sobhe-no.ir
730
دوشنبه، ۰۳ تیر ۱۳۹۸
5
انتخابات مجدد شهرداری استانبول بازهم با رقابت نزدیک برگزار شد | قهرمان‌پور: ابطال انتخابات قبلی استانبول باعث کاهش آرای حزب حاکم شد

تلاش غرب برای دورکردن ترکیه از اسلام‌گرایی

به‌دنبال جنجال‌های بسیار بر سر پیروزی نامزد حزب اپوزیسیون جمهوری‌خواه خلق ترکیه در انتخابات شهرداری استانبول و لغو این انتخابات در فروردین، انتخابات مجدد شهرداری استانبول صبح دیروز شنبه برگزار شد؛ انتخاباتی که بازهم رقابت نزدیک دو حزب رقیب «بینالی ایلدیریم»، نامزد حزب حاکم عدالت و توسعه و «اکرم امام‌اوغلو»، نامزد حزب اپوزیسیون جمهوری‌خواه خلق را شاهد بود.

رییس شورای روابط خارجی از گام‌های جدید ایران پس از اولتیماتوم 60 روزه خبر داد

خرازی: حرف‌های انگلیسی‌ها تکراری بود

صبح نو

رییس شورای روابط خارجی از گام‌های جدید ایران پس از اولتیماتوم 60 روزه خبر داد

خرازی: حرف‌های انگلیسی‌ها تکراری بود

 ایران زمان مرحله دوم تعلیق بخشی از تعهدات هسته‌ای خود را 16 تیرماه اعلام کرده و حال دو هفته سرنوشت ساز در انتظار اروپاست. باید دید آیا اروپا صرفاً وعده می‌دهد یا گام‌های عملی خود را برای نجات برجام تا مهلت تعیین شده برمی‌دارد.
روز گذشته کمال خرازی، رییس شورای راهبردی روابط خارجی در حاشیه دیدار با «اندرو موریسون» معاون وزیر خارجه انگلیس در امور خاورمیانه درباره اقدامات ایران پس از پایان مهلت ۶۰ روزه اظهار داشت: پس از ۶۰ روز گام‌های بعدی برداشته می‌شود و مسوولان ایرانی در تصمیم خود جدی هستند. در برجام سه کشور اروپایی اقدام جدی انجام ندادند، بنابراین ایران هم براساس متن برجام برخی از تعهدات خود را کاهش می‌دهد.
پیش از این بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفته بود گام دوم ایران در تعلیق تعهدات هسته‌ای زمان بر نیست و ظرف یکی دو روز قابل اجراست. خرازی در جمع خبرنگاران گفت: موریسون در دیدار خود اعلام کرده که به زودی اینستکس اجرایی می‌شود و لندن از برجام حمایت می‌کند، اما ما مشکلات خود را با آمریکا داریم که این‌ها حرف‌های تکراری است.
خرازی این را هم تاکید کرد که: اروپایی‌ها باید منابعی را در اینستکس قرار دهند که امکان داد و ستد بین ایران و اروپا ایجاد شود.
موریسون دومین دیپلمات انگلیسی است که بعد از اعلام تصمیم ایران در توقف برخی تعهدات برجامی در 18 اردیبهشت ماه سال جاری و در یکمین سالگرد خروج آمریکا از برجام به تهران سفر می‌کند. پیش از او «ریچارد مور» مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه انگلیس و مذاکره‌کننده برجام آن کشور در 19 اردیبهشت ماه به تهران آمده بود و با سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. 
اما همانگونه که عراقچی پیش از این تاکید کرده بود، امروز دیگر زمان گفت‌وگو، مذاکره و دیپلماسی نیست چرا که ایران 12 سال است که درباره برنامه هسته‌ای خود مذاکره کرده و حال بعد از توافقی که حاصل شده نوبت عمل کردن به تعهدات است. همچنانکه ایران به تعهداتش عمل کرده و تاکنون نیز 14 بار آژانس بین‌المللی هسته‌ای پایبندی ایران به برجام را تأیید کرده است. 
