sobhe-no.ir
731
سه شنبه، ۰۴ تیر ۱۳۹۸
5
هزاران نفر از مردم فلسطین به‌همراه دولتمردان‌شان علیه نشست منامه تظاهرات کردند | شیخ‌عبدالله الدقاق به «صبح‌نو» گفت: نشست منامه محکوم است و شرکت‌کنندگان آن به زوال تاریخ خواهند پیوست

آل‌خلیفه؛ خائن به آرمان قدس

کنفرانس اقتصادی بحرین که همراه و همگام با سیاست‌های غربی و عبری است، در حالی امروز و فردا در منامه برگزار می‌شود که در روزهای اخیر، مردم جهان عرب و دولت فلسطین به این نشست اعتراض‌های گسترده‌ای کرده‌اند؛ ازجمله اینکه یکصد روحانی لبنانی و فلسطینی همراهی با «معامله قرن» را حرام اعلام کرده‌اند.

ایران ابرقدرتی آمریکا را زیر سؤال برد

یادداشت عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای رأی‌الیوم

صبح نو

هزاران نفر از مردم فلسطین به‌همراه دولتمردان‌شان علیه نشست منامه تظاهرات کردند | شیخ‌عبدالله الدقاق به «صبح‌نو» گفت: نشست منامه محکوم است و شرکت‌کنندگان آن به زوال تاریخ خواهند پیوست

آل‌خلیفه؛ خائن به آرمان قدس

کنفرانس اقتصادی بحرین که همراه و همگام با سیاست‌های غربی و عبری است، در حالی امروز و فردا در منامه برگزار می‌شود که در روزهای اخیر، مردم جهان عرب و دولت فلسطین به این نشست اعتراض‌های گسترده‌ای کرده‌اند؛ ازجمله اینکه یکصد روحانی لبنانی و فلسطینی همراهی با «معامله قرن» را حرام اعلام کرده‌اند.

 علاوه‌بر تظاهرات گسترده مردمی به کنفرانس صهیونیستی بحرین که در روزهای اخیر در کویت، اردن، مغرب و لبنان شکل گرفت، دیروز هم مردم فلسطین و دولتمردان آن‌ها به برگزاری چنین کنفرانسی واکنش و اعتراض شدیدی نشان دادند و شرکت‌کنندگان در این کنفرانس را خائن خواندند.
تقریبا تمامی گروه‌ها و جریان‌های فلسطینی از راست، چپ و میانه مستقل با هر سلیقه سیاسی، دینی و اقتصادی با صدور اعلامیه‌های جداگانه و بعضا مشترک مخالفت خود را با برگزاری اجلاس بحرین اعلام کرده‌اند. این اجلاس به دعوت آمریکا و به‌نام «شکوفایی برای صلح» و با هدف فراهم‌کردن حمایت اقتصادی از فلسطین و زمینه‌سازی برای اجرای طرح موسوم به «معامله قرن» قرار است امروز و فردا در منامه، پایتخت بحرین برگزار شود. از سال 1948 تاکنون، این اجلاس تنها اجلاسی است که درباره قضیه فلسطین برگزار می‌شود و همه گروه‌های فلسطینی متفق‌القول نه‌تنها در آن شرکت نکرده‌اند، بلکه با برگزاری آن مخالفت کرده‌اند.

