sobhe-no.ir
731
سه شنبه، ۰۴ تیر ۱۳۹۸
10

پایان روزهای سیاه طلای سفید

«صبح‌نو» از جداکردن اتباع از دانش‌آموزان ایرانی در مدارس گزارش می‌دهد

ممنوعیت تبعیض

روز گذشته، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌و‌پرورش خبر ممنوعیت جداسازی دانش‌آموزان اتباع از دانش‌آموزان ایرانی در مدارس را اعلام کرد. اجرای این شیوه‌نامه‌ شکاف اجتماعی و تبعیض‌های نژادی را از بین می‌برد؛ اما به‌نظر می‌رسد این ابلاغیه به‌تنهایی کافی نیست و برای برون‌رفت از هرگونه تبعیض در جامعه، ‌به فرهنگ‌سازی در سطح کلان نیازمندیم.

صبح نو

«صبح‌نو» از جداکردن اتباع از دانش‌آموزان ایرانی در مدارس گزارش می‌دهد

ممنوعیت تبعیض

روز گذشته، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌و‌پرورش خبر ممنوعیت جداسازی دانش‌آموزان اتباع از دانش‌آموزان ایرانی در مدارس را اعلام کرد. اجرای این شیوه‌نامه‌ شکاف اجتماعی و تبعیض‌های نژادی را از بین می‌برد؛ اما به‌نظر می‌رسد این ابلاغیه به‌تنهایی کافی نیست و برای برون‌رفت از هرگونه تبعیض در جامعه، ‌به فرهنگ‌سازی در سطح کلان نیازمندیم.

کشور ایران پذیرای بیش از سه‌میلیون نفر اتباع افغانستانی است؛ اتباعی که در دو دهه اخیر، جای خود را در بین مردم ایران بازکرده و با وجود تمام بحران‌های اقتصادی، همچنان ایران را به وطن خود ترجیح داده و خاک کشورمان را ترک نکرده‌اند. جمهوری اسلامی ایران نیز همواره به‌دنبال رفع مشکلات معیشتی و اجتماعی این اتباع بوده و سعی کرده از بروز هرگونه شکاف‌های اجتماعی و تبعیض نژادی جلوگیری کند. 
 مشکلات تحصیلی همواره یکی از مسائل و دغدغه‌های مهم این اتباع محسوب می‌شود. افرادی که به‌دلیل ورود غیرقانونی به ایران، هیچ‌گاه مدارک و مجوزهای لازم را برای زندگی شهروندی دریافت نکرده‌اند، از جمله کسانی هستند که برای ثبت‌نام فرزندانشان در مدارس کشور با مشکل مواجه بوده‌اند. بااین‌حال، سرانجام در سال 94 رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) در تصمیمی بزرگ و تاریخی دستور دادند همه کودکان افغانستانی، چه آن‌ها که مدارک قانونی حضور در ایران را دارند و چه آن‌ها که این مدارک قانونی را ندارند، باید در مدارس دولتی ثبت‌نام شوند.
به‌دنبال این تصمیم مدارس زیادی در مناطق مختلف کشور برای اتباع افغان ایجاد شد و آن‌ها در مدارس خود مشغول تحصیل شدند. البته، آموزش‌و‌پرورش در همان زمان نیز اعلام کرد اعتقادی به جداسازی دانش‌آموزان ایرانی از افغانستانی ندارد. با‌این‌حال، در برخی استان‌ها که حضور اتباع افغانستانی در آن پررنگ‌تر است، آن‌ها در مدارس مختص به خود درس 
می‌خوانند.
 جداسازی ممنوع شد
حالا پس از چهار سال تلاش بی وقفه، روز گذشته خانم رضوان حکیم‌زاده، معاون آموزشی ابتدایی آموزش‌و‌پرورش، از برطرف‌شدن مشکلات مربوط به ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع در مدارس کشور خبر داد و گفت: «می‌توانم این خبر خوشحال‌کننده را بدهم که با پیگیری‌ها و تلاش‌های مرکز بین‌الملل آموزش‌و‌پرورش، مشکلات گذشته درزمینه پذیرفته‌نشدن فرزندان اتباع برای تحصیل رفع می‌شود. دراین‌باره دستورالعملی تصویب و به مدارس ابلاغ شد که امسال برای ثبت‌نام اتباع خارجی، کمترین مشکلی وجود نداشته باشد».
در این مدت فرهنگ‌سازی‌های زیادی شده تا حضور دانش‌آموزان اتباع افغانستان در مدارس با مشکلات و تبعیض‌های نژادی همراه نباشد که آموزش‌و‌پرورش نیز در‌این‌زمینه موفق عمل کرده است. به‌دنبال همین موضوع، معاون آموزشی ابتدایی آموزش‌و‌پرورش اعلام کرده است: «در شیوه‌نامه‌ ارسال‌شده‌ به کل مدارس ذکر شده که هیچ‌گونه تبعیضی بین اتباع خارجی و ایرانی در فضای آموزشی نباید وجود داشته باشد. این دانش‌آموزان می‌توانند در تمام مسابقات فرهنگی هنری، اردوها و... 
شرکت کنند».
در گام نخست، آموزش‌و‌پرورش در این سال‌ها سعی کرده برای پوشش تحصیلی تمام دانش‌آموزان ایرانی و غیرایرانی را میسر سازد. گام مهم بعدی، نهادینه‌کردن تربیت عاری از تبعیض کودکان و نوجوانان در محیط کشورمان بود که تا حدودی در آن موفق عمل کرده‌اند. با‌این‌حال، معمولا آنچه به‌عنوان دستورالعمل ابلاغ می‌شود، لزوما اجرا نمی‌شود و حتی در حوزه کودکان استثنایی آموزش‌پذیر که می‌توانند در مدارس عادی تحصیل کنند، گهگاه پذیرفته‌نشدن این دانش‌آموزان به‌وسیله مدیر مدرسه یا والدین دیگر کودکان را شاهد هستیم. به‌همین‌دلیل، فرهنگ‌سازی برای کنارهم قرارگرفتن این دانش‌آموزان 
زمانبر است.
در این زمان، آموزش‌و‌پرورش باید علاوه‌بر تلاش برای دسترسی همه دانش‌آموزان به حق آموزش، به‌دنبال رفع هرگونه تبعیض باشند؛ خواه این دانش‌آموزان کودکانی استثنایی باشند، خواه اتباع افغانستانی. درهرصورت باید این نگاه ایجاد شود که همه آن‌ها می‌توانند کنار یکدیگر از امکانات آموزشی استفاده کنند؛ اگرچه فرهنگ‌سازی این موضوع در کشورهای کمتر توسعه‌یافته بیشتر طول می‌کشد.

راه برون‌رفت از هرگونه تبعیض چیست؟
آقای مهدی بهلولی، کارشناس آموزشی، درباره نحوه این فرهنگ‌سازی به خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: «در سطح جامعه، باید فرهنگ‌سازی کلانی رخ دهد. فرهنگ‌سازی فقط وظیفه آموزش‌و‌پرورش نیست و نقش رسانه‌ها در‌ آن بسیار پررنگ است. 
اینکه رسانه بتواند فیلم‌ها و کارهای ارزشمندی تولید کند که از نگاه فردی که موردتبعیض قرار گرفته، وقایع را به‌تصویر بکشد، می‌تواند نگرش‌ها را تغییر دهد. دین اسلام نیز همیشه بر برابری آدم‌ها و پرهیز از هرگونه فرهنگ نژادپرستانه تأکید کرده و اگر به نگاه‌های تبعیض‌آمیز متهم شویم، به دور از مبانی انسانی و دینی‌مان است».
وی ادامه داد: «تا دلتان بخواهد دانشجوی دکترای مهاجر افغان در دانشگاه‌های کشور تحصیل می‌کنند و تا دلتان بخواهد شاعر و نویسنده درجه‌یک افغانستانی داریم. اگر مردم ما درباره تاریخ و فرهنگ افغانستان تحقیق و مطالعه کنند، نگاه‌شان به جامعه و مردم این کشور تغییر خواهد کرد».
 این کارشناس آموزشی گفت: «جامعه ما باید بداند هرگونه طرد افراد از جامعه به بزهکاری می‌انجامد. شاید اگر خیلی زودتر به فکر رفع شکاف‌های اجتماعی اینچنینی بودیم، امروز با آسیب‌های کمتری در جامعه مواجه می‌شدیم. باید این فرهنگ جا بیفتد که ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که فقط با کسانی شبیه خودمان در تعامل نیستیم. جامعه را افراد مختلفی تشکیل می‌دهند. افراد معلول، باهوش، فقیر، غنی و مردمی با فرهنگ‌ها و قومیت‌های گوناگون بدنه هر جامعه را تشکیل می‌دهند. اگر قرار باشد فرزندان‌مان زندگی سالمی در جامعه داشته باشند، باید از ابتدا از این جداسازی‌ها فاصله بگیریم».
به‌نظر می‌رسد با این ابلاغیه وزارت آموزش‌و‌پرورش، به‌زودی یکی از مهم‌ترین موانع رشد و پرورش جامعه مهاجر در ایران برداشته شود. مدارس ایرانی از‌این‌پس از دانش‌آموزان مهاجر افغانستانی استقبال می‌کنند و سال تحصیلی جدید سال شیرینی برای همه مهاجران افغانستانی خواهد بود.

captcha
شماره‌های پیشین