sobhe-no.ir
720
دوشنبه، ۲۰ خرداد ۱۳۹۸
6

ماجرای مسافر هتاک و تحریم اسنپ چه بود؟

غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران درباره کسب مسوولیت نجفی هشدار داده بود

ورشکستگی اخلاقی اصلاح طلبان

حواشی قتل میترا استاد توسط شهردار اسبق تهران کمابیش ادامه دارد. تطهیر ناشیانه چهره نجفی توسط برخی هم‌حزبی‌هایش آن‌قدر ادامه داشت تا سرانجام غلامحسین کرباسچی، دبیر حزب سازندگی در یادداشتی انتقادی به تشریح جزئیات روند شهردار شدن نجفی پرداخت و گفت: «‌درباره مسائل شخصی نجفی به او هشدار دادم ولی منکر شد اما در نهایت استراتژی نادرست برخی اصلاح‌طلبان، نجفی را در موقعیت خطیری قرار داد و آن‌ها وی را قربانی کردند.»

صبح نو

غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران درباره کسب مسوولیت نجفی هشدار داده بود

ورشکستگی اخلاقی اصلاح طلبان

حواشی قتل میترا استاد توسط شهردار اسبق تهران کمابیش ادامه دارد. تطهیر ناشیانه چهره نجفی توسط برخی هم‌حزبی‌هایش آن‌قدر ادامه داشت تا سرانجام غلامحسین کرباسچی، دبیر حزب سازندگی در یادداشتی انتقادی به تشریح جزئیات روند شهردار شدن نجفی پرداخت و گفت: «‌درباره مسائل شخصی نجفی به او هشدار دادم ولی منکر شد اما در نهایت استراتژی نادرست برخی اصلاح‌طلبان، نجفی را در موقعیت خطیری قرار داد و آن‌ها وی را قربانی کردند.»