تحرکات دیپلماتیک اروپایی در روزهای منتهی به پایان ضرب‌الاجل در حالی صورت می‌گیرد که خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه 29 خرداد ماه عنوان کرد که وزیران خارجه سه کشور اروپایی عضو برجام (آلمان، فرانسه و انگلیس) در راستای تلاش برای حفظ توافق هسته‌ای ممکن است به ایران سفر کنند. همچنانکه هایکو ماس، بیستم خرداد ماه در ادامه سفرش به منطقه، توقفی یک روزه در تهران داشت و با ظریف و روحانی دیدار کرد.
این خبرگزاری به نقل از منابع آگاه مدعی شده دولت‌های اروپایی در حال انجام برنامه‌ریزی برای تکاپوهای جدید جهت مجاب کردن ایران به ماندن در توافق هسته‌ای برجام هستند. 
از سوی دیگر، روز چهارشنبه 29 خرداد نیز فرانسوی‌ها از سفر «امانوئل بُن» مشاور دیپلماتیک «ماکرون» رییس جمهور فرانسه به تهران خبر دادند و «رویترز» چهارشنبه شب به نقل از کاخ الیزه گزارش داد که «امانوئل بُن» مشاور دیپلماتیک رییس‌جمهوری فرانسه در تلاش برای کاهش تنش، راهی تهران شده و یک منبع در دفتر ریاست جمهوری فرانسه نیز در این خصوص بیان کرد: «این مشاور دیپلماتیک روز ۱۹ ژوئن (چهارشنبه 29 خرداد) به ایران سفر کرده... تا گفت‌وگوهای سطح بالا با هدف کمک به کاهش تنش در آن منطقه، انجام دهد.» اما این سفر از سوی ایران اطلاع‌رسانی نشد. 
سفر مشاور دیپلماتیک ماکرون به تهران دو روز بعد از اظهارات «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی مبنی بر اینکه حجم اورانیوم غنی‌شده 3.67 درصد ایران ششم تیر ماه از 300 کیلوگرم عبور خواهد کرد، انجام شد.
علاوه بر انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها،‌ آلمان‌ها نیز در این مدت بیکار ننشستند و درست بعد از 18 روز از سفر «ینس پلوتنر» مدیرکل سیاسی وزارت خارجه آلمان به تهران، «هایکو ماس» وزیر خارجه این کشور در سفری یک روزه (20 خرداد) به تهران، ضمن دیدار با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود با حسن روحانی رییس‌جمهوری نیز دیدار و گفت‌وگو و بار دیگر بر تلاش اروپا برای حفظ برجام تأکید و در عین حال اذعان کرد که منافع اقتصادی ایران از برجام تأمین نشده است. علاوه بر دیپلمات‌های سه کشور اروپایی، در نخستین روز هفته گذشته (شنبه 25 خرداد ماه) «هلگا اشمید» معاون فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه سفرش به منطقه (امارات، عمان و قطر)‌ سفری یک روزه به تهران داشت و با عراقچی دیدار و درباره روند اجرای برجام، اینستکس و تحولات اخیر در منطقه به رایزنی پرداخت. عراقچی پس از این دیدار در گفت‌وگویی با بیان اینکه شاهد اقدام ملموسی از سوی اتحادیه اروپا نبوده‌ایم اعلام کرد که این فرصت 60 روزه به هیچ‌وجه تمدید نمی‌شود و ایران اقدامات بعدی یا همان گام دوم را اجرایی می‌کند، مگر اینکه آن‌ها خواسته‌های ما را تأمین کنند.گفتنی است تحرک و رفت و آمد تنها زمانی مثمرثمر خواهد بود که اروپا اقدامی عملی برای نجات برجام صورت دهد وگرنه بارها از این بیانیه‌ها صادر و سفرهایی هم انجام شده و آنچه ملاک ارزیابی ایران از نحوه برخورد اروپاست، برداشتن گام عملی است نه صدور بیانیه سیاسی و اروپا باید بداند که با تهدید ایران به اعمال تحریم‌ها نجات برجام ممکن نیست. 

captcha
شماره‌های پیشین