عملیاتی شده و اولین تراکنش‌ها در حال انجام است و تعدادی بیشتری از اعضای اتحادیه اروپا به آن می‌پیوندند». چند روز قبل از این هم فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اعلام خبر عملیاتی شدن کانال اینستکس طی روزهای آینده، درباره زمان دقیق راه‌اندازی آن حاضر به پاسخ‌گویی نشد.

captcha
شماره‌های پیشین