sobhe-no.ir
731
سه شنبه، ۰۴ تیر ۱۳۹۸
5
هزاران نفر از مردم فلسطین به‌همراه دولتمردان‌شان علیه نشست منامه تظاهرات کردند | شیخ‌عبدالله الدقاق به «صبح‌نو» گفت: نشست منامه محکوم است و شرکت‌کنندگان آن به زوال تاریخ خواهند پیوست

آل‌خلیفه؛ خائن به آرمان قدس

کنفرانس اقتصادی بحرین که همراه و همگام با سیاست‌های غربی و عبری است، در حالی امروز و فردا در منامه برگزار می‌شود که در روزهای اخیر، مردم جهان عرب و دولت فلسطین به این نشست اعتراض‌های گسترده‌ای کرده‌اند؛ ازجمله اینکه یکصد روحانی لبنانی و فلسطینی همراهی با «معامله قرن» را حرام اعلام کرده‌اند.

ایران ابرقدرتی آمریکا را زیر سؤال برد

یادداشت عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای رأی‌الیوم

صبح نو

ایران ابرقدرتی آمریکا را زیر سؤال برد

یادداشت عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای رأی‌الیوم

خوب گوش کنید؛ آمریکا دور نخست جنگ علیه ایران و جبهه آن را باخت و با شکست روانی از معرکه پا بیرون گذاشت. آمریکا قدرت بزرگی است که دیگر از دید متحدان اسرائیلی و عرب‌های حوزه خلیج (فارس)، کشور مطمئنی نیست. ترامپ در نخستین رویارویی واقعی، پرچم سفید را بالا گرفت؛ زیرا هواپیمای جاسوسی غول‌پیکر آن که تاج صنایع جاسوسی آمریکا محسوب می‌شود، با یک فروند موشک ساخت ایران و نه ساخت روسیه، چین یا آمریکا سرنگون شد و آمریکا از هرگونه اقدام برای حمله تلافی‌جویانه هراس دارد.
ایران کاری کرد که دیگر متحدان عربی و اسرائیلی آمریکا به این ابرقدرت اعتمادی نداشته باشند. ایران به‌لطف توانمندی نظامی و سیاسی خود بهترین روزهایش را سپری می‌کند و کل یا بیشتر مردم ایران پشت رهبران خود ایستاده‌اند. 
ظهور ترامپ به‌عنوان رییس‌جمهوری دروغگو، بزدل و مردد، در چشم دوستانش قبل از دشمنانش، بزرگ‌ترین ضرر برای آمریکاست که قدرتی بزرگ محسوب می‌شود؛ آن‌هم قبل از اینکه جنگ واقعی بزرگ یا کوچکی آغاز شود. همه آنچه ترامپ درباره تصمیمش برای توقف حمله تلافی‌جویانه به سه هدف ایرانی در ۱۰ دقیقه مانده به شروع عملیات ادعا می‌کند، نمایشی است که حتی کودک ۱۰ساله را هم متقاعد نمی‌کند.
پرده آخر از سناریو دروغگویی‌های آمریکا به آشکارترین شکل خود نمایان شد. وقتی نهاد نظامی آمریکا تأکید کرد هواپیمای جاسوسی هدف‌گرفته‌شده در حریم بین‌المللی پرواز می‌کرد و حریم آب‌های سرزمینی ایران را نقض نکرده است؛ اما ایرانی‌ها تصاویر بخشی از بقایای این پرنده شکارشده را به‌نمایش گذاشتند که از سواحل‌شان بیرون کشیدند تا سیلی محکمی به اعتبار آمریکایی‌ها باشد و بگوید شما دروغگویید و این هم سند آن است.
آمریکایی که میلیون‌ها نفر را در عراق و افغانستان و قبل‌ازآن در سوریه، لیبی و ویتنام از گرسنگی یا با بمباران به کشتن داده است، کی جان انسان‌ها، چه نظامی‌ها و چه غیرنظامی‌ها، برایش اهمیت داشته تا رییس‌جمهوری آن حمله نظامی تلافی‌جویانه را علیه ایران متوقف کند به این بهانه که خواسته از کشته‌شدن جان 150 ایرانی در پایگاه‌های نظامی اجتناب کند. اگر بواقع جان ایرانی‌ها برایش اهمیت دارد؛ پس چرا آن‌ها را تحریم می‌کند؟
 با واقعیتی روشن مثل خورشید حرفمان را آغاز می‌کنیم. اینکه ایران با بیرون‌کشیدن بقایای این پرنده که ۱۴ متر طول و ۴ متر ارتفاع داشت، بر ثروت جاسوسی الکترونیکی مستولی شده است. پهپاد تریتون MQ-4C توانایی عملیات 24ساعته (در هربار بلندشدن) و پرواز در ارتفاعی بالاتر از 16 کیلومتر با برد عملیاتی بیش از 15هزار کیلومتر را دارد. تولید هر فروند از این پهپادها برای شرکت نورثروپ‌ گرومن حدود 180میلیون دلار هزینه به‌دنبال دارد. این پهپاد آمریکایی به حسگرهای 360 درجه، سیستم‌های ضدیخ‌زدگی (به‌دلیل پرواز در ارتفاع بالا) و محافظت دربرابر صاعقه مجهز است. نیروی دریایی آمریکا اولین نیروی مسلحی بود که عملیاتی‌کردن این هواپیمای بدون سرنشین را آغاز کرد.
در آینده بسیار نزدیک، این تکنولوژی را در صنایع نظامی ایران برای پهپادهایی شاهد خواهیم بود که در توانمندی با نمونه‌های آمریکایی خود رقابت می‌کند. بعید نیست تهران این گنج را دراختیار متحدان خود در روسیه، چین و... هم قرار دهد؛ مثل وقتی‌که ایران یکی دیگر از پهپادهای آمریکایی را در مرزهایش با افغانستان شکار کرد و همه فشارهای آمریکا برای بازپس‌گیری آن بی‌نتیجه ماند و بعدا نسخه ایرانی جدیدی از این پهپاد را در یکی از نمایشگاه‌های نظامی مشاهده کردیم.
متحدان آمریکا در تل‌آویو و پایتخت کشورهای عربی حوزه خلیج (فارس) این روزها از این مصیبت عظمی به‌عزا نشسته‌اند. مقام‌های آن‌ها آماده بودند بزرگ‌ترین دستاورد قرن کنونی خود را جشن بگیرند؛ یعنی آمریکا با حمله به ایران آن‌ها را برای همیشه از مرض ایران‌هراسی نجات دهد.
ایران آمریکا را فریب داد و در شیوه‌های گمراه‌سازی و مانوردهی بر او برتری یافت. ایران توانمندی نظامی سطح بالای خود را از آمریکا مخفی نگاه داشت و خود را برای هرگونه رویارویی با آن آماده کرده است. ایران در سال‌های گذشته، در‌حالی‌که ترامپ سرگرم دوشیدن متحدان عرب خود در حاشیه خلیج (فارس) بود، متحدان خود را در منطقه تقویت کرد. کسانی که همه پروژه‌های آمریکا در خاورمیانه را ناکام گذاشتند و به صنایع نظامی پیشرفته و رقابتی با چین و... دست یافتند. پس از سرنگونی هواپیمای جاسوسی غول‌پیکر آمریکا، ایران دیگر به بستن تنگه هرمز نیازی ندارد و در انتظار اشتباه بعدی آمریکاست تا با شیوه‌ای سطح بالا به آن پاسخ بدهد. این اشتباه هرچه باشد، بانک اهداف ایرانی از سواحل خلیج (فارس) تا فلسطین اشغالی 
کشیده شده است.
ایران به‌لطف توانمندی‌های خودکفایی خود و پروژه‌های سیاسی و نظامی آن که به‌خوبی بررسی شده، بهترین روزهای خود را سپری می‌کند. کل یا بیشتر مردم ایران پشت رهبران خود ایستاده‌اند که از مدیریتی بسیار هوشمندانه در برخورد با تمام جنبه‌های مقابله روانی یا نظامی با آمریکا برخوردارند و این حداقل برای زمان کنونی کافی است.

captcha
شماره‌های پیشین