723
شنبه، ۲۵ خرداد ۱۳۹۸
10

تناقض گویی اصلاح‌طلبان در پرونده نجفی

«صبح‌نو» شرایط حضور داوران در قراردادهای حقوقی را بررسی می‌کند

قراردادها را با داوری پیش ببرید

قرآن کریم می‌فرماید: (وَ اَوْفُوا بِالْعَهْدِ اِنّ العَهْدَ کانَ مَسْئُولاً: باید به عهد وپیمان‌ها وفا کرد و به آنها پایبند بود.)افراد در طول زندگی خود برای ارتباطات اقتصادی و اجتماعی باید قراردادهایی را تنظیم کنند. بخشی از قراردادها در قالب ساده دادوستدهای روزانه افراد شکل می‌گیرد و بخشی در قالبی پیچیده‌ترمانند تنظیم قراردادهای خرید و فروش مسکن، خودرو و محصولات و قراردادهای بیمه، استخدام و نمایندگی که به فراخور ارتباطات افراد وپیچیدگی‌های روابط روزافزون بشری، این قراردادها انواع متنوعی به خود می‌گیرند.

صبح نو

تناقض گویی اصلاح‌طلبان در پرونده نجفی

از زمان اعتراف صریح آقای محمدعلی نجفی، شهردار اسبق تهران به قتل همسر دومش در ساختمان سعادت آباد، تناقض در گفته‌های اصلاح‌طلبان حول محور پیشینه نجفی هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود. 
آقای مرتضی الویری، رییس شورای عالی استان‌ها سه روز قبل و در حاشیه برگزاری نوزدهمین اجلاس شورای عالی استان‌ها، در واکنشی دیرهنگام به فرآیند انتخاب نجفی شهردار وقت تهران و همچنین حواشی بعد از آن اشاره کرد و گفت: «در ارتباط با موضوع نجفی خیلی صریح و روشن اعلام کنم که هیچ کدام از اعضای شورای شهر در خصوص مسائلی که هم‌اکنون مطرح شده است در جریان نبودند یا اطلاعی نداشتند یا اینکه مطلبی را مطرح نکردند و ما به آقای نجفی رأی دادیم که وی در افکار عمومی بهترین وزیر آموزش و پرورش بود. در واقع شورای شهر تهران به آقای نجفی‌ای رأی داد که عصبانیت او را هیچ کس ندیده بود و در واقع زمانی که آقای نجفی در سازمان برنامه و بودجه بود بهترین کارنامه را به خود اختصاص داده بود.» به گفته الویری حتی احزاب دیگر مثل کارگزاران نیز اطلاعی از شرایط آقای نجفی نداشتند. او همچنین اظهار کرد که اگر ما از سوابق نجفی مطلع بودیم، وی را شهردار تهران نمی‌کردیم و هرگز به او رأی نمی‌دادیم.
این سخنان در حالی مطرح می‌شود که غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران یک روز پس از قتل همسر دوم نجفی در توییتی به‌طور تلویحی اعلام کرده بود که سران حزب اتحاد ملت و اعضای حزب منحل شده مشارکت عامل دردسرهای پیش آمده برای شهردار اسبق تهران‌اند. او همچنین در سرمقاله‌ای که چند روز پیش در روزنامه سازندگی منتشر شد اعلام کرد که «در آغاز تابستان سال 96 اندکی پس از پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات شورای شهر تهران به‌هنگام طرح نامزدهای تصدی شهرداری تهران در حضور چهار نفر از اصلاح‌طلبان برجسته که نام‌شان نزد اینجانب محفوظ است، در دفتر جناب آقای نجفی به حضورشان رسیدم و در حین بحث و رایزنی برای گزینه‌های شهرداری تهران درباره همین پرونده مطروحه (ارتباط نجفی با میترا استاد) از ایشان سؤال کردم و با توجه به طرح نامزدی ایشان برای شهرداری درباره عوارض طرح این پرونده و اثرات منفی آن در مدیریت شهری تهران و نیز حوزه خصوصی آقای نجفی در حضور دوستان هشدار دادم.»
اما حسین مرعشی عضو ارشد حزب کارگزاران و رقیب اصلی نجفی در انتخابات شهرداری تهران در آن سال، همان زمان در مصاحبه‌ای تأکید کرده بود که در صورت عدم‌حضور محسن هاشمی، گزینه برتر برای شهرداری محمدعلی نجفی است و گفته بود که تمام تلاشش را برای موفقیت نجفی در انتخابات شهرداری تهران به‌کار خواهد بست. با وجود این اظهارات مرعشی، کرباسچی در ادامه مطلب خود به جلسه مشترکش با نجفی و مرعشی پیش از انتخابات شهرداری اشاره کرده و مدعی شده که نجفی در آن جلسه عدم‌تمایلش به پذیرش شهرداری تهران را اعلام کرده بود.
حالا با افزایش درگیری‌های لفظی و اختلاف نظرها میان اصلاح‌طلبان سؤالات زیادی ذهن مردم را به خود مشغول کرده است. اول اینکه به نظر می‌رسد همه این افراد از سوابق نجفی و ارتباطاتش آگاه بودند اما چرا باز او را به میدان شهرداری فرستادند؟ سؤال دوم از کسانی است که مدعی‌اند که از زندگی و گذشته این سیاست مدار کهنه کار چیزی نمی‌دانستند. چطور ممکن است شورای شهر یک نفر را برای شهرداری انتخاب کند اما در مورد او تحقیق نکرده باشد و چرا با وجود مخالفت نیروهای امنیتی و اطلاعاتی، وزارت کشور باز هم حکم او را تائید کرد؟

captcha
شماره‌های پیشین