نزدیک به دو هفته از خبر قتل میترا استاد توسط محمدعلی نجفی، شهردار اسبق تهران می‌گذرد. حالا پرونده محمدعلی نجفی، شهردار اسبق تهران که به قتل عمد همسر دومش متهم شده، برای رسیدگی به شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی کشکولی ارجاع شده است. در روزهای ابتدایی انتشار این خبر، رسانه‌های اصلاح‌طلب و حامیان این حزب، در حال تطهیر چهره و این اقدام نجفی بودند که بعضاً با واکنش‌های تندی از برخی هم‌حزبی‌هایشان روبه‌رو شدند؛ به‌طوری که آقای اکبر منتجبی، معاون سردبیر روزنامه سازندگی در توییتر خود در این‌باره نوشت: «از نجفی قدیس نسازید. یک‌بار ساختید، او را به این روز انداختید. دوباره نسازید. دوباره نگویید که پرچم مبارزه با فساد برداشته بود. او غرق شده بود.» یا «اصلاح‌طلبانی که از روابط نجفی اطلاع داشتند و موقع شهردارشدنش پنهان‌کاری کردند، پاسخگو باشند.» حالا پس از دو هفته از این ماجرا و روایات ضد و نقیض از نوع رابطه نجفی با مرحومه میترا استاد یا افراد دیگر، روز گذشته آقای غلامحسین کرباسچی، دبیر حزب سازندگی روایت متفاوتی از ماجرا را شرح داده است. 
 نجفی منکر رابطه خود با میترا استاد شده بود
اگرچه مرتضی الویری، شهردار اسبق تهران و عضو فعلی شورای شهر پایتخت در توییتی مدعی شد که در زمان ریاست موقت وی بر شورای شهر تهران، درباره نجفی هیچ نکته منفی توسط نهادهای امنیتی اعلام نشده بود، اما کرباسچی در یادداشت دیروز خود که در روزنامه سازندگی منتشر شد، بر خلاف گفته‌های الویری مدعی شد: «در آغاز تابستان سال ۱۳۹۶ اندکی پس از پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات شورای شهر تهران هنگام طرح نامزدهای تصدی شهرداری تهران در حضور چهار تن از اصلاح‌طلبان برجسته که نام‌شان نزد اینجانب محفوظ است، در دفتر جناب آقای نجفی به حضورشان رسیدم و در حین بحث و رایزنی برای گزینه‌های شهرداری تهران درباره همین پرونده مطروحه از ایشان سؤال کردم و با توجه به طرح نامزدی ایشان برای شهرداری درباره عوارض طرح این پرونده و اثرات منفی آن در مدیریت شهری تهران و نیز حوزه خصوصی آقای نجفی در حضور دوستان هشدار دادم. ایشان البته آن روز برخلاف این روزها اصل ماجرا را منکر شدند و با عبور از این مساله سعی کردند آن را در حد یک آشنایی ساده تخفیف دهند و به‌رغم اینکه این روزها در دادگاه، آشنایی خویش با مقتوله را از آغاز سال ۱۳۹۶ (قبل از آن جلسه) معرفی می‌کنند، آن روز منکر این رابطه شدند. با وجود این، من بار دیگر در دیداری خصوصی با آقای نجفی درباره بهانه مخالفت‌ها با ایشان تذکر دادم که خودشان فرمودند با مراجعه با مقامات مسوول موانع را رفع می‌کنند و ظاهراً دیدارهایی هم با مقامات انجام دادند که شواهد امر نشان می‌دهد آن دیدارها ناموفق بوده‌اند، اما متاسفانه استراتژی نادرست برخی دوستان اصلاح‌طلب، آقای نجفی را در موقعیت خطیری قرار داد و ایشان را به دست خویش قربانی کردند و با وجود انتقال این پیام در سطوح مختلف جبهه اصلاحات 
به علل سیاسی از تسری آن به بدنه اصلاحات جلوگیری شد و با وجود آگاهی برخی اعضای شورای شهر از پرونده، به علت بدگمانی آنان به مقامات مسوول - که البته ریشه در پاره‌ای رفتارهای نادرست همین نهادها و مقام‌ها دارد - شهرداری به دکتر نجفی رسید.»
 وزارت کشور هم با شهردار شدن نجفی مخالف بود
دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی در بخش دیگری از یادداشت‌هایش آورده است: «در 25 مردادماه 1396 در جلسه‌ای با حضور سران همه احزابی که در شورای شهر تهران نماینده دارند و نیز با حضور دو یا سه نفر از اعضای شورای شهر از سوی یکی از دوستان اعلام شد که عالی‌ترین نهادهای سیاسی کشور با شهردارشدن دکتر نجفی مخالف‌اند. در همان جلسه یکی از اعضای شورای شهر مخالفت یکی از دستگاه‌های امنیتی با شهردارشدن ایشان را اعلام می‌کند. پس از آن در جلسه دیگری در تاریخ هشتم شهریورماه 1396 همان عضو شورای شهر تهران از مخالفت وزیر کشور با شهردارشدن دکتر نجفی بر اساس گزارش و استعلام نهادهای امنیتی دولتی خبر داد؛ اما با پیگیری برخی بزرگان اصلاحات و اعمال فشار بر رییس‌جمهور، آقای روحانی به وزیر کشور دستور می‌دهد حکم شهرداری دکتر نجفی صادر شود.»
اصلاح‌طلبان بعد از این جنایت به شکل گسترده‌ای به حمایت از محمدعلی نجفی بسیج شدند و نه‌تنها شعارهای خود را درباره حمایت از زنان فراموش کردند بلکه تهمت پرستو بودن هم به همسر مقتوله نجفی زدند. پرستو به زنی که مأمور فریفتن مردان صاحب جاه، با هدف کسب اطلاعات یا سوء‌استفاده‌های دیگر شود، می‌گویند. اگر هرجای دیگر دنیا این اتفاق می‌افتاد، سیاستمداران هم‌حزب و هم‌جناح قاتل که با وجود همه نشانه‌ها در 16 ماه گذشته، مانع رخ‌دادن این جنایت نشدند، باید استعفا می‌دادند و عذر می‌خواستند یا دست‌کم از فرد مذکور اعلام برائت می‌کردند؛ اما در ایران نه‌تنها اصلاح‌طلبان این کار را نکردند بلکه به طرز شر‌م‌آوری با تهمت به فرد کشته‌شده به‌دنبال تطهیر چهره نجفی بودند. کرباسچی در این‌باره نوشته است: «این امکان وجود داشت که با تحذیر و فاصله گرفتن دکتر نجفی از این نوع روابط از حضورشان در مدیریت کشور استفاده کرد یا در صورت اصرار بر حفظ حریم خصوصی، از تسری این حیطه به جامعه سیاسی کشور با پذیرش عواقب و عوارض مسوولیت جلوگیری کرد؛ اما اصرار بر حفظ این وضعیت متناقض سبب شد کار به جایی برسد که دوستان حتی مخالفت نهادهای دولتی نزدیک به جبهه اصلاحات با شهرداری دکتر نجفی را نادیده گرفتند و از خود نپرسیدند چرا در دولت دوم دکتر روحانی مسوولیتی به دکتر نجفی داده نشد و از آن بدتر در جلسات درون تشکیلاتی جبهه اصلاحات سعی کردند خاطره تلخ استعفای زودهنگام دکتر نجفی از سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۹۲ را فراموش کنند و آن را ساده‌انگارانه، خطای فردی بدانند و تمام‌شده تلقی کنند. این آسیب‌شناسی‌ها بر وحدت ما حتی با همین دوستان در حزب اتحاد ملت و جبهه مشارکت می‌افزاید نه آنکه آن را کم کند که اصلاح‌طلبانه‌ترین اتحاد بر سر اصول اصلاح‌طلبی ازجمله شفافیت و مسوولیت‌پذیری است و «مبارزه با خطا در درون جبهه اصلاحات» از زمره همین اصول اخلاقی است.»
همه این صحبت‌ها و همچنین نقدهای دیگر اصلاح‌طلبان به حمایت ناشیانه از محمدعلی نجفی توسط هم‌حزبی‌هایش نشان از پنهان نماندن آثار این جنایت بر پیکره اصلاح‌طلبی دارد چرا که فقط ساعاتی پس از اینکه محمدعلی نجفی به قتل همسرش اعتراف کرد، برخی طیف‌های اصلاح‌طلب همفکران‌شان در شورای شهر را شماتت می‌کردند که اگر در نحوه انتخاب شهردار تهران، مسائل سیاسی را در اولویت قرار نمی‌دادند، نه نجفی شهردار می‌شد و نه جنایت او به ورشکستگی اخلاقی اصلاح‌طلبان منجر می‌شد.

captcha
شماره‌های پیشین