sobhe-no.ir
721
سه شنبه، ۲۱ خرداد ۱۳۹۸
6
غیبت پرحاشیه نماینده مجلس در زمان انتخابات کمیسیون‌های تخصصی

عزیزم کجایی؟ دقیقا کجایی؟

«صبح‌نو» از انتصاب سیدجوادحسینی به‌عنوان سرپرست بزرگ‌ترین وزارتخانه گزارش می دهد

تغییر سیاسی در کشتی آموزش و پرورش

انتصاب آقای سید‌جواد حسینی به‌عنوان سرپرست وزارت آموزش‌و‌پرورش از طرف رییس‌جمهوری، ابهامات زیادی را درباره رفتن آقای سیدمحمد بطحایی برطرف کرد. بطحایی که گفته می‌شود به‌دلیل شرکت در انتخابات مجلس، پست وزارت را پیش‌فروش کرده است، این روزها شائبه اختلافاتش با حزب حاکم جدی‌تر شده است. گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن بود که اختلاف بطحایی با حلقه یاران نزدیک به دکترروحانی بر سر چگونگی پیشبرد اهداف سیاسی برای انتخابات پیش رو در این وزارتخانه بوده است. این روزها با انتصاب سیدجواد حسینی که پیش‌تر در کسوت معاونت سیاسی-امنیتی استانداری خراسان مشغول به خدمت بوده، این گمانه‌زنی‌ها رنگ واقعی‌تری به‌خود گرفته‌اند.

صبح نو

غیبت پرحاشیه نماینده مجلس در زمان انتخابات کمیسیون‌های تخصصی

عزیزم کجایی؟ دقیقا کجایی؟

یکشنبه 19خرداد، 13 کمیسیون تخصصی مجلس شورای اسلامی درحالی اعضای هیأت‌رییسه خود را برای اجلاسیه چهارم دوره دهم شناختند که جلسه رأی‌گیری داخلی کمیسیون بهداشت برگزار نشد.
پیگیری خبرنگار «صبح نو» از چندین نماینده این کمیسیون تخصصی نشان داد دلیل اصلی این تأخیر، غیبت یکی از نامزدها و سفر به آمریکاست. در این دوره از انتخابات داخلی کمیسیون بهداشت مجلس، دو نفر نامزد شدند: آقایان علی نوبخت‌حقیقی از حوزه تهران و حسینعلی شهریاری از حوزه زاهدان. این کمیسیون نیز باید مانند سایر کمیسیون‌ها در جلسه داخلی رییس، نایب‌رییسان، دبیران و سخنگوی خود را برگزار می‌کرد؛ اما به‌گفته یکی از نمایندگان، آن‌ها برخلاف سایر کمیسیون‌ها، جلسه‌ای در صداوسیما و در حضور رییس این سازمان با موضوع مسائل بهداشت برگزار کردند.
یکی از نمایندگان که نخواست نامش منتشر شود، گفت: دلیل اصلی تأخیر در برگزاری جلسه رأی‌گیری کمیسیون تخصصی، سفر علی نوبخت‌حقیقی به آمریکا برای دیدار فرزندانش بوده است. او گفت: ما دو نامزد برای ریاست داشتیم و قطعا با غیبت یکی از آن‌ها، رأی‌گیری برای انتخاب رییس منتفی می‌شود. گفتنی است در سال‌های قبل هم ریاست کمیسیون بین این دو فرد جابه‌جا می شد؛ یک سال نوبخت رییس بود و سال دیگر شهریاری و حالا به‌احتمال زیاد، بازهم قرار است قرعه فال به‌نام نوبخت درآید.
براساس قانون، این کمیسیون می توانست رأی‌گیری خود را انجام دهد؛ اما اعضای آن به هر دلیل ترجیح دادند نوبخت از سفر شخصی‌اش به آمریکا بازگردد. این تأخیر در برگزاری، از چند زاویه بررسی‌شدنی است: 1. چرا نماینده‌ای در برهه‌ای حساس مانند رأی‌گیری‌های تخصصی سفر شخصی برنامه‌ریزی می‌کند؟؛ 2. آیا ملاحظات اعضای کمیسیون بهداشت به‌دلیل برادری نوبخت با سخنگوی دولت است یا دلیل دیگری دارد؟ 3. مسأله دیگر بر سر گرین‌کارت آمریکایی نوبخت است. گرین‌کارت موضوعی است که بارها در صحن مجلس مطرح شده و تابعیت و گرین‌کارت مسوولان و فرزندانشان برای نظام مشکلی جدی است؛ 4. مسأله بعدی زندگی فرزندان این نماینده در آمریکاست. چندی پیش چالشی در فضای مجازی با هشتگ «فرزندت کجاست؟» به‌راه افتاد که برخی مسوولان به آن پاسخ دادند. در‌این‌میان، آقای محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بوجه دولت دوازدهم، در توییتی عنوان کرد هر سه فرزندش در ایران است و حالا همه نگاه‌ها به‌سوی برادر او دوخته شده که از قضای روزگار نماینده مردم تهران در مجلس است و با وجود موضع‌گیری‌های رسمی نمایندگان مجلس درباره مهاجرت آقازاده‌ها به آمریکا و سایر کشورهای مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران، چرا فرزندان او در آمریکا زندگی می‌کنند؟ 
این در حالی است هیچ‌یک از نمایندگان عضو کمیسیون بهداشت حاضر نشدند به‌صورت رسمی به پیگیری‌های «صبح‌نو» پاسخ دهند و موضعی دربرابر این سوال‌ها داشته باشند. 
آقای حیدرعلی عابدی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و نماینده مردم اصفهان در مجلس، در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اعلام کرد منع قانونی برای عقب‌افتادن زمان رأی‌گیری وجود ندارد و می‌توانیم هفته آینده جلسه را برگزار کنیم. آقای بشیر خالقی، نماینده خلخال و کوثر و عضو این کمیسیون، نیز جلسه یکشنبه کمیسیون بهداشت و جلسه عمومی مجلس در روز دوشنبه را برای تأخیر در برگزاری انتخابات داخلی بهانه کرد و به «صبح‌نو» گفت: جلسه رأی‌گیری را عصر یکشنبه آینده برگزار می‌کنیم.
گفتنی است هریک از کمیسیون‏هاى تخصصى مجلس در محدوده تخصصى خود وظایف و اختیاراتى دارند. براساس ماده 52 قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، کمیسیون بهداشت و درمان براى انجام وظایف محوله در محدوده بهداشت، درمان، امداد، بهزیستى، تأمین اجتماعى و بیمه‌‏هاى اجتماعى و هلال احمر مطابق ضوابط این آیین‌‏نامه تشکیل می‌‏شود.

captcha
شماره‌های پیشین