sobhe-no.ir
731
سه شنبه، ۰۴ تیر ۱۳۹۸
12

خبر

دبیرشورای‌جشنواره‌های‌سازمان‌سینمایی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» تاکید کرد

مقابله‌باآفت‌«جشنواره‌زدگی»

اخیرا شورای جشنواره‌های سازمان سینمایی با معرفی اعضا تشکیل جلسه داد. این شورا عنوانی کلی و البته مهم دارد؛ به‌همین‌دلیل، می‌طلبد با آن بیشتر آشنا شویم.

صبح نو

دبیرشورای‌جشنواره‌های‌سازمان‌سینمایی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» تاکید کرد

مقابله‌باآفت‌«جشنواره‌زدگی»

اخیرا شورای جشنواره‌های سازمان سینمایی با معرفی اعضا تشکیل جلسه داد. این شورا عنوانی کلی و البته مهم دارد؛ به‌همین‌دلیل، می‌طلبد با آن بیشتر آشنا شویم.

سازمان امور سینمایی و سمعی-بصری، در اولین جلسه شورا که با حضور آقایان سیدروح‌الله حسینی، علیرضا رضاداد، محمود اربابی، حسین ربانی، مسعود نجفی، جلیل اکبری‌صحت، محسن حدادی، مهرزاد دانش و بابک رضایی هفته گذشته در محل دفتر جشنواره‌ها و همکاری‌های بین‌المللی برگزار شد، پس از اهدای احکام اعضا، حاضران دیدگاه‌های خود درباره موضوعات و اقدامات مهمی را بیان کردند که در شورا و درزمینه جشنواره‌ها باید مدنظر قرار گیرند و مواردی را تصویب کردند. درابتدای این گزارش، مصوبات این شورا را مرور و سپس با سیدروح‌الله حسینی، دبیر این شورا، گفت‌وگو کرده‌ایم.

قول‌هاوقرارها
1- نظر به اهمیت رویدادهای فرهنگی و به‌طورخاص جشنواره‌های سینمایی در تأثیرگذاری بر فضای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کشور و نیز حجم فراوان تولیدات سمعی-بصری در ایران و ظرفیت محدود فضاها و امکانات توزیع و نمایش در کشور، رویکرد اصلی و محوری دفتر در حوزه جشنواره‌ها، رویدادسازی، توسعه و مدیریت رویدادهای تخصصی و موضوعی، تمرکززدایی از رویدادها و گسترانیدن آن‌ها در نقاط مختلف، منطبق بر«شعارِ ایران تهران نیست» و تمرکز بر نقش پیشرانی رویدادها در تعریف سپهر سینمایی و توسعه فرهنگی کشور قرار گیرد. این هدفی است که مستلزم تهیه و تدوین اطلس سینمایی کشور در موضوع جشنواره‌ها با نگاهی فراجناحی و هدف استعدادیابی و اصلاح خرده‌فرهنگ‌های غلط در جامعه خواهد بود.
2- به‌منظور برنامه‌ریزی برای تحقق بند بالا، اقداماتی ازجمله برگزاری نشست‌ها و جلسات گفت‌وگو با دبیران جشنواره‌ها و اخذ پیشنهادها و انتظارهای آن‌ها، مطالعه پراکندگی جشنواره‌ها در کشور، سطح‌بندی آن‌ها، ایجاد فهم و برداشت مشترک در تعاریف، به‌ویژه در رابطه میان دولت و سایر مخاطبان از یک سو و صنوف سینمایی و جشنواره‌ها از سوی دیگر، شناسایی نیازهایی که خارج از تفکر و مواضع دولت‌ها در جامعه وجود دارد و در قالب جشنواره‌ها تأمین‌شدنی است، تدوین پیوست رسانه‌ای جشنواره‌ها با هدف کاهش آسیب‌ها و حواشی احتمالی، ایجاد شفافیت در سیاست‌های اعلامی با هدف حذف رانت‌های اطلاعاتی و احصای ظرفیت‌های موجود برای رویدادسازی، در دستورکار قرار گیرد.
3- درباره تأکید رییس سازمان مبنی بر تهیه و انتشار ضوابط و مقررات اعطا یا لغو مجوز و حمایت‌های مالی از جشنواره‌ها تا پایان خرداد، مقرر شد پیش‌نویسی با هدف اخذ دیدگاه‌های کارشناسی خارج از سازمان تا پایان خرداد تهیه و پس از هماهنگی‌های لازم با معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی منتشر شود.
4- تا زمان تهیه، تدوین و تصویب فرایندهای جدید، اقدامات دفتر در موضوع جشنواره‌ها، مطابق با رویه معمول انجام و درباره جشنواره‌های پیش ‌رو که متقاضی دریافت مجوز و حمایت هستند، نظر شورا اخذ شود.
5- آیین‌نامه داخلی شورا و پیشنهادی از دفتر دراختیار اعضا قرار گیرد و تا جلسه بعدی نهایی شود.
6- جلسات شورا هر دو هفته یک‌بار روزهای سه‌شنبه رأس ساعت ۱۵ در محل دفتر جشنواره‌ها و همکاری‌های بین‌المللی سازمان امور سینمایی تشکیل شود.

شورازدگی‌وجوددارداما...
حالا و پس از مرور مصوبات این شورا، برای آشنایی بیشتر با اهداف و چشم‌اندازهای شورای جشنواره‌های سازمان سینمایی با سیدروح‌الله حسینی، مدیرکل دفتر جشنواره‌ها و همکاری‌های بین‌المللی سازمان سینمایی و دبیر این شورا گفت‌وگویی کرده‌ایم که درادامه می‌خوانید.

شورای جشنواره‌های سازمان سینمایی با چه اهداف و چشم‌اندازی تشکیل شده است؟
همان‌گونه که در حکم اعضای شورا آمده، برای تبیین و تدوین ضوابط و آیین‌نامه‌های نحوه نظارت و حمایت از جشنواره‌های سینمایی و به‌طورویژه ممانعت از آفت جشنواره‌زدگی، این شورا تشکیل شده است. درواقع، امیدواریم بتوانیم در این شورا سه محور مهم و اساسی را در ارتباط با جشنواره‌ها و در کل مجامع سینمایی پیش ببریم: ۱. سامان‌دهی جشنواره‌ها براساس ضرورت و اهمیت برگزاری آن‌ها ۲. استانداردسازی روش‌ها و فرایندهای نظارت و ارزیابی کارکرد و عملکرد جشنواره‌ها ۳. ضابطه‌مندکردن شکل و میزان حمایت‌های سازمان از جشنواره‌ها.

اعضای این شورا بر چه مبنایی انتخاب شده‌اند؟
شاید بهتر باشد این سوال را آقای دکتر انتظامی پاسخ بدهند؛ ولی به‌نظرم آنچه در انتخاب اعضای این شورا اهمیت دارد، مجموعه‌ای از مؤلفه‌های متنوعی ازجمله تجربه و سابقه کاری و حرفه‌ای در برگزاری جشنواره‌ها، دانش و مطالعات کاربردی در حوزه سینما و تخصص و کار حرفه‌ای درزمینه رسانه بوده است. به‌نظر من، این مؤلفه‌ها درکنارهم اگر به‌درستی و به‌شکلی هم‌افزا به‌کار گرفته شوند، می‌توانند اهدافی را محقق سازند که در سوال پیشین به آن پاسخ دادم.
شوراهای زیادی در عرصه فرهنگ وجود دارند که نقش بسیاری از آن‌ها صرفا گزارش کار به مقام‌های بالاتر است و نه چیز بیشتر. این شورا چه راهکارهایی در نظر دارد که عملیاتی باشد؟
بله، متأسفانه ما با آفتی به‌نام «شورازدگی» هم دست‌به‌گریبان هستیم؛ ولی این بدان‌معنا نیست که کار شورایی بی‌فایده یا بی‌ثمر است. همه‌چیز بستگی به روش ما در تعریف، تدقیق و پیشبرد اهداف دارد. متأسفانه ما در مجموع و در سایر حوزه‌های اجرایی، با فقدان روش مواجهیم و اینکه شوراها عموما به خروجی‌های ملموس و عملیاتی منجر نمی‌شوند، یکی از دلایل مهمش همین نقیصه است. در شورای جشنواره‌ها، تصمیم گرفته‌ایم صورت‌جلسات و تصمیم‌های خود را به‌شیوه‌ای منظم و روشمند منتشر کنیم. شاید این تعهد درمقابل افکار عمومی و رسانه‌ها که عموما مطالبات و مراقبتی متفاوت از مقام‌های بالاتر دارند، کمکی باشد به ما برای حرکت به‌سمت تحقق عینی و ملموس اهداف.

ظاهرا به موضوع شفافیت توجه زیادی می‌کنید. درزمینه گزارش کار و اطلاع‌رسانی چه برنامه‌هایی دارید؟
عرض کردم تمام تلاش خود را خواهیم کرد که تصمیم‌های اتخاذشده را به اطلاع کارشناسان و رسانه‌ها و افکار عمومی برسانیم.

کارویژه این شورا چیست؟ اولویت آن در شرایط فعلی چیست؟
اولویت این شورا بستگی به اولویت رویدادهای سینمایی و نقش آن‌ها در تکاپو و حیات سینما دارد. اگر می‌پذیریم جشنواره‌ها، نشست‌ها، همایش‌ها، بزرگداشت‌ها و مجامعی از‌این‌دست نقشی مؤثر و عیان در زندگی سینما در ایران و جهان ایفا می‌کند، پس خودبه‌خود پذیرفته‌ایم به سامان و شیوه‌ها و استانداردهای برگزاری آن‌ها هم باید فکر کنیم و اقدامی انجام دهیم.

گستره حقوقی و عملیاتی مصوبات این شورا 
تا کجاست؟
در سازمان امور سینمایی، مجوز جشنواره‌ها و مجامع سینمایی مطابق با آیین‌نامه‌ای انجام می‌گیرد که آخرین نسخه مصوب آن به سال 1393 بازمی‌گردد. این آیین‌نامه وظیفه صدور مجوز و نظارت بر برگزاری این رویدادها را به دفتر امور جشنواره‌ها و همکاری‌های بین‌الملل سازمان محول کرده است و شورایی هم که اخیرا تشکیل شده، قرار است در‌این‌زمینه کمک کند.
 

captcha
شماره‌های پیشین