724
یکشنبه، ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
5
موضع حوثی ها در جنگ از دفاع به حمله تبدیل شده است

اسرائیل در تیررس موشک‌های یمن

نیروهای مقاومت یمن که سال جدید میلادی را برای خود «سال پهپادی» نامیده‌اند، چند رشته عملیات پهپادی موفق در ماه اخیر از خود نشان دادند و با انهدام برخی تاسیسات عربستان و امارات توانستند معادله جنگ را تغییر دهند، اکنون و با تکیه بر توان دفاعی خود عنوان کرده‌اند که برد موشکی آن‌ها تا رژیم اسرائیل هم می‌رسد.

پاسخ قاطع رهبر ایران به پیک سیاسی آمریکا واکنش های گسترده ای در دنیا داشته است

صلابت ایران

صبح نو

پاسخ قاطع رهبر ایران به پیک سیاسی آمریکا واکنش های گسترده ای در دنیا داشته است

صلابت ایران

شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن که روز چهارشنبه برای نخستین‌بار به تهران سفر کرده بود کاهش تنش بین ایران و آمریکا را هدف خود از این سفر عنوان کرد.
هرچند که مقامات ایران به‌طور صریح بارها اعلام کرده بودند که رابطه میان تهران و واشنگتن به عنصر میانجی نیازی ندارد و آمریکا ابتدا باید در عمل حسن نیت خود را ثابت کند اما دیدار نخست‌وزیر ژاپن با رهبر انقلاب و تاکید ایشان به عدم مذاکره با آمریکا، آب پاکی روی آبه ریخته شد.
آمریکا بر این باور بود که ژاپن در موقعیتی منحصر به فرد برای اقدام به‌عنوان میانجیگر قرار دارد، زیرا این متحد آمریکا از دیرباز روابط نزدیک خود با ایران را حفظ کرده است اما ایران ثابت کرد آنچه می‌تواند پل خراب‌شده بین دو کشور را ترمیم کند نه کشور ثالث، بلکه این خود آمریکاست که ابتدا با توقف جنگ اقتصادی علیه ایران و لغو تحریم‌های فراسرزمینی زمینه‌های اعتماد میان دو کشور را فراهم سازد. همچنانکه رییس‌جمهوری کشورمان در این زمینه گفته است: «کلید مسأله در دست واشنگتن است و بی‌تردید هر زمانی که آمریکایی‌ها فراتر از حرف رفته و عملاً تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران را رفع کنند، شرایط متفاوت خواهد شد.»
برهمین اساس حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با شینزو آبه تاکید کردند: «ترامپ سزاوار تبادل پیام نیست و من هیچ پاسخ یا پیامی خصوصی برای او ارسال نمی‌کنم. ما شرعاً ساخت سلاح هسته‌ای را ممنوع کرده‌ایم. اگر می‌خواستیم چنین کاری را انجام دهیم، واشنگتن هیچ کاری نمی‌توانست کند.»
رهبر انقلاب این را هم تاکید کردند: «این‌که ترامپ می‌گوید قصد تغییر رژیم را ندارد یک دروغ است زیرا اگر می‌توانست این کار را انجام دهد، انجام می‌داد اما نمی‌تواند.» اما پاسخ قاطع رهبر انقلاب به به پادرمیانی ژاپنی‌ها برای مصالحه و مذاکره بین ایران و انقلاب با واکنش‌های گسترده‌ای مواجه شد.
رسانه‌های چین ضمن انعکاس سفر «شینزو آبه» نخست‌وزیر ژاپن به تهران، گزارش کردند که مقامات ایران در این سفر با تاکید بر ضرورت تثبیت صلح منطقه، آمریکا را بی‌اعتماد برای مذاکره خوانده‌اند.
گلوبال تایمز، روزنامه ارگانی حزب حاکم چین هم نوشت رییس‌جمهوری ایران در ملاقات با آبه گفت که کشورش هرگز به‌دنبال شروع یک جنگ نیست اما با آغازگر هر نبردی مماشات نخواهد کرد. بنا به نوشته این نشریه، علت اصلی همه تنش‌ها از دیدگاه ایران این است که آمریکا یک جنگ اقتصادی تمام عیار علیه تهران و ملت ایران به راه انداخته است. تارنمای چینی انگلیس نیوز نیز در گزارش خود آورده است رهبر ایران در ملاقات آبه با وی در تهران گفته است که ایران به‌رغم همه فشارها و تحریم‌های آمریکا به پیشرفت خود ادامه داده است و خواهد داد.
این گزارش از قول رهبر ایران می‌نویسد که ما تردیدی در حسن نیت و جدیت نخست‌وزیر ژاپن نداریم اما دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا را شایسته ارتباط و ارسال پیام نمی‌دانیم و هیچ مذاکره‌ای با او انجام نخواهد شد.
کیودو نیوز نوشت: رهبر ایران در دیدار با نخست‌وزیر ژاپن تاکید کرد که ایران به‌دنبال ساخت یا استفاده از سلاح هسته‌ای نیست.
یورونیوز نیز نوشت: نخست‌وزیر ژاپن پس از دیدار با رهبر ایران، گفت که آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کرده ایران به‌دنبال ساخت و استفاده از سلاح هسته‌ای نیست.
پایگاه اینترنتی روزنامه استریت‌تایمز هم نوشت: «شینزو آبه» نخست‌وزیر ژاپن، گفت که رهبر جمهوری اسلامی ایران گفته که قصدی برای تولید و به‌کارگیری تسلیحات هسته‌ای ندارد. همچنین خبرگزاری رویترز نوشت: رهبر ایران به نخست‌وزیر ژاپن گفت که پاسخی به رییس‌جمهوری آمریکا نخواهد داد.
اما واکنش یک کاربر ژاپنی به بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست‌وزیر کشورش متفاوت بود. وی در توییتر خود نوشت: «برای ایشان احترام قائلم، ایران غروری دارد که ما در ژاپن باخته‌ایم. رهبر قدرتمند ایران، حسرت‌برانگیز (رشک‌برانگیز) است.»
اما صلابت و قدرت سیاسی رهبر انقلاب در مقابل درخواست آمریکا، آنجا اهمیتش دو چندان می‌شود که آلمان و ژاپن، دو نماد تسلیم جهانی به فاصله اندکی به‌عنوان پیک سیاسی آمریکا برای راضی کردن ایران به مذاکره، به تهران آمدند. آن هم در شرایطی که آمریکا شمشیر خود علیه ایران را از رو بسته و این کشور را تحت شدیدترین فشارهای سیاسی و اقتصادی قرارداده است.
آمریکا در طی سال‌های اخیر از تمام ظرفیت‌های سیاسی خود برای به تسلیم واداشتن ایران بهره برده است؛ از سیاست‌های منافقانه تا اقناعی گرفته تا انبوهی از سیاست‌های تنبیهی و تهدیدآمیز که هدف قرار دادن صادرات نفت ایران اوج این سیاست‌های تنبیهی به‌شمار می‌آید. اما استفاده از ابزارهای پیچیده و دوگانه دیپلماسی اوج سیاست‌ورزی آمریکایی برای متقاعد کردن ایران و کشاندن آن پای میز مذاکره بود، که پیام تهران و پاسخ قاطع رهبری به نخست‌وزیر ژاپن، برای آمریکا و جامعه جهانی بسیار شفاف و غیر منتظره‌تر از تصورات و پیش‌بینی‌های احتمالی بود که قطعاً معادلات این تنش را به نفع ایران رقم خواهد زد.
ایران ثابت کرد نه عربستان است که رییس‌جمهوری آمریکا او را همچون گاوی شیرده بدوشد و نه عراق است که بی‌خبر و بی‌دعوت سوار جت اختصاصی‌اش شود و به آنجا برود. ایران نه ژاپن است که نخست‌وزیرش به خواسته آمریکا از سفر به کشوری خودداری کند و به چراغ سبز آن نیز به همان کشور سفر کند و نه کره‌شمالی است که عکس یادگاری برای تکمیل آلبوم ترامپ بیندازد.
ایران نه اروپاست که امنیتش در دستان آمریکا گروگان باشد و نه کشورهای مرتجع منطقه که مشروعیت خود را نه از مردم‌شان بلکه در سایه حمایت آمریکا تأمین می‌کنند. ایران با رهبری هوشیار و آگاهش ثابت کرد هدف دست‌نیافتنی برای آمریکاست که هرگز تسلیم خواسته‌های نامشروع و زورگویی این کشور نخواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین