sobhe-no.ir
730
دوشنبه، ۰۳ تیر ۱۳۹۸
2
سایش سیاسی میان اصلاح طلبان و دولت این بار خود را در مجادله کلامی میان رییس جمهور ومعاون اولش نشان داد:

قهر و آشتی‌های دنباله دار در دولت

روحانی دو سال و چند ماه است که قید حضور در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام را زده است

سیاست غیبت

حالا دیگر باید به نبود او در مجمع تشخیص مصلحت نظام عادت کنیم؛ به نبود دکترروحانی، رییس‌جمهوری کشورمان. بنابر اظهارات آقای غلامرضا مصباحی‌مقدم، دکترروحانی بعد از درگذشت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، عطای حضور در مجمع را به لقایش بخشیده است. روز گذشته یکی از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس نیز از غیبت رییس‌جمهوری در جلسات مجمع به‌شدت گلایه کرد. رییس دولت تدبیر ید طولایی در غیبت‌کردن دارد؛ نمونه‌اش در دوران ریاست مرحوم هاشمی‌رفسنجانی بر مجمع که چند نوبت قید حضور در جلسات را زد.

صبح نو

سایش سیاسی میان اصلاح طلبان و دولت این بار خود را در مجادله کلامی میان رییس جمهور ومعاون اولش نشان داد:

قهر و آشتی‌های دنباله دار در دولت

روز گذشته سایت انتخاب در گزارشی اختصاصی از درگیری لفظی میان آقای حسن روحانی، رییس جمهوری و اسحاق جهانگیری، معاون اول در جلسه شورای عالی اقتصادی (روزشنبه اول تیرماه) خبر داد. درگیری که به نظر می‌رسد، مشخصا درباره اختلاف نظر درباره ساختار بودجه‌ریزی در کشور و سهم هر دستگاه دولتی از بودجه بوده است. در گزارش سایت انتخاب چنین آمد: « در پی بروز مباحثه‌ای در جلسه‌ای در روز شنبه، روحانی خطاب به جهانگیری می‌گوید که شما و اصلاح‌طلبان به دنبال سرنگونی دولت هستید. جهانگیری، اما در واکنش به این سخنان روحانی، اظهارات تندی بر زبان نمی‌آورد، اما تصمیم به ترک جلسه می‌گیرد، اما لاریجانی از او می‌خواهد جلسه را ترک نکند». 
هر چند خبر انتخاب، از سوی پالیزدار، مشاور معاون اول رییس جمهوری تکذیب شد، اما با نظر دقیق به اظهارات روز گذشته علی ربیعی، سخنگوی دولت می‌توان به وجود برخی اختلافات در دولت پی‌برد. سخنگوی دولت با تکذیب شایعه قهر جهانگیری، این را هم اذعان کرد که «در همه جلسات وجود اختلاف نظر طبیعی است». ربیعی تصریح کرد: «بحث بودجه از حساسیت بالایی برخوردار است و ارتباط مستقیم با معیشت و زندگی مردم دارد و ممکن است دیدگاه‌های افراد متفاوت و حتی متناقض باشد اما برآیند همین مباحث و همین اختلاف نظرهاست که منجر به اتخاذ بهترین تصمیمی میشود که منافع مردم را در پی دارد». ربیعی همچنین در بخش دیگری از اظهارات خود اعلام کرد که جلسه روز یکشنبه (دوم تیرماه) دولت به ریاست جهانگیری بوده است و این عدم حضور رییس جمهوری در جلسه هیات دولت ، شائبه وجود اختلاف میان مردان شماره یک و دو دولت را تقویت می‌کند. 
مسوول و فرمانده اصلی اصلاح ساختار بودجه کشور، محمدباقر نوبخت است. از همان آغازین روزهای فعالیت دولت دوازدهم، وجود اختلاف میان نوبخت و جهانگیری ورد تحلیل رسانه‌ها شد. تحلیلهایی که چهره‌هایی مانند نوبخت و واعظی را در یک جبهه و اسحاق جهانگیری به عنوان نماینده اصلاح‌طلبان در دولت را در جبهه روبه‌رو قرار می‌دادند. اکنون به نظر می‌رسد زخم آن اختلافات، دوباره دهان باز کرده و این بار حول مساله حساس اصلاح ساختار بودجه‌ریزی و سهم هر دستگاه از بودجه حاشیه‌ساز شده است. اختلافات میان جهانگیری و نوبخت و طیف نزدیک به نوبخت، همواره در حدی بوده که باعث شده هرازچندگاهی شائبه استعفای معاون اول رییس جمهوری از دولت بر سر زبان‌ها بیفتد. نمونه‌اش تیرماه سال 97 که اخبار استعفای جهانگیری از دولت قوت و قدرت بیشتری به خود گرفت و حتی عبدالله ناصری فعال اصلاح‌طلب در گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر، به طور ضمنی این خبر را تایید کرد.  
علاوه بر گفته‌های ربیعی، روز گذشته حسام آشنا، مشاور فرهنگی رییس جمهوری در توئیتی معنادار، تلویحا اخبار منتشره اخیر درباره بروز اختلافات در دولت را تایید کرد. او با تاکید بر اینکه «جلسات عالی کشور نه جای بله قربانگویی است و نه جای خطاب و عتاب و نه جای قهر و ناسازگاری» نوشت: «بزرگان کشور در این جلسات، دیدگاه‌های سازمانی مختلف و گاه متعارض را با صراحت تمام مطرح و تبادل نظر را تا رسیدن به بهترین تصمیم برای بهبود زندگی مردم دنبال می‌کنند».

captcha
شماره‌های پیشین