sobhe-no.ir
731
سه شنبه، ۰۴ تیر ۱۳۹۸
6
واکنش پلیس به ویدئوی درگیری با یک دختر جوان در تهرانپارس:

هنجارشکنان حال طبیعی نداشتند

«صبح‌نو» از تغییر پوشش متهمان زن در دادگاه‌ها گزارش می‌دهد

لغو استتار مجرمان با چادر

به‌دنبال انتقاد آیت‌الله رئیسی، رییس قوه‌قضاییه در خصوص استفاده از حجاب چادر توسط متهمان زن، قانون نانوشته استفاده متهمان از چادر، روند دیگری به خود گرفت. شاید برای متهمانی که از رسانه‌ای شدن چهره‌هایشان امتناع دارند، هیچ چیز به اندازه سر کردن چادر در جلسات محاکمه خوشایند نباشد اما تأثیرات منفی این قانون درون‌سازمانی در وجهه و اعتبار چادر را نباید نادیده گرفت چرا که همواره مورد نقد زنان محجبه جامعه نیز بوده است. با این حال پس از انتقاد رییس دستگاه قضا، تولیدکنندگان محصولات حجاب کشور برای طراحی لباس زنان در ندامتگاه ها و محاکم عمومی اعلام آمادگی کردند.

صبح نو

واکنش پلیس به ویدئوی درگیری با یک دختر جوان در تهرانپارس:

هنجارشکنان حال طبیعی نداشتند

در پی انتشار فیلمی از درگیری بین چند مامور پلیس و یک دختر جوان در یکی ازپارک‌های تهران و طرح انتقاداتی به نحوه برخورد صورت‌گرفته، پلیس پایتخت  در اطلاعیه ای اعلام کرد:« عصر روز شنبه یکم تیرماه در پی تماس تلفنی تعدادی از شهروندان مبنی بر حضور چند دختر و پسر در پارک پلیس منطقه تهرانپارس و انجام حرکات نامتعارف و به دور از شئون اخلاقی از سوی آنان، واحد گشت کلانتری برای بررسی موضوع به محل اعزام شد که در بررسی اولیه مشخص شد پنج دختر و پسر که فاقد حرکات طبیعی و نرمال و همچنین پوشش مناسب بودند، با انجام شوخی‌های سخیف، نامتعارف و به دور از شئون اخلاقی و عرف جامعه با یکدیگر، موجبات جریحه‌دار شدن احساس شهروندان و به دنبال آن نارضایتی و اعتراض دیگر افراد حاضر در پارک را فراهم کرده‌اند.»
مأموران پس از حضور در محل، ابتدا ضمن ارشاد و امر به معروف و نهی از منکر این افراد، آنان را به رعایت عفت و هنجارهای اجتماعی دعوت کردند که در مقابل این رفتار مأمور پلیس، یکی از این افراد ضمن ایجاد جوسازی شروع به فحاشی نسبت به مأموران کرده که در نتیجه این ماجرا سه پسر و دو دختر دستگیر و به کلانتری انتقال داده شدند.»
این گزارش افزوده است: «در بررسی‌های اولیه مشخص می‌شود این افراد به دلیل مصرف مواد مخدر توهم‌زا، فاقد حالت طبیعی بوده‌اند؛ لذا در این خصوص اقدامات قانونی صورت گرفت.»
مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ در عین حال افزوده است: «همچنین با دستور فرمانده پلیس پایتخت علاوه بر انجام تحقیق از شاهدان این ماجرا، فیلم کامل این اتفاق که بخش‌هایی از آن در فضای مجازی منتشر شده، به دقت مورد بررسی و بازبینی قرار گرفته و چنانچه مأمور پلیس مرتکب خطایی خارج از چهارچوب مقررات شده باشد با وی برخورد و نتیجه متعاقباً اعلام خواهد شد.»
در پایان این توضیح آمده است: «برخورد با این‌گونه جرایم که موجب جریحه‌دار شدن عفت عمومی جامعه می‌شود علاوه بر اینکه از مطالبات جامعه به شمار می‌آید از وظایف پلیس نیز محسوب می‌شود.»
گفتنی است بر اساس ویدئویی که از این ماجرا منتشر شده است، یکی از ماموران مرد نیروی انتظامی ضمن برخورد فیزیکی با یک دختر جوان، سعی در بازداشت وی دارد که با مقاومت این دختر جوان مواجه می‌شود.
با آنکه با افزایش بدحجابی در کشور اکثر نگاه‌ها به برخورد سهل‌گیرانه نیروی انتظامی در یک سال گذشته معطوف می‌شود، اما رییس کمیسیون اجتماعی مجلس بر این باور است که باید به جای بازخواست از نیروی انتظامی در مسأله حجاب از آموزش‌و‌پرورش، وزارت بهداشت، وزارت علوم و تحقیقات، حوزه علمیه (نهادهای آموزشی) و... بازخواست کنیم.
آقای عبدالرضا عزیزی درباره عملکرد نیروی انتظامی در مسأله حجاب و برخورد با بی‌حجابی اظهار کرد: پیشگیری مقدم بر درمان و راندمان آن 11 تا 30 برابر درمان است.
این نماینده مجلس دهم شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در واقع این نهادهای آموزشی، کودکان ما را درست تربیت نکرده‌اند، نوجوانان و جوانان ما در زمان انقلاب و نه در دوران طاغوت بزرگ شده‌اند؛ ایراد را باید در خودمان و نه در آن‌ها جست‌وجو کنیم، چرا نوجوانان و جوانانمان را درست تربیت نکردیم که اکنون با آن‌ها برخورد کنیم؟
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس متذکر شد: کسی که درست تربیت شود، نیاز به برخورد ندارد؛ باید به خودمان بازگردیم و ایرادها را در خودمان جست‌وجو کنیم؛ مانند این است که در پزشکی، به‌جای توجه به بهداشت و پیشگیری، مستقیماً سراغ درمان برویم.
عزیزی یادآور شد: اکنون نیز به جای تقویت نیروی انتظامی درباره برخورد با بدحجابی، باید وزارت علوم و تحقیقات، وزارت بهداشت، وزارت آموزش‌و‌پرورش و حوزه علمیه را تقویت کنیم، چرا مدام دنبال مقصر می‌گردیم، یک بار نشده ایراد را در خودمان جست‌وجو کنیم.
رییس کمیسیون اجتماعی مجلس در پاسخ به این سؤال که آیا حمایت کافی از آمران به معروف و ناهیان از منکر صورت می‌گیرد، گفت: امر به معروف و نهی از منکر کاری انسانی و اخلاقی است، باید با متعرضان به آمران به معروف و ناهیان از منکر برخورد صورت گیرد، در جوامع غربی نیز قوانینی وجود دارد که این قوانین باید رعایت شود و مردم با پلیس مقابله نمی‌کنند.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا برای حمایت بیشتر از آمران به معروف و ناهیان از منکر نیاز به اصلاح قوانین یا ایجاد سازوکارهای جدید و ورود مجلس به این موضوع است، گفت: مجلس در کشورمان حدود 100 سال فعالیت دارد و 12 هزار قانون داریم اما مجلس فرانسه با 200 سال فعالیت، 6 هزار قانون دارد.

captcha
شماره‌های پیشین