719
یکشنبه، ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
1
200 نفر سودانی در یک هفته اخیر کشته شدند

آشوب در خارطوم

هرچند عمرالبشیر پس از سه دهه قدرت در سودان و با اعتراض‌های مردمی و کودتای نظامیان ساقط شد، کشورهایی که به‌دنبال منافع استعماری و مادی خود هستند، سودان را به‌سمت آشوب پیش می‌برند تا مگر به بهره‌برداری‌های استراتژیک خود از این کشور سوق‌الجیشی در قاره آفریقا دست یابند.

گفت‌وگوی«صبح‌نو»بامبینانصیری،مجری‌«صبح‌بخیرایران»

برنامه‌های‌صبحگاهی،سرچراغی‌تلویزیون‌اند

برنامه‌های صبحگاهی در تلویزیون همواره یکی از بخش‌های مهم به حساب می‌آید. از این‌رو شبکه‌های مختلف سعی می‌کنند با تولید جُنگ‌هایی متنوع مخاطبان سحرخیز را با خودشان همراه کنند.

گفت‌وگو با دکتر سهیلا صادقی درباره سویه‌های سیاسی مدیریت دانشگاه تهران

دانشگاه در دوراهی تولید علم و توزیع رانت

بوروکراسی نهاد علم در ایران به‌خودی‌خود فشل و ناکارآمد است. این ناکارآمدی هنگامی مضاعف می‌شود که دخالت‌های سیاسی نابجا علم را از مسیر درست خود خارج می‌کند. این آفات در دانشگاه تهران به‌عنوان دانشگاه مادر، بیش و پیش از هر دانشگاه دیگری بر سرنوشت علم و سرنوشت حکومت اثرگذار است؛ به‌طوری‌که بعضی استادان دانشگاه تهران همواره دربرابر وضعیت فعلی دانشگاه رویکرد انتقادی داشته‌اند. یکی از این استادان دکتر سهیلا صادقی‌فسایی است که اخیرا در دیدار استادان دانشگاه با رهبر انقلاب انتقادات روشنگرانه‌ای را مطرح کرد. در‌همین‌زمینه، گفت‌وگویی با او کردیم که درادامه می‌خوانید.

سر مقاله

مرثیه‌ای برای عیال‌وارترین نهاد دولتی

ضرب‌الاجل 60روزه ایران به نیمه رسید

آیا اروپا از خماری بیرون می‌آید

امروز دقیقا 31 روز از تعلیق تعهدات برجامی ایران می‌گذرد. اردیبهشت امسال بود که ایران در سال‌گشت خروج آمریکا از برجام، فروش اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین به خارج از کشور، یعنی بخشی از تعهدات برجامی‌اش را به‌ حالت تعلیق درآورد. این تعلیق تعهدات دراصل واکنشی به بی‌تفاوتی اروپایی‌ها بود در عمل به آنچه باید طبق برجام انجام می‌دادند.

محمد‌علی صادقی، کارشناس نفت: حتی رژیم اسرائیل هم از نفت ایران مصرف می‌کند

تحریم بی‌اثر پتروشیمی

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا ظهر جمعه 17خرداد به وقت واشنگتن، در بیانیه‌ای تحریم جدید را اعلام کرد. طبق این بیانیه، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس و 39 شرکت وابسته به آن تحریم شدند. محصولاتی پتروشیمی، محصولاتی هستند که شاید اکنون بیشترین میزان ارزآوری غیرنفتی کشور را دارند و در سبد تأمین ارزی کشور، نقش عمده‌ای ایفا کنند.

«صبح‌نو» از هنجارشکنی‌ها در جامعه گزارش می‌دهد

تقلید به سبک آنتالیا

ماجرای عدم رعایت اخلاق و عرف در کشور ما موضوع جدیدی نیست و هراز گاهی نمونه‌هایی از آن تیتر یک اخبار می‌شود؛ اما در یک‌سال اخیر این موضوع بیش از هرزمان دیگری مشاهده شده است. یکی از دلایل آن می‌تواند گسترش شبکه‌های اجتماعی در میان مردم و سرعت انتشار اخبار در این فضاها باشد. در ادامه این گزارش به چند نمونه مطرح از آن‌ها در چند ماه اخیر اشاره می‌کنیم که هر یک چند روزی تیتر یک رسانه‌ها و فضای مجازی بودند.

