722
چهارشنبه، ۲۲ خرداد ۱۳۹۸
4

روزنامه آلمانی: اروپایی‌ها غیراز حرف‌زدن نمی‌توانند کاری بکنند

زندگی خصوصی محمدعلی نجفی موجب بروز اختلافات دامنه‌دار در جریان حامی او شده است

موریانه اختلاف بر جان اصلاحات

ماجرای قتل همسر دوم محمدعلی نجفی، به مسأله‌ای اساسی برای جریان اصلاحات تبدیل شده و هرروز یکی از چهره‌های جریان اصلاح‌طلب درباره این مسأله اظهارنظر می‌کند. این اظهارنظرها نه درباره خودِ قتل، بلکه درباره نقش اصلاح‌طلبان در شهردارشدن نجفی در شهریور96 است. روند دعوای درگرفته میان سران جناح‌های مختلف جریان اصلاحات به‌گونه‌ای است که گویا پایانی بر آن تصور نمی‌شود.

دویچه‌وله: «ماس» دست‌ خالی  به ایران رفت و دست‌ خالی هم برگشت

صبح نو

روزنامه آلمانی: اروپایی‌ها غیراز حرف‌زدن نمی‌توانند کاری بکنند

روزنامه آلمانی «ولت» نوشت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، شرایطی در منطقه غرب آسیا به‌وجود آورده که شخصا از چنین شرایطی اجتناب می‌کرد.
در این گزارش، در تشریح شرایط موجود آمده است ایران می‌تواند برای مذاکره، تقاضای امتیاز کند؛ با‌این‌حال، سفر هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، به منطقه ایده بدی نبود. 
«ولت» نوشت میان قماربازی و سیاست تفاوت درخورتوجهی وجود دارد. زمانی‌که بلوفی میان کشورها مطرح می‌شود، نمی‌‌توان به‌راحتی شرایط جدیدی ایجاد کرد و وقتی برگه‌های این بازی نقشه‌ها باشند و کسی بخواهد در آن‌ها تغییری ایجاد کند، در‌این‌صورت باید بهای زیاد جانی و مالی برای آن بپردازد، آن‌هم در شرایطی که نمی‌داند درنهایت آیا به نتیجه بهتری خواهد رسید یا خیر. افزون‌براین، کسی که همواره سهم‌خواهی بیشتری دارد، بدون اینکه چیز زیادی داشته باشد، باید بیشتر هم بپردازد. این همان وضعیتی است که ترامپ در غرب آسیا برای خودش ایجاد کرده است.
این روزنامه آلمانی در عین دفاع از اقدام ترامپ در اعمال فشار به ایران به‌دلیل برنامه موشکی و ادعای حضور نظامی ایران در منطقه، نوشت رییس‌جمهوری آمریکا چنان بی‌معنی از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) خارج شد که ایران را درزمینه تاکتیک‌های مذاکره قدرتمند کرده است.
«ولت» نوشت: تهران خود را برای خروج از توافق هسته‌ای آماده می‌کند و این در حالی است که واشنگتن برنامه‌ای علیه برنامه هسته‌ای، موشکی و نظامی ایران ندارد. ترامپ بارها تهدید و همزمان وزیر وی از آمادگی برای مذاکره صحبت می‌کند و ایرانی‌ها هم خود را سرسخت نشان می‌دهند. به‌عبارت‌دیگر، شرایط طوری شده که ترامپ نمی‌خواست بشود؛ یعنی اینکه تهران می‌تواند برای مذاکره بهایی درخواست کند.
این روزنامه آلمانی نوشت: در‌این‌بین، «ماس» وارد بازی شده است. اروپایی‌ها باید بهای نجات توافق هسته‌ای را بپردازند؛ اما نه برلین و نه بروکسل نمی‌توانند درباره مشکلاتی که برای شرکت‌های اروپایی در ارتباط با ایران با وجود تهدیدهای آمریکا ایجاد شده، کاری بکنند. تنها کاری که اروپایی‌ها می‌توانند انجام دهند، حرف‌زدن است؛ با‌این‌حال در شرایطی که هیچ‌یک از طرفین خواستار جنگ نیستند، مذاکره راهکار بدی نیست. واشنگتن می‌خواهد با ایران مذاکره کند و تهران هم می‌خواهد از مزایای برجام برخوردار شود.

 

captcha
شماره‌های پیشین