sobhe-no.ir
720
دوشنبه، ۲۰ خرداد ۱۳۹۸
7
یک حشره شناس در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» مطرح کرد

نگران هجوم حشرات نباشید

حضور حشرات رنگارنگی همچون پروانه در بسیاری از شهرهای کشور، چهره شهرها را زیباتر کرده و باعث نشاط و سرزندگی بسیاری از شهروندان شده است؛ اما عده‌ای از حضور این حشرات و طغیان آن‌ها نگرانند. به‌همین دلیل، با آقای علیرضا نادری، حشره‌شناس و پژوهشگر ایرانی، به گفت‌و‌گو نشستیم تا با کمّ‌وکیف حضور این مهمانان گوناگون بیشتر آشنا شویم.

رهایی پلنگ ایرانی از چنگال انقراض

صبح نو

رهایی پلنگ ایرانی از چنگال انقراض

پلنگ ایرانی از جمله گونه‌های در معرض انقراض و «فهرست قرمز» سازمان ملل محسوب می‌شود که خوشبختانه با اقدامات حفاظتی انجام‌شده در سال‌های اخیر، جمعیت آن در آذربایجان تثبیت شده است.
آذربایجان‌شرقی به‌ویژه ارتفاعات سر به فلک کشیده منطقه حفاظت‌شده «کیامکی» (کامتال) در جنوب رودخانه مرزی ارس، از جمله زیستگاه‌های «پلنگ ایرانی» به شمار می‌رود که در سایه تشدید اقدامات حفاظتی، فضای آرام و امنی برای زندگی این گونه جانوری مورد توجه نهادهای بین‌المللی در آنجا ایجاد شده است. در تبیین اهمیت زیستگاه‌های پلنگ در آذربایجان شرقی، اشاره به این نکته خالی از لطف نیست که تعداد این‌گونه جانوری در این خطه از کشورمان، از رقم آن در جمهوری‌های قفقاز و ترکیه بیشتر بوده و همین امر اهمیت تلاش برنامه‌ریزی‌شده برای صیانت از آن را دوچندان می‌کند.
مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست آذربایجان‌شرقی در این‌باره گفت: مساله مهم در حفاظت از پلنگ ایرانی، حراست از کانون‌ها و طعمه‌های این‌گونه گربه‌سان است که در استان انجام می‌شود. آقای حمید قاسمی با بیان اینکه بر اثر حفاظت از کانون‌های زیست پلنگ ایرانی در آذربایجان‌شرقی که از مهم‌ترین زیستگاه‌های این‌گونه جانوری در دنیاست، زیستگاه‌های این گربه‌سان بزرگ تثبیت شده است، گفت: انتخاب کانون‌ها و زیستگاه‌های حیات وحش و حفاظت از آن‌ها در قالب مدیریت‌های چهارگانه تحت مدیریت حفاظت از محیط‌زیست شامل پارک ملی، آثار طبیعی ملی، پناهگاه‌های حیات وحش و مناطق حفاظت‌شده انجام می‌شود و درباره پلنگ ایرانی هم از زیستگاه، طعمه‌ها و محل زادآوری حفاظت می‌شود و بر این اساس این‌گونه جانوری تثبیت شده است. معاون محیط طبیعی مدیرکل حفاظت 
محیط زیست آذربایجان‌شرقی نیز در این خصوص گفت: بالاترین حد حفاظت از پلنگ ایرانی در استان ما انجام می‌شود؛ منطقه کیامکی که از محل‌های اصلی زیست پلنگ ایرانی است از سال ۱۳۹۰ به بالاترین حد مناطق حفاظت‌شده تحت مدیریت، یعنی پارک ملی، ارتقا یافته و بر این اساس کریدورهای حرکت این‌گونه جزو مناطق شکار ممنوع، شناخته و به تبع آن جمعیت و زیستگاه این گربه‌سان تثبیت شده است.
آقای میرمحسن حسینی‌قمی اظهار کرد: منطقه شکار ممنوع کاغذکنان، منطقه حفاظت‌شده سهند و پناهگاه منطقه حفاظت‌شده علمدار داغی، دیگر زیستگاه‌های پلنگ ایرانی و طعمه‌های مورد علاقه این شکارچی در آذربایجان‌شرقی محسوب می‌شوند که تحت مدیریت حفاظت محیط زیست قرار گرفته‌اند. وی افزود: کل، بز و گراز از شکارهای مورد علاقه پلنگ است که در مناطق یادشده تحت حفاظت قرار گرفته‌اند و از سال ۱۳۸۸ تاکنون نیز برای حفظ تعادل اکولوژیکی محیط و موازنه اکولوژیکی، پروانه شکار خرگوش صادر نشده است.
حسینی‌قمی با اشاره به رشد آگاهی‌های مردمی از ضرورت صیانت از گونه‌های جانوری در آذربایجان‌شرقی گفت: تاکنون گزارش شکار پلنگ در استان نداشته‌ایم و از آنجایی که زیستگاه‌های پلنگ ظرفیت خوبی برای شکار و سلامت پلنگ ایرانی داشته، گزارش سانحه یا بیماری این‌گونه برای مداوا نیز وجود نداشته است.
آذربایجان‌شرقی در حال حاضر حدود ۲۰ قلاده پلنگ را میزبانی می‌کند که البته ظرفیت زیستگاه‌های آن 
بیش از این تعداد بوده و عواملی نظیر تخریب زیستگاه‌ها، از بین رفتن طعمه‌ها، شکار، توسعه جوامع انسانی و زیرساخت‌ها موجب کاهش شدید این گوشتخوار باابهت و عظیم‌الجثه شده است. پلنگ ایرانی (Panthera pardus saxicolor) بزرگ‌ترین یا یکی از بزرگ‌ترین زیرگونه‌های پلنگ و بومی غرب آسیاست و در فهرست جانوران «در معرض خطر انقراض» قرار دارد. ایران مهم‌ترین زیستگاه پلنگ در خاورمیانه است و جمعیت مناسب پلنگ در این کشور امکان بقای گروه‌های کوچک این حیوان در قفقاز، شرق ترکیه و احتمالاً ترکمنستان را از راه مهاجرت‌های بین‌مرزی افزایش می‌دهد؛ با این حال تراکم جمعیتی پلنگ در ایران بسیار پایین است و تعداد آن 0.06 درصد تا یک درصد در هر ۱۰۰ کیلومترمربع برآورد می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین