715
شنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۸
1
مردم ایران در روز «قدس» انزجار خود از طرح آمریکا درباره مساله فلسطین را ابراز کردند

قیام مردمی علیه «معامله قرن»

امام خمینی؟ره؟ در ۱۶مرداد۱۳۵۸ و پس از بمباران جنوب لبنان به‌وسیله نیروهای رژیم اشغالگر، در پیامی خطاب به مسلمین ایران و جهان، از آن‌ها خواستند آخرین جمعه ماه رمضان را به‌عنوان «روز قدس» انتخاب کنند. از‌آن‌پس، مسلمانان و حتی آزادی‌خواهان غیرمسلمان در سراسر جهان، در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، به خیابان‌ها می‌آیند و در قالب تظاهرات، ستمگری‌ها و تجاوزات رژیم اسرائیل را محکوم می‌کنند. روز گذشته، مردم ایران به تبعیت از سنّت هرساله خود، علیه جنایات 70ساله صهیونیست‌ها قیام کردند.

حجت‌الاسلام لک‌زایی در نشست «قرآن و مبانی سیاست مقاومت اسلامی» مطرح کرد

تضاد نظریه مقاومت با «توازن قوا»

کرسی ترویجی قرآن و مبانی کرسی ترویجی «قرآن و مبانی سیاست مقاومت اسلامی» با سخنرانی حجت‌الاسلام دکتر نجف لک‌زایی، رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، هفته گذشته در دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد.

«صبح‌نو» تاثیرات زندگی اشرافی در انحراف از مسیر درست زندگی را بررسی می‌کند

خیانت، جنایت و مکافات

جامعه هنوز در شوک خبر جنایتی به سر می‌برد که از غروب سه‌شنبه گذشته و همزمان با سومین شب قدر ماه مبارک رمضان امسال منتشر شد. آقای محمدعلی نجفی، از چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب که سال‌ها عضو حزب کارگزاران سازندگی بوده و با حمایت و پشتیبانی هم حزبی‌ها و اصلاح‌طلبان توانست بر کرسی بلدیه تهران تکیه بزند، روز سه‌شنبه میترا استاد، همسر دوم خود را به قتل رساند. این جنایت اگرچه برای افکارعمومی غیرقابل قبول است اما با اقدامات سیاسی اصلاح‌طلبان همراه شد؛ رفتاری که البته بعید نبود. اصلاح‌طلبان از غروب سه‌شنبه تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا با روش‌های غیرانسانی که حتی می‌تواند تخریب شخص مقتول و خانواده وی باشد، حکم به تبرئه نجفی بدهند، اما غافل از اینکه هر جنایتی مکافاتی دارد.

«حبیب‌دهقان‌نسب»بازیگرسریال‌رمضانی ‌شبکه‌یک‌درگفت‌وگوبا«صبح‌نو»:

«ازیادهارفته» فصل‌دیگری‌ندارد

سریال «از یادها رفته» به‌کارگردانی آقای بهرام بهرامیان در شب‌های ماه مبارک رمضان از شبکه یک سیما در حال پخش است.

سر مقاله

بلاتکلیفی

گفت‌و‌گوی «صبح‌نو» با حامد هادیان، خبرنگار بحران در مناطق سیل‌زده

روایت آرام یک بحران

روایت‌گری در بحران از جمله مسائلی است که این روزها نبود آن در رسانه‌های داخلی حس می‌شود. رسانه‌هایی که از بحران فقط تب تند اخبار را در چند روز اول پیگیری می‌کنند، قطعا نمی‌توانند روایتی درست و بی‌نقصی از بحران ارائه دهند. در این بین افرادی هستند که رویکردی متفاوت از اغلب رسانه‌ها را در پیش گرفته‌اند. حامد هادیان یکی از خبرنگارانی است که با گذشت بیش از دو ماه از وقوع سیل در استان‌های جنوب‌غربی کشور، هنوز در منطقه مانده و روایتگر روزهای تلخ و شیرین مردم آسیب‌دیده، شده است.

وقتی حاشیه‌ها بر اصل فوتبال غلبه می‌کند

نبرد ناجوانمردانه

شکست نتانیاهو در تشکیل کابینه به برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی منجر شد

سقوط بی‌بی

نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که اوایل فروردین برای پیروزی در انتخابات پارلمانی(کنست) توانست با شوهای تبلیغاتی و موج رسانه‌ای حداکثر کرسی‌های کنست را به دست آورد، اکنون و پس از گذشت 40 روز، همچنان در تشکیل کابینه خود ناتوان مانده و این امر موجب شده تا نمایندگان به انحلال پارلمان رأی بدهند و انتخابات جدید شهریور برگزار شود.

ترامپ: من می‌خواهم با ایران راه بیایم

تشنه مذاکره

ترامپ دو روز پیش، باردیگر برای مذاکره با ایران اعلام آمادگی کرد؛ هرچند مثل همیشه طرف ایران را طالب اصلی مذاکره جا زد. رییس‌جمهوری آمریکا در هفته‌های گذشته، این اظهارات درظاهر مصالحه‌جویانه را بارهاوبارها تکرار کرده است؛ سخنانی که بویی از عمل در آن‌ها به‌مشام نمی‌رسد. ادامه گزارش، پرداختی به این رویکرد آمریکایی است.

روایتی از ورشکستگی اخلاقی اصلاح‌طلبان ایرانی را بخوانید

هنر اصلاح‌طلبان در تبدیل قاتل به مظلوم

چالش‌های اخلاق، سیاست و رسانه برای نسل جدید جناح‌های سیاسی را بررسی کردیم

ماجرای قتل در رسانه

رسانه‌ها، نه‌تنها دریچه‌های شناخت گروه‌های مختلف مردم از یکدیگرند، بلکه آن‌ها، حتی خودشان را هم در انعکاس‌های آینه این رسانه‌ها می‌شناسند. موج اتفاقات پربازتاب در جامعه مثل همین فقره قتل یک زن توسط یک چهره شناخته‌شده سیاسی، معمولا دامان همه را می‌گیرد، تدریجا رسوباتی را در خاطره عمومی جامعه ته‌نشین می‌کند و به مرور در بزنگاه‌های تاریخی یک جامعه از جاهایی سر برمی‌آورند تا مورد طعنه یا استعاره قرار گیرند.

نجفی، قربانی سبک زندگی خود شد

یادداشت میثم مهدیاردانشجوی دکترای جامعه‌شناسی فرهنگ

به بهانه جنایت قتل محمدعلی نجفی، فیلم «خصوصی» را با زندگی وی تطبیق داده‌ایم

قتل ازپیش‌اعلام‌نشده

جنایت هفته گذشته شهردار پیشین تهران و قتل همسرش با پنج گلوله، بازتاب وسیعی داشته است. تقریبا همه کسانی که اندک اطلاعی از جریان‌های سیاسی کشور دارند، از این واقعه شوکه ‌شده‌اند و هریک تحلیل‌های خاص خود را ارائه می‌دهند. اینکه محمدعلی نجفی سالیان‌ سال وزیر آموزش‌و‌پرورش این کشور بود، بعدها معاون رییس‌جمهوری شد و آخرین سِمَتش هم شهرداری تهران بود، سال‌ها در عرصه سیاست حضور فعال داشته و حتی سودای ریاست‌جمهوری در سر داشت، چگونه ناگهان دست به این جنایت می‌زند و همسر 35ساله‌اش را در حمام به‌قتل می‌رساند؟

شماره‌های پیشین