کارخانه واگن‌سازی متروی تهران که روزگاری تا فعالیت سه‌شیفته هم پیش رفت در آستانه خاموشی است

هشدار برای سوت تعطیلی

زنگ هشدار برای تعطیلی بزرگ‌ترین کارخانه واگن‌سازی مترو در کشور به صدا درآمده است و آن‌طور که از شواهد برمی‌آید اگر دولت و شهرداری برای احیای این سرمایه ملی آستین بالا نزنند در سال رونق تولید باید منتظر بسته‌شدن درهای این کارخانه بزرگ در جنوب تهران بود.

گزارش «صبح نو» از معضل انحصار در فروش بلیت کنسرت‌ها در گفت‌وگو با مدیر استارت‌آپ «تیوال»

گره استارت‌آپ‌های هنری در چهارراه سه وزارتخانه

کسب‌وکارهای مجازی که این روزها با نام استارت‌آپ شناخته می‌شوند، در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته‌ و حوزه‌های مختلف هنری مثل تئاتر و موسیقی هم از میزبان‌های گشاده‌روی این کسب‌وکارهای نوین بوده‌اند؛ اما به دلیل خاصیت جوانانه این فعالیت‌ها، به تدریج، جامعه با ابعاد ناشناخته‌ای از آن‌ها مواجه شده که یکی از این ابعاد، مسأله انحصار و رقابت است و اخیرا در پست اینستاگرامی یکی از خواننده‌های سرشناس کشور هم تحت عنوان «معرفی فساد در فروش بلیت‌ ارکسترها و جشنواره‌های دولتی» مورد انتقاد قرار گرفته بود. درباره این موضوع با مدیر استارت‌آپ «تیوال» به گفت‌وگو نشستیم.

معاون گردشگری کشور در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» مطرح کرد

گردشگری داخلی، راهکار فوری رونق اقتصادی

سال رونق اقتصادی است و به‌گفته صاحب‌نظران یکی از موثرترین راه‌های رونق اقتصادی، توسعه صنعت گردشگری داخلی در نقاط مختلف کشور است. حال باید دید چه چالش‌ها و موانع جدی‌ای پیش روی صنعت گردشگری داخلی است؛سوالی که معاون گردشگری کشور به آن پاسخ می‌دهد.

صبح نو

سر مقاله

مرثیه‌ای برای عیال‌وارترین نهاد دولتی

آموزش‌و‌پرورش، عیال‌وارترین دستگاه دولتی است. فقط مرور این موضوع که این وزارتخانه تنها دستگاه و نهاد حاکمیتی است که در دورافتاده‌ترین مناطق کشور هم نماینده یا نمایندگانی دارد و مشغول عرضه خدمات آموزشی هستند، می‌تواند اهمیت این نهاد را بیش از پیش متذکر شود. حالا این وسعت شبکه را بگذارید کنار، این موضوع که بخش مهمی از انتقال دانش، معارف و فرهنگ از مجرای این وزارتخانه به فرهنگ عمومی منتقل می‌شود. با همه این‌ها عریض و طویل‌ترین، بلکه استراتژیک‌ترین دستگاه حکومتی در جمهوری اسلامی وضعیت مطلوبی ندارد. وضعیت نابسامان رفاهی و حقوقی فرهنگیان، رسوخ نگاه سرمایه‌‍‌‌سالارانه به موضوع آموزش، هندسه ناهمگون اداری از افرادی که در جایگاه معلم و دبیر به‌کار گرفته شده‌اند، بی‌‌توجهی و کم‌محلی به سند تحول و امثالهم از دردهای مزمن وزارتخانه استراتژیک آموزش‌و‌پرورش هستند. حالا اگر به همه این‌ها، اتفاقات و حواشی اخیر را هم اضافه کنید، به‌راحتی اعلام می‌شود که وزیر عیال‌وارترین وزارتخانه جمهوری اسلامی به‌دلیل شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی از ادامه حضور در این سازمان انصراف داده است! فارغ از اینکه این دلیل چقدر صحت و سقم داشته باشد اما یک معنای تلویحی و ضمنی را با خود حمل می‌کند: «اهمیت نگاه به عریض و طویل‌ترین وزارتخانه دولتی در حد یک نگاه دست‌چندم پایین آمده است»؛ آن‌قدر پایین که نه فقط بحث‌های فرهنگی و تربیتی بلکه حتی از نظر اداری و سازمانی هم نگاه به وزارتخانه‌ای که گسترده‌ترین شبکه نیروی انسانی را تا دور افتاده‌ترین مناطق کشور گسترش داده به یک موضوع فرعی و دست چندم تبدیل شده است. واضح است که با وجود چنین نگاهی، تحول در چنین نهادی چه امر سنگینی است و دولتمردانی درخور می‌طلبد.
 

captcha
شماره‌های پیشین