تظاهرات گسترده مردم فلسطین در رد کنفرانس منامه
دیروز، هزاران نفر از مردم فلسطین و مقام‌های دولتی این کشور باردیگر اعتراض خود را به برگزاری نشست اقتصادی بحرین اعلام کردند و خواستار لغو آن شدند. همچنین، فلسطینی‌ها اقدامات دیگر آمریکا همچون «معامله قرن» را محکوم کردند و خواستار آزادی سرزمین‌شان از اشغالگری رژیم صهیونیستی شدند.
هرچند هدف ظاهری اجلاس بحرین جلب کمک‌های مالی برای ایجاد شکوفایی اقتصادی فلسطین اعلام شده،ما در پس این اجلاس عملا تلاش می‌شود حل مسأله فلسطین در سطح بین‌المللی از مرحله سیاسی خارج و وارد مرحله اقتصادی شود. این بدان معناست که در مرحله سیاسی، آمریکا و رژیم صهیونیستی برای حل مسأله فلسطین نیازمند شریکی فلسطینی هستند؛ اما در مرحله اقتصادی درواقع نیازی ندارند و با تطمیع و فریب ازطریق مال و ثروت، شریک فلسطینی را به‌دنبال خود می‌کشانند.
اجلاس بحرین که پیوست اقتصادی طرح «معامله قرن» آمریکا محسوب می‌شود، درواقع تلاش می‌کند با تطمیع مالی، فلسطینی‌ها را در یکپارچه‌سازی قدس برای رژیم اسرائیل و بازنگشتن آوارگان فلسطینی همراه کند. موضوع قدس موضوعی نیست که رهبران فلسطینی بتوانند بر سر آن معامله کنند. این را بهتر از هرکسی محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین می‌داند. پیش از او، آمریکایی‌ها در کمپ‌دیوید 2 (در سال 2000) یاسر عرفات را نیز در چنین وضعیتی قرار داده بودند؛ اما عرفات با وجود جایگاه کاریزماتیک، نتوانست در همراهی با واشنگتن تصمیمی اتخاذ کند و دست‌آخر به‌طرز مشکوکی کشته شد.

الزهار: کنفرانس بحرین، کنفرانس رشوه است
محمود الزهار، از رهبران جنبش حماس، کنفرانس بحرین را توطئه دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا دانست و گفت: کنفرانس بحرین پرداخت رشوه به فلسطینی‌ها برای ارائه راه‌حل‌هایی به‌نفع رژیم اسرائیل و از‌بین‌بردن آرمان این ملت است. وی با بیان اینکه کنفرانس بحرین بهانه‌ای برای تحمیل طرح موسوم به «معامله قرن» بر ملت فلسطین است، افزود: امکان ندارد حتی یک وجب از خاک فلسطین فروخته شود. هدف از «معامله قرن»، پایان‌دادن به موضوع فلسطین به‌نفع دشمن اسرائیلی است. کسی که این معامله را بپذیرد، ننگ را برای خود خریده و بین مردم فلسطین و ملت‌های عربی منفور است.
الزهار گفت: هدف از این طرح حذف مسأله فلسطین، تسلط یهودیان بر مسجدالاقصی، نابودی سرزمین فلسطینی‌ها در ازای پرداخت رشوه به آنان و نیز اسکان آوارگان فلسطینی در کشورهای عربی، به‌ویژه اردن، درمقابل اعطای رشوه است.

