727
چهارشنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
6
با رونمایی از 9 داروی جدید

شهرک صنعتی دارویی «برکت» افتتاح شد

«صبح‌نو» هزینه‌های استخراج بیت‌کوین در ایران را بررسی می‌کند

معدن مجانی

یارانه برق در کشور باعث شده ایران به یکی از ارزان‌ترین کشورهای جهان برای استخراج بیت‌کوین تبدیل شود، به‌طوری که گفته می‌شود تولید هر بیت کوین با برق یارانه‌ای در ایران، ۳۵ میلیون تومان کمک‌هزینه دولتی دارد که مصداق سوء‌استفاده از بیت‌المال است. همین موضوع سبب واکنش معاون وزیر نیرو در روزهای اخیر شد،‌ به‌نحوی که اعلام کرد: «مساجد و مدارس و گاوداری‌ها به محلی برای استخراج بیت کوین تبدیل شده‌اند که اگر این شرایط ادامه پیدا کند، تعرفه صادراتی برق را برای آن‌ها اعمال خواهیم کرد.»

دولت ایران چرا تاکنون سکوت کرده بود؟

صبح نو

دولت ایران چرا تاکنون سکوت کرده بود؟

دکتر حیدر مستخدمین‌حسینی، اقتصاددان و کارشناس پولی بانکی در گفت‌و‌گو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» می‌گوید: «ما در طرح‌های جدیدی که مربوط به حوزه بازارها می‌شود که بیت‌کوین نیز از جمله آن است، از قاعده عقب هستیم. به‌طور مثال حوزه صنعت در دنیا دچار تغییر و تحول بنیادی می‌شود و ما این تغییر و تحولات را در حوزه صنعت خود یا در تولیدات نسل سوم نمی‌بینیم. به این ترتیب جهت‌دهی و راهنمایی هم نداریم تا روند پیشرفت به اطلاع جویندگان و سرمایه‌گذاران برسند. در حوزه مالی مثل بورس و بازار پول و سرمایه هم شاهد این مسأله هستیم، یعنی وقتی که پدیده‌ای نو در عرصه جهانی شکل می‌گیرد، مثل بحث فارکس (بازار تبادل ارز خارجی) و الان هم بیت‌کوین و مجموعه‌هایی که متشابه بیت‌کوین هستند، کمترین موضع‌گیری را از نهاد مرتبط با آن یعنی بانک مرکزی می‌بینیم؛ اما چون نسل جوان در زمینه‌هایی مثل آی‌سی‌تی و آی‌تی بسیار قوی هستند و کسب اطلاعات می‌کند، وقتی می‌بینند که می‌توانند با یک حداقل‌هایی، سرمایه‌گذاری کنند و منافعی داشته باشند نسبت به آن اقدام می‌کنند و در فکر این نیستند که این مسأله به نفع کشور است یا به ضرر آن و البته مسوولیت این تجزیه و تحلیل را هم ندارند بلکه مقام ناظر باید اطلاعات لازم را در اختیار جامعه قرار دهد.» وی می‌گوید: «تجربه نشان داده است این پدیده‌های نو جدای از آثار مثبت و منفی‌ای که بر بازار پولی و بورس و اقتصاد و ارز دارند، محکوم هستند و این پدیده‌ها غیرقانونی تلقی می‌شوند. صرف این مطلب نمی‌تواند گروه‌هایی را که در این زمینه فعالیت می‌کنند مجاب کند. ماینرها وقتی می‌بینند در مجموعه‌های بازار پول، این اقدام اگر به‌صورت رسمی هم اقدام نشود به صورت غیررسمی انجام می‌شود (مانند برخی صرافی‌ها که این خدمات را به متقاضیان می‌دهند) این موضع‌گیری‌ها را نمی‌پذیرند.»
۲۵۰۰مگاوات برق مصرفی، مقدار معادل 5/2 برابر برق تولیدی از نیروگاه بوشهر است. حالا باید دید دولت در شرایطی که احداث ظرفیت جدید و سرمایه‌گذاری در صنعت برق دشوار است، تدابیر خود را برای این موضوع تا چه اندازه عملی خواهد کرد.

captcha
شماره‌های پیشین