sobhe-no.ir
728
شنبه، ۰۱ تیر ۱۳۹۸
1
سوت پایان نزاع بر سر ارز 4200تومانی به‌صدا درآمد

کالاهای اساسی، همچنان بر پاشنه ارز ترجیحی

بعد از انتقاد‌های کارشناسان اقتصادی از نامطلوب‌بودن اثرهای «ارز جهانگیری»،‌ سناریوهایی برای حیات و ممات دلار۴۲۰۰تومانی در دستورکار دولت قرار گرفت؛ اما روز گذشته، سخنگوی جدید دولت از تصمیم قطعی و نهایی دولت برادامه اختصاص ارز ترجیحی به کالاهای اساسی خبر داد.

حجت الاسلام حاج علی اکبری، خطیب جمعه تهران مطرح کرد

حجاب، آزادکننده سرمایه‌های انسانی

خطیب نمازجمعه تهران گفت: «حجاب و عفاف حکمی پرحکمت، مترقی و ریشه‌دار در همه ادیان، فرازمانی و فرامکانی و فرمان مؤکد الهی است». حجت‌الاسلام محمدجواد حاج‌علی‌اکبری، خطیب نمازجمعه تهران، دیروز در خطبه‌های خود به اهمیت حجاب و عفاف و برنامه‌های دشمن در‌این‌زمینه این‌چنین اشاره کرد: «حجاب و عفاف موضوع مهمی برای خیل عظیمی از جامعه است که در ماه‌های اخیر، برخی هنجارشکن به آن تعرض کرده‌اند و تلاش می‌کنند دربرابر حجاب به‌عنوان حکم الهی و قانون جاری در کشور تخلف کنند».

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه در رونمایی از لاشه پهپاد «گلوبال هاوک» از رهگیری هواپیمای جاسوسی P-8 با 35 سرنشین خبرداد که ایران آن را سرنگون نکرد

خشم شب ایرانی

نخستین ساعات بامداد روز پنجشنبه ۳۰خرداد، یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکا به‌نام «گلوبال هاوک» (Global Hawk) پس از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبه‌روی کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد. این رخداد تاریخی می‌توانست ده‌ها کشته روی دست آمریکایی‌ها بگذارد؛ اما بنابر اظهارات سردار حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، ایران از هدف‌قراردادن هواپیمای جاسوسی دیگری خودداری کرد که همراه گلوبال هایک بود و 35 سرنشین داشت. ساقط‌کردن این پهپاد غول‌پیکر آمریکایی ناخودآگاه ما را به‌یاد «جانور قندهار» یا همان پهپاد «آر کیو 170» انداخت که هشت سال پیش سپاه پاسداران آن را شکار کرد.

سر مقاله

به سود مقاومت

«صبح‌نو» وضعیت نابسامان یکی از پرترددترین معابر شهر را بررسی می‌کند

همسایگی فرهنگ و خطر

چهارراه ولیعصر، شاهراه اصلی مراکز فرهنگی-هنری پایتخت است؛ اما چند سالی است که این مکان پاتوق اراذل و اوباش و دست‌فروشانی شده که این شاه‌راه فرهنگی را به نماد آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی پایتخت بدل کرد‌ه ‌است. به نظر می‌رسد با توجه به گسترش ناامنی و بی‌نظمی‌های موجود در این منطقه و تسری آن به خیابان‌های اطراف، سیاست‌های شهری و انتظامی پایتخت باید هرچه سریع‌تر به سمتی رود که این منطقه که آینه شهر تهران است، بار دیگر هویت فرهنگی-هنری خود را باز یابد.

«صبح‌نو» علت تعدد وزیران آموزش‌و‌پرورش در دهه اخیر را بررسی می‌کند

وزرا برپا، مشکلات برجا

در آموزش‌و‌پرورش چالش‌های زیادی وجود دارد که برطرف کردن هریک از آن‌ها زمان زیادی لازم دارد. با این وجود در 14 سال اخیر، هفت وزیر و سرپرست سکان این وزارتخانه را در دست گرفته‌اند که هریک اولویت‌هایشان را ارجح‌تر از نظرات وزیر قبل از خود دانسته‌اند. همین موضوع سبب شده مشکلات ریشه‌ای در آموزش‌و‌پرورش از دولتی به دولت بعد منتقل شود و هیچ‌یک از وزرا فرصت کافی برای برطرف کردن مشکلات و اجرای طرح‌های خود را نداشته باشند.

