sobhe-no.ir
718
شنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۸
15
اکران‌عیدفطرسینماباحواشی‌عجیب‌آغازشد

«آماربازی»‌برای‌تحریک‌مخاطب

اکران عید فطر همان‌طورکه پیش‌بینی می‌شد، با حواشی زیادی همراه شد که از میزان فروش تا تعداد سالن و... را دربر می‌گرفت.

خبر

صبح نو

خبر

کارگاه‌فیلمسازی‌برگزارمی‌شود
۱۰ فیلمساز ایرانی و خارجی در سومین دوره هفته فیلم اروپایی، کار مشترکی از موسسه سینمایی «هنر و تجربه» و اوینیک ایران، کارگاه فیلمسازی برگزار می‌کنند. به گزارش 
روابط عمومی موسسه سینمایی «هنر و تجربه»، در سومین دوره هفته فیلم اروپایی که کار مشترکی از موسسه سینمایی «هنر و تجربه» و اوینیک ایران (مؤسسات ملی-فرهنگی اتحادیه اروپا) است، تعدادی کارگاه فیلمسازی با حضور سینماگرانی از ایران و جهان برگزار می‌شود. سومین دوره هفته فیلم اروپایی کار خود را با برپایی مراسم افتتاحیه در تاریخ شنبه، ۱۸ خرداد، ساعت ۱۷ در خانه هنرمندان ایران آغاز می‌کند و تا ۲۷ خرداد ادامه می‌دهد که طی این برنامه ۱۰ فیلمساز ایرانی و خارجی کارگاه فیلمسازی با موضوع فیلم‌های هنری و تولید مشترک برگزار می‌کنند. ژان ون دولد کارگردان بلژیکی، ماریوس پیپه ریدس تهیه‌کننده و کارگردان قبرسی، تیری اسپیچر تهیه‌کننده سوئیسی، فریدون جیرانی، رسول صدرعاملی، محمدمهدی عسگرپور، مازیار میری، مهرداد اسکویی، مانی میرصادقی و سیاوش جمالی فیلمسازانی هستند که ۶ کارگاه در تهران، شیراز، اصفهان و مشهد برگزار می‌کنند. بنا بر برنامه‌ریزی انجام‌شده، دو کارگاه در تهران و چهار کارگاه در شهرستان‌ها برگزار می‌شود. در سومین دوره هفته فیلم اروپایی ۲۰۱۹، 20 فیلم برجسته اروپایی در سینماهای هشت شهر ایران شامل بابل، اصفهان، کرمان، کیش، مشهد، تبریز، تهران و شیراز به نمایش درمی‌آید. 
 
نمایش‌فیلم‌های‌ایرانی
‌درجشنواره‌شانگهای
بیست‌ودومین جشنواره فیلم شانگهای از ۲۵ خرداد تا ۳ تیر (۱۵ تا ۲۴ ژوئن) در چین برگزار خواهد شد و آثار ۱۰ سینماگر ایرانی در این رویداد به نمایش درخواهند آمد. به گزارش سینه ایران، در این جشنواره «قصر شیرین» ساخته رضا میرکریمی در بخش مسابقه فیلم‌های بلند، «تشریح» ساخته سیاوش شهابی در بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه، «همچنان که می‌مردم» ساخته مصطفی سیاری در بخش رقابتی استعداد جدید آسیا (این فیلم در بخش بهترین فیلم و بهترین فیلمبرداری نامزد شده)، «سه‌رخ» ساخته جعفر پناهی در بخش زنده‌باد جشنواره، فیلم‌های بلند «مغزهای کوچک زنگ‌زده» ساخته هومن سیدی، «درون ماهی» ساخته بهزاد وزیری، «سال دوم دانشکده من» ساخته رسول صدر عاملی، «عرق سرد» ساخته سهیل بیرقی، «اتاق تاریک» ساخته روح‌الله حجازی و «ماهی قرمز» ساخته علیرضا گل‌افشان و محصول آلمان در بخش غیررقابتی دهکده جهانی به نمایش درمی‌آیند.
 
شکست«نبات»دراکران
پگاه ارضی، کارگردان فیلم سینمایی «نبات» ضمن گلایه از عرصه تولید و اکران فیلم‌های کارگردانان جوان و گمنام توضیحاتی ارائه کرد. «نبات» باوجود ظرفیت‌های داستانی و حضور بازیگری مانند شهاب حسینی، فروش موفقی تا به امروز نداشته و حتماً در ادامه اکرانش نیز زیر سایه فیلم‌های مهم اکران فطر قرار خواهد گرفت؛ اما چرا نبات فروش مناسبی نداشت؟ پگاه ارضی، کارگردان این فیلم که این روزها روی پرده سینماهاست، درباره شرایط اکران این اثر به مهر گفت: من از اکران فیلمم در این بازه زمانی اصلاً راضی نیستم. هیچ فیلمسازی دوست ندارد فیلمش در ماه اسفند یا در ماه رمضان اکران شود چون این بازه‌های زمانی، ماه‌های مرده برای اکران فیلم محسوب می‌شوند. از سوی دیگر با فرارسیدن عید فطر، فیلم‌های جدید به سینماها آمده‌اند و اصلاً دیگر فرصتی برای دیدن شدن فیلم‌های اکران‌شده در ماه رمضان باقی نمانده است. باید عنوان کنم ما دوست نداشتیم «نبات» را در این فصل اکران کنیم اما حدود ۱۰، ۱۱ ماه است که فیلم ما در دست پخش‌کننده است. قرار بود «نبات» پاییز سال گذشته به نمایش دربیاید اما این اتفاق رخ نداد و با توجه به اینکه من در یک‌سری از جلسات حضور نداشتم، از دلیل این اتفاق خبر ندارم. وی با بیان اینکه وقتی فیلمی زمان مناسب اکران را از دست بدهد، دیگر اکرانش خیلی سخت و سخت‌تر می‌شود و این تأخیر برای فیلم خطرناک‌تر است، اظهار کرد: همین روند باعث می‌شود صاحبان آثار در شرایط خاصی قرار بگیرند و آثارشان را اکران کنند، برای ما هم ماه رمضان تنها گزینه اکران بود و گزینه دیگری نداشتیم که بخواهیم دست به انتخاب بزنیم.

captcha
شماره‌های پیشین