sobhe-no.ir
730
دوشنبه، ۰۳ تیر ۱۳۹۸
8
نگاهی به آشفته بازار اجاره بها در كشور

فصل اندوه خوش‌نشین‌ها

قدیم به مستاجران خوش‌نشین می‌گفتند. لابد آن زمان صاحب خانه بودن درد و عذاب بیشتری داشت. شاید در آن روزگار مستاجران حاضر بودند اندك بار و بنه‌شان روی كول‌شان باشد اما بهترین خانه‌‌ها را انتخاب كنند و به خوش‌اخلاق‌ترین صاحبخانه، كمترین اجاره‌بها را بپردازند. اما حالا اجاره‌نشینی توام با هزار جور سختی و رنج است. هرسال غیر از تورم، با هر بالا و پایین شدن قیمت طلا و سكه و ارز، قلب مستاجران نیز تكان می‌خورد كه امسال قرار است صاحب‌خانه چقدر روی پول اجاره بگذارد.تابستان فصل جابه‌جایی است كه معمولا خانواده‌ها باتوجه به تعطیلی مدارس یا به ساز صاحبخانه می‌چرخند و اجاره را بالا می‌برند یا به جبر روزگار مجبور به كوچ به خانه‌ای ارزان‌تر یا كوچكتر یا محله‌ای دیگر می‌شوند. متاسفانه در این میان هیچ نظارتی وجود ندارد و همه‌چیز به انصاف و مروت موجر منتهی‌ می‌شود.مروری كرده‌ایم بر آخرین آمار قیمت ملك و آخرین وضعیت اجاره‌بها در كشور.

سال‌هاست مستأجرم و می‌دانم مستأجران چه می‌کشند!

یادداشت رسول نجفیان بازیگر پیشکسوت

صبح نو

سال‌هاست مستأجرم و می‌دانم مستأجران چه می‌کشند!

یادداشت رسول نجفیان بازیگر پیشکسوت

خودم مستاجرم و اجاره بهای سنگینی پرداخت می‌کنم و درک می‌کنم که واقعا اجاره بهای مسکن معضلی بزرگ است و موافقم که این موضوع دغدغه بسیاری از مردم است و مقامات دولتی باید نظارتی دقیق بر این مسأله داشته باشند و جلوی سوداگری‌ها را بگیرند. در کنار مسوولین مملکتی لازم است که خود مردم هم به داد هم برسند یعنی آنها که نیاز مادی ندارند لااقل کرایه خانه را افزایش ندهند و البته مدیران هم می‌توانند مشوق‌هایی را برای آنهایی که اجاره خانه‌ها را افزایش نمی‌دهند داشته باشند و فی‌المثل در دریافت عوارض یا صدور قبوض آب و برق و گاز به صاحبخانه‌های باوجدان تخفیف دهند.
قطعا تولیدات برنامه‌هایی که ضرورت‌های جامعه، خواسته‌ها و نیازهایشان را متجلی سازند می‌تواند خیلی موثر باشد. لازم نیست همه چیز شعاری و گل درشت باشد بلکه باید از طریق تولیدات واقعگرا به مخاطبان آموزش داد. درحال حاضر دغدغه مهم آنهایی که مستاجر هستند، این است که بخش عظیمی از درآمدشان برای اجاره منزل هزینه می‌شود و این خیلی سخت و غم‌انگیز است چون برای چیزی باید پول هنگفت دهند که در مالکیتش هیچ سهمی ندارند. 
خودم هم سال‌هاست گرفتار چنین قضیه‌ای هستم چون بچه پایین تهران و محله 
حسن آبادم و سالیان سال است که مستاجرم و این مساله را به‌خوبی و با تمام وجودم درک می‌کنم که مستأجران در این روزگار چه می‌کشند. امیدوارم نوعدوستی بین مردمان گسترش یابد. خداوند تنمان را سالم نگه دارد که بتوانیم این روزگار را بگذرانیم. از عموم هموطنانی که صاحبخانه‌اند می‌خواهم فقط اندکی خود را بجای مستأجران بگذارند و سپس به فکر افزایش کرایه خانه باشند.

captcha
شماره‌های پیشین