عبدالله الدقاق: شرکت‌کنندگان نشست منامه
 به زوال تاریخ خواهند پیوست
شیخ‌عبدالله الدقاق، از مبارزان و فعالان سیاسی بحرینی که در شهر مقدس قم حضور دارد، در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو»، با اشاره به نشست آمریکایی-اسرائیلی در منامه گفت: ما نشست منامه را که قرار است با موضوع اقتصادی کرانه باختری و غزه و با حضور برخی حاکمان کشورهای عربی منطقه برگزار شود، محکوم می‌کنیم؛ چراکه مردم و دولت فلسطین آن را محکوم و رد کرده‌اند. 
وی که پیش از اقامت آیت‌الله شیخ‌عیسی قاسم در شهر مقدس قم به‌عنوان نماینده وی در ایران حضور داشت، افزود: این نشست اقتصادی در حالی با طرف اسرائیلی در بحرین برگزار می‌شود که طرف دیگری ندارد و دونالد ترامپ و نتانیاهو از حامیان برگزاری آن هستند.
الدقاق با خائن خواندن شرکت‌کنندگان در نشست صهیونیستی منامه، ادامه داد: هرچند این نشست در بحرین برگزار می‌شود و رژیم آل‌خلیفه از صهیونیست‌ها حمایت می‌کند، ملت و مردم بحرین برگزاری چنین نشستی را در منامه محکوم کرده‌ و شرکت‌کنندگان در آن را خائن دانسته‌اند.
این فعال سیاسی بحرین با اشاره به حمایت کشورمان از آرمان فلسطین گفت: برخی کشورهای منطقه همچون ایران، این‌گونه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را محکوم و رد می‌کنند و از آرمان مردم مظلوم فلسطین در رسیدن به آزادی کامل سرزمین‌شان دفاع می‌کند که شایسته تقدیر است. کشورهای عربی مرتجع و دولت‌هایی که در این‌گونه نشست‌های عادی‌سازی روابط و نزدیکی با رژیم صهیونیستی حضور می‌یابند، بدانند که به زوال تاریخ خواهند رفت.
البته شیخ‌عبدالله صالح، جانشین دبیرکل جمعیت عمل اسلامی بحرین، دیروز در نشست مطبوعاتی گروه‌های معارض بحرین که در خبرگزاری فارس برگزار شد، در مخالفت با نشست منامه ضمن قرائت بیانیه‌ای، در‌این‌باره گفت: نشست منامه زمانی برگزار می‌شود که نظام آل‌خلیفه به گام‌های خود برای عادی‌سازی روابط با دشمن اسرائیلی شدت داده و پیش‌بینی می‌شود این گام‌ها را به‌منظور عادی‌سازی روابط و با شناسایی کامل رژیم صهیونیستی به سرحد خود برساند.
 تأکید می‌کنیم نظام آل‌خلیفه در بحرین چیزی جز یکی از ابزارهای عادی‌سازی روابط نیست و در پشت‌سرش کشورهای عربی دیگری نیز وجود دارند که آن (بحرین) را تحریک می‌کنند.‌ همه این کشورهای عربی از آمریکا دستور می‌گیرند؛ آمریکایی که با هماهنگی با رژیم اسرائیل، اوامر خود را به کشورهای عربی دیکته می‌کند.
درپایان این بیانیه آمده است: این نشست موفق نخواهد شد و مانند دیگر نشست‌ها قبل از تولد، مُرده به‌دنیا آمده است. طرح‌های عادی‌سازی روابط بارژیم اسرائیل از زمان سفر انور سادات، رییس‌جمهوری پیشین مصر، به فلسطین اشغالی (۱۹۷۷) تاکنون بی‌فایده بوده است. مسأله فلسطین «اقتصادی» نیست، بلکه مسأله «آزادسازی سرزمین» است که باید به صاحبان آن بازگردد؛ مسأله اصلی رژیمی است که در قلب کشورهای عربی کاشته شده و باید به جایی که آمده بازگردد.

یکصد روحانی لبنانی و فلسطینی 
همراهی با «معامله قرن» را حرام اعلام کردند 
 در‌حالی‌که تنها یک روز به برگزاری «نشست منامه» علیه فلسطین باقی مانده بود، دیروز نشستی با حضور یکصد روحانی فلسطینی و لبنانی به دعوت «هیأت علمای مسلمان» و «انجمن علمای فلسطین در لبنان» در مسجد «الحسین» شهر «صیدا» در جنوب لبنان برگزار شد. روحانیون حاضر در این نشست همراهی با معامله قرن و عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را حرام اعلام کردند و افزودند آمریکا دشمن ملت‌های منطقه است و مرتب علیه آن‌ها توطئه می‌کند.
«معامله قرن» طرحی به پیشنهاد دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی و حمایت عربستان، برای پایان منازعه اسرائیل با فلسطین و مقدمه‌ای برای عادی‌سازی روابط 
عربی- اسرائیلی است. در این طرح و مذاکرات بعدی، مسأله آوارگان با «وطن جایگزین» در خارج از فلسطین اشغالی حل و «حق بازگشت» آوارگان فلسطینی به کشورشان برای همیشه لغو می‌شود.
معامله قرن همان طرح صلح دولت فعلی آمریکاست که براساس آن، فلسطینی‌ها ناچار می‌شوند امتیازهای بسیاری به رژیم صهیونیستی بدهند. جرد کوشنر، مشاور کاخ‌سفید در روند صلح منطقه، اعلام کرد نخستین مرحله طرح دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، پیشنهاد سرمایه‌گذاری 50میلیارددلاری در اراضی فلسطین، مصر، اردن و لبنان را شامل می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین