sobhe-no.ir
722
چهارشنبه، ۲۲ خرداد ۱۳۹۸
6
سخنگوی قوه‌قضاییه :

در پرونده نجفی حاشیه‌سازی نکنید

«صبح‌نو» در گفت‌و‌گو با کارشناس خودرو، بازار بی‌ضابطه پیش‌فروش را بررسی می‌کند

سرگردانی مصرف‌کنندگان در بازار خودرو

اختلافات میان خودروسازان دولتی با وزارتخانه‌های بالای سرشان در کشور ما به نبردی طولانی تبدیل شده که درنهایت دودش به‌چشم مصرف‌کننده رفته است. در روزهای اخیر نیز، بازار خودرو آبستن حاشیه‌ها و نزاع‌هایی بود. با وجود خط‌و‌نشان‌های سازمان تعزیرات و سازمان بازرسی کل کشور و درحالی‌که خودروسازان هنوز تعهدات پیش‌فروش‌های قبلی خود را انجام نداده‌اند، باردیگر خودروسازان به پیش‌فروش جدید اقدام کرده‌اند؛ موضوعی که می‌توان آن را از جنبه‌های گوناگون سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بررسی کرد.

صبح نو

سخنگوی قوه‌قضاییه :

در پرونده نجفی حاشیه‌سازی نکنید

در دو هفته گذشته که آقای محمدعلی نجفی، شهردار اسبق تهران به جرم قتل همسر دومش دستگیر شده و صدر اخبار اجتماعی را به خود اختصاص داده، اصلاح‌طلبان تلاش کرده‌اند تا به شیوه‌های مختلف در رسیدگی این پرونده نکات انحرافی مطرح کنند تا حکم نهایی برای یکی از ارشدترین اصلاح‌طلبان سال‌های اخیر، دیرتر صادر شود. یکی از مسائلی که در رسیدگی به این پرونده از سوی اصلاح‌طلبان مورد تشکیک قرار گرفته، روند رسیدگی و صدور کیفرخواست این پرونده در مدت پنج روز بوده است. این در حالی است که غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه‌قضاییه روز گذشته در بخشی از نشست خبری خود به سوالات خبرنگاران در این‌باره پاسخ داد. آقای اسماعیلی درباره اینکه چرا سرعت عمل در رسیدگی به پرونده محمدعلی نجفی در رابطه با سایر پرونده‌های قضایی دیگر نیز انجام نمی‌گیرد، گفت: سرعت عمل در دستگاه قضایی خواست همه مردم است؛ به‌ویژه در پرونده‌هایی که بازتاب اجتماعی دارد. برخی پرونده‌ها بازتاب اجتماعی ندارد و احساسات و عواطف عمومی را جریحه‌دار نمی‌کند؛ اما هر پرونده‌ای که بازتاب اجتماعی داشته باشد و احساسات عمومی را جریحه‌دار کند، ما صراحتاً اعلام می‌کنیم که به این قبیل پرونده‌ها، توأم با دقت و رعایت موازین قانونی، با سرعت و به صورت ویژه رسیدگی می‌کنیم. به گفته اسماعیلی، پرونده قتل میترا استاد نیز در زمره این پرونده‌هاست و اقتضای رسیدگی ویژه را داشت و دارد. علاوه بر آن، این پرونده از منظر قضایی یک پرونده جنایت خانوادگیِ کاملاً روشن است و رسیدگی به آن در مرحله تحقیقات در دادسرا با ابهامی مواجه نبود. سخنگوی قوه‌قضاییه با بیان اینکه تمامی تحقیقات لازم در رابطه با پرونده قتل میترا استاد انجام گرفته است، گفت: در پرونده مزبور هم وضعیت قتل و هم اقاریر متهم به قتل و هم صحنه جرم و هم کارهای تخصصی پلیس جنایی و سایر تحقیقاتی که باید در پزشکی قانونی انجام می‌شد و مقام قضایی انجام می‌داد، صورت گرفت. این پرونده به قدری واضح بود که نیاز به زمان بیش از این نداشت؛ لذا توصیه من این است فضاسازی بی‌جهت در مورد نحوه رسیدگی و موضوعات این پرونده، 
انجام نشود.

  دخالت منافع سیاسی
سخنگوی قوه‌قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود به حضور جریانات سیاسی در رسیدگی به پرونده محمدعلی نجفی اشاره کرده و گفت: ما پرونده‌های متعدد دیگری هم داشته‌ایم که رسیدگی به آن‌ها در کمال سرعت و دقت انجام گرفته و از آن جهت که جریانات سیاسی آن پرونده‌ها را دنبال نمی‌کردند، ما را به سبب سرعت در رسیدگی به آن‌ها تحسین نیز کردند؛ مانند پرونده قتل بنیتا که احساسات عمومی را جریحه‌دار کرد یا پرونده موسوم به قتل سعادت‌آباد یا پرونده مرتبط با شهادت امام جمعه کازرون که بعد از پرونده آقای نجفی تشکیل شد؛ اما زودتر از آن جمع و جور شد. بنابر این، این قبیل پرونده‌ها اقتضای رسیدگی سریع توأم با رعایت دقت و موازین قانونی را دارد. اسماعیلی همچنین تاکید کرد: 
علی‌ایحال پرونده مورد اشاره به دادگاه کیفری یک ارجاع شده و این دادگاه مطابق با ضوابط قانونی، آن را مورد رسیدگی قرار خواهد داد. تقاضای من این است کسانی که دسترسی به رسانه دارند، از حاشیه‌سازی برای این پرونده‌ها اجتناب کنند. ما با رعایت اخلاق و قانون می‌توانیم امنیت روانی را به جامعه خود بازگردانیم.

  تماس نماینده مجلس
اسماعیلی همچنین به تماس یکی از نمایندگان مجلس برای پیگیری پرونده نجفی خبر داد و گفت: یکی از نمایندگان مجلس به خود من زنگ زد و گفت: می‌گویند از شهود این پرونده تحقیق نشده است. من به آن نماینده که اتفاقاً تحصیلات حقوقی دارد، گفتم معنای شاهد چیست؟ شاهد یعنی کسی که رأی‌العین صحنه جنایت را به چشم خودش دیده باشد. احدی ادعا ندارد که در صحنه قتل جز قاتل و مقتول فرد ثالثی وجود داشته باشد. بنا نیست شاهد بتراشیم و حاشیه بسازیم. وی اظهار کرد: بنابراین در پرونده مورد اشاره تحقیقاتی که باید انجام می‌گرفت، انجام شد؛ ضمن اینکه دادگاه به عنوان مرجع عالی هر وقت لازم دید، می‌تواند درخواست تحقیقات بیشتر را به دادسرا اعلام کند. اسماعیلی در پاسخ به این سؤال که آیا پرونده آقای نجفی در دادگاه کیفری یک تعیین وقت شده یا خیر، گفت: مطابق قانون، ما نمی‌توانیم در دادگاه کیفری یک به محض وصول پرونده، تعیین وقت کنیم بلکه پرونده را باید قضات شعبه بخوانند و سپس به وکلا اعلام شود که اگر به کیفرخواست ایرادی دارند، در مهلت قانونی اعلام کنند. اگر ایراد مطرح بود، پرونده برای رفع ایراد به دادسرا برمی‌گردد؛ اما اگر ایرادی وجود نداشت یا ایراد وارد دانسته نشد یا مهلت مقرر قانونی منقضی شد، پرونده تعیین وقت خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین