721
سه شنبه، ۲۱ خرداد ۱۳۹۸
2
در آستانه سفر نخست‌وزیر ژاپن به تهران تاکید شد

«آبه» پیام‌آور نیست

وزیر خارجه آلمان در تهران گفت که سه کشور اروپایی نمی توانند معجزه ای برای برجام انجام دهند

اروپای ناتوان

با خروج آمریکا از برجام، کشورهای اروپایی عضو این معاهده بین‌المللی به ایران وعده دادند که نبود ایالات متحده، خللی در انتفاع کشورمان از منافع برجامش وارد نخواهد کرد. با این حال، تنها اتفاقی که نیفتاد، انتفاع جمهوری اسلامی از وعده‌های برجامی اروپا بود. اروپایی‌ها در مدت یک سال پس از خروج آمریکا از برجام، صرفاً به حمایت‌های لفظی و سیاسی از ایران اکتفا کردند اما به موجب فشار سنگین آمریکا روی آن‌ها، از اقدامی فراتر از آن عاجز ماندند.

وزیر امور خارجه ایران: کسانی که جنگ اقتصادی را به راه انداخته‌اند نمی‌توانند در امان باشند

خط و نشان ظریف

صبح نو

وزیر امور خارجه ایران: کسانی که جنگ اقتصادی را به راه انداخته‌اند نمی‌توانند در امان باشند

خط و نشان ظریف

زمانی که ترامپ به ژاپن سفر کرد، هدفش واداشتن این دولت به میانجیگری بین تهران و واشنگتن و زمینه‌سازی برای مذاکره دوباره بین این دو بود. حال شینزو آبه در راه تهران است؛ اما آبه در سفر خود به تهران چه پیشنهادی دارد و ایران چه پاسخی خواهد داد؟ آیا این میانجی‌ها دنبال مهار ایران با آمریکای یانکی هستند؟ از سویی دیگر، وجود میانجی برای برقراری مذاکره و رابطه میان تهران- واشنگتن چقدر کارگشاست؟ ایران بارها سیاست‌هایش و آنچه از طرف مقابل خواسته را به‌طور شفاف بیان کرده است. از طرفی برجام نیز ثابت کرده ایران در عمل به تعهداتش پایبند است و رفتاری همچون غربی‌ها ندارد. 
آمریکا برای مذاکره مجدد با ایران نیاز به انجام چندین اقدام دارد که اعتماد ازدست‌رفته را بازگرداند و تحقق هیچ‌یک از آن‌ها نیاز به میانجی ندارد: الف- بازگشت به برجام و تامین‌خسارت‌های ناشی از خروج، ب- لغو تحریم‌های فراسرزمینی، ج- احترام متقابل، د- ضمانت‌هایی برای التزام به توافق.
از سویی دیگر، وقتی آمریکا علیه ایران جنگ اقتصادی به راه انداخته است، چطور می‌توان در یک شرایط نابرابر به مذاکره‌ای مفید که منافع و عزت ملی را تحقق بخشد، دست یافت؛ چنان‌که وزیرخارجه ایران روز گذشته تاکید کرد: «تنها راه کاهش تنش در منطقه، توقف جنگ اقتصادی علیه ایران است». ظریف این تهدید را هم کرد که «نمی‌شود توقع داشت کسانی که این جنگ را به راه انداخته و حمایت می‌کنند در امان باشند»؛ بنابراین کلید کاهش تنش در منطقه نه به دست میانجی‌ها بلکه به‌دست خود آمریکا باز خواهد شد و اگر جنگی در میان باشد، تنها راه انتخابی ایران، مقاومت است، نه مذاکره.

captcha
شماره‌های پیشین