گفت‌وگوی«صبح‌نو»بامدیرشبکه‌مستند‌همزمان‌باپخش«یک‌سنگ‌عجیب»

مشکلات‌مالی‌داریم‌امابه‌روز‌مانده‌ایم

شبکه مستند سیما اخیرا اقدام به پخش مجموعه مستند مشهور «یک سنگ عجیب» به کارگردانی دارن آرونوفسکی کرده است. به بهانه پخش این مجموعه، شبکه مستند سیما را بیشتر بررسی می‌کنیم.

کمیسیون مشترک برنامه‌ریزی استراتژیک ایران- ترکیه در اصفهان تشکیل شد

برگزاری نشست تهران، آنکارا ، بغداد هر 6 ماه یک‌بار

با سفر«مولود چاووش‌اوغلو»، وزیر خارجه ترکیه، به اصفهان و شرکت در نشست «کمیسیون مشترک برنامه‌ریزی استراتژیک ایران و ترکیه»، بر تشکیل کمیسیون اقتصادی مشترک و توسعه روابط گردشگری تأکید و قرار شد از عراق برای مکانیسم‌های سه‌جانبه دعوت شود و این‌گونه نشست‌ها هر 6 ماه یک‌بار برگزار شود.

آیاسریال‌شبکه‌سه‌دچارممیزی‌می‌شود

فشاربه«گاندو»

پنجشنبه گذشته درحالی‌که بسیاری از مخاطبان تلویزیون منتظر تماشای سریال «گاندو» بودند، ناگهان با پخش‌نشدن قسمت جدید این مجموعه مواجه شدند.

ایران توانمندتر از تصور آمریکا

یادداشت مهدی فضائلی تحلیلگر سیایسی

روایت رسانه ای ایران از هدف قراردادن پهپاد متجاوز آمریکایی را بررسی کرده‌ایم

موشک رسانه‌

بامداد پنجشنبه، سواحل خلیج‌فارس در معرض اتفاقات مهمی بود. از نخستین دقایق بامداد تا هنگامه اذان صبح، پدافند هوایی کشورمان اتفاق مهمی را رقم زد. بنا به اعلام رسمی روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی «در ساعت 4:05 بامداد در حالی که هواپیمایی متجاوز وارد فضای سرزمینی کشورمان شده بود، توسط پدافند نیروی هوافضای سپاه مورد هدف قرار گرفت و سرنگون شد.» تا اینجا خیلی به حوزه فرهنگی ارتباطی پیدا نمی‌کند و ما هم قصد ورود به این مسائل را نداریم، ولی ذکر چند مورد سابقه ضروری است.

صبح نو

سر مقاله

به سود مقاومت

در هفته‌های اخیر، اتفاقات مهمی در حیطه منطقه‌ای رخ داده که به‌نظر می‌رسد آرایش سیاسی تازه‌ای را رقم خواهد زد: انفجار الفجیره امارات، حمله خمپاره‌ای به سفارت آمریکا در بغداد، زیرضربه‌رفتن تأسیسات نفتی و فرودگاهی سعودی، حمله به نفتکش‌های ژاپنی و دست آخر، درازدستی هواپیمای جاسوسی آمریکا به مرزهای ایران و نابودشدنش. احتمالا به این فهرست، می‌توان موارد دیگری را نیز افزود که عمر هیچ‌کدام از آن‌ها به بیش از 40 روز نمی‌رسد و وضعیتی مشابه آنچه ایجاد کرده که پیشتر بدان «صلح مسلح» گفته‌ایم. در شرایطی که سازمان اطلاعات و وزارت دفاع آمریکا دستخوش نابسامانی‌هایی است، ترس‌ولرز و سرگردانی آنان که از توییت‌های ترامپ به‌وضوح آشکار شده، گمانه‌ها درباره خرابکاری‌های احتمالی محور سعودی-صهیونیستی را تقویت می‌کند. باوجوداین هرآنچه باشد، این پیام ضمنی را به همه طرف‌ها می‌دهد که اگر جنگ اقتصادی علیه ایران به‌سرعت و بدون پیش‌شرط پایان نگیرد، هیچ موقعیتی در آسیای جنوب‌غربی، در آسایش نخواهد بود. این بدان‌معناست که در فرض مداخلات ایذایی اسراییلی-عربی، آن‌ها نیز دارند وزنه برهم‌خوردن توازن قوا به‌سمت ایران را به‌شکلی ناخودآگاه تقویت می‌کنند و روی شاخه درختی نشسته‌اند که همزمان در حال اره‌کردنش هستند و آخرین نمونه، یعنی پهپاد سرنگون‌شده، مهر بطلانی است بر پرونده جنگ‌طلبان حاکم بر کاخ‌سفید.
 

captcha
شماره‌های پیشین