sobhe-no.ir
730
دوشنبه، ۰۳ تیر ۱۳۹۸
1
سایش سیاسی میان اصلاح طلبان و دولت این بار خود را در مجادله کلامی میان رییس جمهور ومعاون اولش نشان داد:

قهر و آشتی‌های دنباله دار در دولت

شواهد جدید به دادگاه ارائه شد

ادعای سنگین برادر مقتول سعادت آباد

سال‌هاست مستأجرم و می‌دانم مستأجران چه می‌کشند!

یادداشت رسول نجفیان بازیگر پیشکسوت

نگاهی به نمایشنامه‌ای عجیب که بارها روی صحنه رفته است

درِ این اتاق را ببندید

«اتاق ورونیکا» این‌بار به کارگردانی خانم مُنا رمضانی روی صحنه رفته است؛ نمایشنامه‌ای که در طول سال‌های اخیر با اقبال بسیاری از کارگردانان تئاتر روبه‌رو بوده و بارها‌و‌بارها گروه‌های مختلف آن را اجرا کرده‌اند. با‌توجه‌به مضمون و محور نمایشنامه، شاید بعد از چندین اجرا هم لازم باشد از خود بپرسیم که ریشه استقبال از این نمایشنامه در کجاست و به چه عواملی بازمی‌گردد؟

رییس شورای روابط خارجی از گام‌های جدید ایران پس از اولتیماتوم 60 روزه خبر داد

خرازی: حرف‌های انگلیسی‌ها تکراری بود

سر مقاله

نقطه عطف

به‌بهانه افزایش تنش‌آفرینی آمریکا در منطقه

چگونه روایت خود را در رسانه‌ها تقویت کنیم

یادداشت سیدآرش وکیلیاندانشجوی دکترای سیاست‌گذاری فرهنگیدر روزهای اخیر، همزمان با تشتت و آشفتگی در تصمیم‌گیری کاخ‌سفید درقبال چگونگی مواجهه با ایران، اندیشکده‌ها، گروه‌ها و رسانه‌های مختلف نیز دچار تفرق و اختلاف‌نظر شده‌اند؛ به‌طوری‌که حتی در یکی از رسانه‌های وابسته به اندیشکده یا گروهی خاص نیز روایات متفاوت و حتی متعارضی درباره تحلیل وضعیت و ارزیابی چگونگی مواجهه با جمهوری اسلامی ‌ایران منتشر می‌شود. رسانه‌های فارسی‌زبان نیز به‌تبع مراجع آمریکایی خود، دچار همین تفرق مواضع هستند. این فرصت خوبی برای کشور است تا روایت خود را در محیط رسانه‌ای جهان و دست‌کم برای فارسی‌زبانان تقویت کند. بااین‌حال، نخست باید روایت‌های مختلف را بررسی و شناسایی کرد تا بتوان براساس آن تعیین موضع کرد.

درباره سرنگونی شاهین جهانی اقبال آمریکا

یادداشت دکتر شهاب اسفندیاریعضو هیات علمی دانشگاه

اخوان‌فرد در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: آمریکا به حداقل آداب بین‌المللی مقید نیست

گام حقوقی جدی ایران علیه تجاوز آمریکا

سرنگون‌شدن پهپاد جاسوسی آمریکا به‌وسیله نیروی هوافضای سپاه پاسداران از منظر حقوق بین‌الملل بررسی و ارزیابی شدنی است؛ از این منظر که جمهوری اسلامی ایران برخلاف دعاوی و تبلیغات کذب رسانه‌های غربی، نه متجاوز، بلکه صرفا مدافع فضای سرزمینی خود بوده است. ایران برای دفاع از حقوق حقه خود در نظام بین‌الملل، مشغول تدوین اقدامات قضایی و حقوقی علیه آمریکاست؛ اقدامی که هرچند نمی‌تواند ضمانت اجرایی آنچنانی داشته باشد، قطعا می‌تواند موجب روشنگری افکار عمومی جهانی درباره خوی تجاوزکارانه ایالات متحده شود.

با وجود افزایش تنش‌های منطقه‌ای، دلار همچنان در کانال 12 هزارتومان است

ثبات در بازار ارز

ارز و نوسانات آن امروز به یکی از مهم‌ترین متغیرهای اقتصادی تبدیل شده تا جایی که در طول حدود 18 ماه گذشته، با هر تحول داخلی و منطقه‌ای تحت تأثیر قرار می‌گرفت. اما با سیاست‌های کنترلی بانک مرکزی حتی با وجود افزایش تنش میان ایران و آمریکا دلار همچنان در کانال 12 هزار تومان ثابت مانده است.

صبح نو

سر مقاله

نقطه عطف

با وجود گذشت حدود 10 روز از دیدار نخست وزیر ژاپن به‌عنوان فرستاده ویژه دولت آمریکا به تهران، هنوز تحلیل‌ها درباب این دیدار مهم، در جریان است و اتفاق‌های متفاوت در حاشیه شمالی، جنوبی، شرقی و غربی خلیج فارس، از اهمیت آن نکاسته. ایران از هزاران سال قبل، دارای حکومت بوده و مشخصا در عصر جدید (پس از افشاریه و زندیه)، با مدرنیته رودررو شده است. از همان ابتدا تا طلیعه انقلاب اسلامی، هیچ مذاکره یا رویارویی‌ای در تاریخ نداریم که ایران در آن توانسته باشد در برابر فشار و هیمنه ابرقدرتی جهانی، سر بلند کرده و نه تنها مقابله کند، بلکه او را به هیچ گرفته و شایسته مبادله هیچ چیزی بداند. به تاریخ جنگ‌های ایران و روس نگاه کنید؛ ذلت حکومت شاهنشاهی را ببینید. در قضیه تصرف و محاصره هرات، زوال قدرت پادشاه وقت را که به توپ ترکیدنی، بخش شرقی کشور را به انگلیسی‌ها داد، به خاطر آورید. در دوره پهلوی‌ها، وضع از این هم بدتر بود؛ رضاخان قلدر، با مجرد ورود نیروی متخاصم، کشور را رها کرد و به جنوب گریخت و بعد به تبعید انگلیسی‌ها رفت؛ پسرش در تهران بود و اصلا نمی‌دانست که روزولت و استالین و چرچیل کی آمده‌اند و چه می‌خواهند بکنند و کجا هستند؛ بعدترش بحرین را به لطایف‌الحیلی فروخت و نفت ملی را هم. این گزاره‌های تاریخی بسیار است؛ اما به گفت‌وگوی رهبری ایران با فرستاده ابرقدرت تنهای جهان تأمل کنید؛ جایی که جمهوری اسلامی حتی پیام ترامپ را شایسته پاسخ نمی‌داند. تاریخ را باید از نو نوشت و این نقطه عطف را برای همه تعریف کرد.
 

captcha
شماره‌های پیشین