sobhe-no.ir
731
سه شنبه، ۰۴ تیر ۱۳۹۸
15
بررسی اوضاع تئاتر کودک‌و‌نوجوان به‌بهانه 12سالگی مقدمه کتاب «دریچه‌ای به تئاتر کودک در ایران»

دریچه‌ای که بسته شد

برای بعضی از کتاب‌ها می‌توان هرسال، سالگرد گرفت و شاید ما هم کوتاهی کردیم که برای کتاب «دریچه‌ای به تئاتر کودک در ایران» یا تنها برای مقدمه‌اش، سالگرد نگرفتیم. امسال از زمان نگارش مقدمه این کتاب، درست 12 سال می‌گذرد و این زمان مناسبی است تا میزان تغییرات وضعیت تئاتر کودک را بسنجیم.

خبر

صبح نو

خبر

تبریز؛ میزبان دومین جشنواره موسیقی مقاومت و حماسه
معاون هنری و سینمایی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی گفت: دومین جشنواره موسیقی «دفاع، مقاومت و حماسه» همزمان با ۱۲تیر، سالروز سقوط هواپیمای مسافربری ایران به‌وسیله ناوگان آمریکا، در تبریز برگزار می‌شود. به‌گزارش «ایرنا»، آقای علی محرمی، روز شنبه در گفت‌و‌گو با خبرنگاران افزود: این جشنواره در دو بخش گروه‌نوازی و آثار تولیدی برگزار می‌شود و گروه‌های راه‌یافته به مرحله نهایی آن ۱۱ و ۱۲تیر با اجرای زنده و در حضور هیأت‌داوران و تماشاگران باهم رقابت می‌کنند. محرمی ادامه داد: این جشنواره به‌همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی و به‌وسیله انجمن موسیقی استان و با مشارکت معاونت فرهنگی هنری سپاه عاشورا، سازمان بسیج هنرمندان، صداوسیما و حوزه هنری آذربایجان‌شرقی به‌مدت سه روز برگزار می‌شود. وی با اشاره به حادثه سقوط هواپیمای مسافربری ایران به‌وسیله ناوگان آمریکا گفت: این حادثه لکه ننگی است که درکنار دیگر جنایات آمریکا به‌خوبی بی‌صداقتی مقام‌های این کشور را درزمینه حقوق بشر نشان می‌دهد و براین‌اساس، زمانبندی این جشنواره طوری تنظیم شده تا در سالروز این حادثه برگزار شود. محرمی یادآوری کرد: سوژه‌ها و تحقیقات زیادی وجود دارد که جنایات آمریکا را ثابت کرده و می‌تواند دستمایه تولید آثار هنری برای افشاکردن این جنایت‌ها باشد؛ از‌این‌رو، هنرمندان عرصه‌های مختلف، به‌ویژه موسیقی، می‌توانند آثاری ماندگار و تأثیرگذار تولید کنند.

نمایشگاه گروهی  
بدون عنوان ۹۸ برگزار می‌شود
نمایشگاه بدون عنوان ۹۸ را گروه هنری کیانا در گالری خانه عکاسان جوان برگزار می‌کند. براساس این گزارش، در این نمایشگاه خانم‌ها لیلا سرافرازی، نازنین یزدان‌دوست، مریم مؤمنی موگوئی، ملینا قائمی، مینا صادق‌زاده، پرستو حسنی، سارا عزیزی، نسرین میرابی، سپیده قنبری، ثمین سعدوندی، یگانه صفری، مریم مدنیان، شراره امینی و کیانا علیرضایی و آقایان علیرضا رواقی، داود رازیان، علی مهردادنیا، کیومرث پشابادی، امیر ناصرخانی، احسان درستی، امیرحسین حیاتی، رحیم کبیرصابر، فرامرز بهشتی و حسام حاجی‌پور با نمایش آثار خود در دو بخش نقاشی و عکاسی حضور پیدا می‌کنند. گفتنی است این نمایشگاه از ۳۱خرداد تا ۶تیر از ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری خانه عکاسان جوان به نشانی میدان هفت‌تیر، روبه‌روی مسجدالجواد، جنب هتل مروارید، خیابان لطفی، سمت راست نرسیده به تقاطع مشاهیر، پلاک ۳۹ دایر و ورود برای عموم آزاد است.

رقابت گروه‌های موسیقی کودک‌ونوجوان در جایزه «نوای خرّم»
مراسم افتتاحیه ششمین جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم) پنجشنبه ۶تیر با اجرای گروه‌های برگزیده دوره پنجم در فرهنگسرای ارسباران تهران برگزار می‌شود. به‌گزارش روابط‌عمومی جشنواره موسیقی نوای خرّم، در پنجمین دوره جشنواره و جایزه همایون خرّم، ۱۵۲۴ هنرمند کودک‌ونوجوان ۴ تا ۱۸ساله از ۲۷ استان کشور در قالب ۶۲۰ اجرای فردی یا گروهی آثار خود را ارائه دادند. جشنواره و جایزه همایون خرّم ازجمله رویدادهای معتبر حوزه موسیقی در بخش خصوصی است که در سال‌های اخیر، مؤسسه فرهنگی هنری «راد نواندیش» با مدیریت بردیا صدرنوری آن را با حمایت خانواده مرحوم همایون خرّم، آهنگساز فقید موسیقی ایرانی و با هدف ارتقای سطح هنری و موسیقایی و استفاده از نمونه‌ها و الگوهای موجود در هنر ایرانی برای هنرمندان گروه سنی زیر ۱۸ سال برگزار می‌کند. نوازندگان تمامی سازها، خوانندگان و گروه‌های موسیقی کودک‌ونوجوان داوطلب (کمتر از ۱۸ سال) می‌توانند با اجرای یکی از تصانیف یا قطعات بی‌کلام استادان موسیقی ایران که به‌شکل رسمی عرضه شده، به‌صورت تک‌خوانی، تک‌نوازی، همخوانی، همنوازی و گروه‌نوازی در این جشنواره شرکت کنند.
 
 

captcha
شماره‌های پیشین